آشنایی با روش‌های خانگی و پزشکی درمان دندان درد

امتیاز به مطلب
banner

درمان دندان درد یکی از مواردی است که حتماً بارها به آن نیاز پیدا کرده‌اید. درد دندان یکی از دردهایی است که هر فردی لااقل چندین بار در عمر خودش آن را تجربه خواهد کرد. معمولاً افراد برای درمان دندان درد خود از قرص‌های مسکنی مثل استامینوفن یو ایبوپروفن استفاده می‌کنند. استفاده از قرص‌های مسکن اگرچه سریع‌ترین روش درمان به شمار می‌رود ولی تنها راه موجود برای درمان نیستند. برای رفع درد دندان روش‌های خانگی و پزشکی پر شماری وجود دارد که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

روش‌های خانگی درمان دندان درد

مطمئن برایتان پیش آمده که یک شب سخت را به خاطر درد دندان خیلی بد سپری کرده باشید. در این گونه موارد اغلب ساکنین خانه به فکر راه چاره می‌افتند و روش‌های پرشماری را پیشنهاد می‌دهند. ولی بهترین روشهای خانگی درمان دندان درد چیست؟

 محلول آب نمک

ساده‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای درمان دندان درد استفاده از محلول آب نمک است. یک تا دو قاشق نمک را در آب حل کنید و در دهان خود نگه دارید؛ و در پایان آن را بیرون بریزید. مشاهده می‌کنید که به راحتی باعث تسکین درد دندان شما خواهد شد.

 میخک

میخک یکی از گیاهانی است که خاصیت تسکین دهندگی دارد. استفاده از میخک می‌تواند راهی مؤثر برای تسکین درد دندان شما باشد. چند عدد گل میخک را در مقداری آب بیندازید. پس از گذشت پنج دقیقه این آب را بخورید و در دهان خویش نگه دارید تا درد دندان آرام شود. همچنین از روغن‌ گیاهی میخک نیز می‌توانید استفاده کنید.

 آویشن

آویشن خاصیتی ضد میکروبی دارد. به همین خاطر می‌تواند در درمان درد دندان مؤثر باشد. نوشیدن جوشانده آویشن، قرقره کردن آن یا استفاده از روغن‌های طبیعی این گیاه می‌تواند باعث تسکین درد دندان شما شود. همچنین می‌توانید از جویدن برگ آویشن استفاده کنید.

 فلفل سیاه

فلفل سیاه خاصیت آرامش بخشی و تقویت قوه عصبی را دارد. به همین دلیل در درمان دندان درد می‌توان از آن استفاده کرد. معمولاً از پودر فلفل سیاه همراه با نمک برای آرام کردن درد دندان استفاده می‌شود.

 معجون زردچوبه

زردچوبه جزء ادویه‌های پرمصرف در خانه‌ها به حساب می‌آید. مطئنا در همه خانه‌ها این ادویه پیدا می‌شود. اگر دفعه بعد دچار دندان درد شدید و به فکر راه چاره‌ای بودید به سراغ زردچوبه‌ بروید. این ادویه به خاطر خاصیت ضد درد و ضد باکتریایی‌ که دارد می‌تواند به سرعت باعث درمان درد دندان شما شود؛ و از عفونت های دهان و دندان نیز جلوگیری کند.

 دیگر روش‌های درمان دندان درد

چند موردی که ذکر شد بهترین درمان دندان درد به روش خانگی بود. ولی اگر به دنبال روش‌های دیگری نیز هستید می‌توانید از این موارد استفاده کنید: جویدن ریشه زنجبیل، استفاده از کمپرس یخ، جوش شیرین، استفاده از برگ نعناع، بهره بردن از خیار و یا پیاز، استفاده از عصاره‌های وانیل، بادم و لیمو، استفاده از روغن یا برگ پونه کوهی.

درمان دندان درد

داروهای پزشکی درمان‌ دندان درد

امروزه با پیشرفت علم دندان پزشکی روش‌های زیادی برای رفع دندان درد وجود دارد. در کنار روش‌های پزشکی داروهای شیمیایی زیادی نیز در سطح داروخانه‌ها وجود دارند که استفاده از آن‌ها می‌تواند در درمان درد دندان مؤثر باشد. مهم‌ترین این داروها عبارت‌اند از:

قرص استامینوفن

این قرص مسکن که جزء مسکن‌های ضعیف به شما می‌رود را می‌توانید از هر داروخانه‌ای تهیه کنید. از استامینوفن معمولاً به صورت ترکیبی با دیگر داروهای موجود در سطح بازار استفاده می‌شود. مصرف یک عدد قرص استامینوفن می‌تواند باعث رفع درد دندان شما شود.

قرص ایبوپروفن

این قرص به خاطر دسترسی ساده و خاصیت آرام‌ بخشی بالا جزء اولین داروهایی است که برای دندان درد تجویز می‌شوند. قرص ایبوپروفن را می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک و در دوزهای ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرمی از داروخانه‌ها تهیه کنید. استفاده از نوع ژلاتینی و کپسولی آن مناسب‌تر است؛ زیرا باعث می‌شود راحت‌تر جذب شود و مشکلی برای معده‌تان نیز پیش نیاید.

درمان دندان درد

داروهای ترکیبی

در سطح بازار داروهای ترکیبی و متنوعی وجود دارد که از آن‌ها برای درمان دندان درد استفاده می‌شود. اغلب این داروها ترکیبی از استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن و کافئین هستند؛ که همه این موارد برای تسکین درد دندان مؤثرند. نکته مهمی که در درمان دندان درد با استفاده از داروهای شیمیایی وجود دارد میزان مصرف این داروهاست. مصرف بالای این داروها می‌تواند عوارضی مثل معده درد و آلرژی را به همراه داشته باشد. پس در اولین فرصت ممکن برای درمان درد دندان تان به دندان‌پزشک مراجعه کنید. درمان دندان درد


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 15 = 19

فهرست سایت
در حال بارگذاری