آشنایی با ارتودنسی لینگوال و مزایا و معایب آن

امتیاز به مطلب
banner

ارتودنسی لینگوال یکی از روش‌های درمانی است که در پاسخ به نامنظم بودن چینش دندان ها و عدم زیبایی ظاهری آنها انجام می‌گیرد. ارتودنسی لینگوال به وسیلهٔ دستگاه ارتودنسی دندان (براکت، سیم و الاستیک) انجام می‌گیرد. براکت های لینگوال در پشت دندان ها قرار می‌گیرد و به همین دلیل به آن ارتودنسی مخفی و یا براکت داخلی نیز گفته می‌شود. در ادامه به معرفی این روش، مزایا و معایب آن میپردازیم.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی یک روش درمانی برای منظم نمودن دندان‌هاست. لینگوال نیز یک کلمهٔ لاتین و به معنای زبان است. ارتودنسی لینگوال مانند ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که براکت های لینگوال (زبانی) به پشت دندان ها چسبانده می‌شود و زیبایی ظاهری دندان ها حفظ می‌شود. از لحاظ اصول فعالیت ارتودنسی، ارتودنسی لینگوال شباهت زیادی به ارتودنسی ثابت دارد با این تفاوت که فرآیند سخت تر و پیچیده تری دارد و به نسبت زمانبر تر می‌باشد. این روش درمانی برای بزرگسالانی که ضمن تمایل به بهبود ظاهر و عملکرد دندانهای خود با ارتودنسی،  دوست ندارند دیگران از این درمان مطلع شوند بسیار مناسب است.

ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال مزیت‌های زیادی دارد که در ادامه به سه مورد از آن ها اشاره می نمائیم؛

۱. مزیت اصلی این روش درمانی غیر قابل مشاهده بودن آن است. بسیاری از افراد از دیده شدن سیم پیچی های دندانشان توسط دیگران واهمه دارند. این روش برای آن ها بسیار کاربردی است.

۲. اگر بیمار در طول زمان بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند به طوری که باعث تغییر رنگ سیم‌های ایجاد شده شود، این تغییر رنگ قابل مشاهده نخواهد بود.

۳. قابلیت ارتودنسی لینگوال برای بهبود مشکلات مختلف مانند چرخش دندان، تغییر ارتفاع دندان و بستن فضای خالی بین دندان مناسب می‌باشد.

ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال

روش درمانی ارتودنسی لینگوال به مانند سایر روش‌های درمانی معایبی نیز دارد که در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره می نمائیم؛

۱. اصلی‌ترین و مهم‌ترین عیب این روش درمانی این است که جایگذاری و انجام فرآیند آن توسط پزشک متخصص بسیار مشکل است. دلیل این امر نیز این است که سیم‌های پیچیده شده توسط دستگاه باید در پشت دندان انجام گیرد و نیازمند باز شدن کامل دهان فرد است که این خود بسیار سخت خواهد بود.

۲. ممکن است در انجام فرآیند این روش درمانی تعداد دفعات رفت و برگشت شما زیاد باشد. به بیان دیگر طول دورهٔ درمانی در این روش بسیار زیاد است. در واقع اگر بخواهیم ارتودنسی لینگوال را با ارتودنسی ثابت مقایسه کنیم می‌بینیم که زمان بسیار بیشتری لازم دارد و نیاز به رفت و آمد بیشتری است. دلیل این امر نیز این است که نصب براکت های لینگوال به دلیل موقعیتی که در داخل دهان دارند کمی مشکل است.

۳. متخصصان کمتری وجود دارند که از پس این روش بر بیایند. به طور کلی این روش درمانی یک روش درمانی تخصصی است و باید توجه داشت که به دلیل حساس بودن دندان ها باید سعی کنید به پزشک متخصص و باتجربه مراجعه نمایید.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال برای چه کسانی مفید است؟

به طور کلی اینکه آیا فردی به این روش درمانی نیاز دارد یا خیر را فقط مشاور و دندانپزشک متخصص متوجه خواهد شد. استفاده از نظر دوستان و نزدیکان در این مورد کارساز نیست و حتماً باید با دندانپزشک متخصص مشورت کنیم. نا منظم بودن دندان ها و چینش آن ها ممکن است بسیار شدید یا بسیار ضعیف باشد. پزشک با یک بررسی متوجه خواهد شد که آیا این روش به صرفه خواهد بود یا خیر. هزینهٔ درمانی در این روش نیز به نسبت ارتودنسی ثابت بسیار بیشتر است و افراد باید با مشورت کافی و تحقیقات زیاد از این روش درمانی استفاده کنند. به طور کلی ارتودنسی لینگوال یک روش نسبتاً جدید است که در انجام آن باید دقت کافی را مد نظر قرار داد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری