آشنایی با عمل جراحی لیپوماتیک برای لاغری

آشنایی با عمل جراحی لیپوماتیک برای لاغری 2.00/5 (40.00%) 1 vote
banner

امروزه برای لاغری عمل‌های جراحی متفاوتی تجویز می‌شود. جراحی لیپوماتیک یکی از عمل‌های جراحی مرسوم است که در سال‌های گذشته مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. البته عمل جراحی لیپوماتیک نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی لاغری می‌تواند معایب و محاسنی داشته باشد؛ که در این مقاله سعی داریم این عمل جراحی را بررسی کنیم و معایب و محاسن آن را ذکر کنیم.

عمل جراحی لیپوماتیک چیست؟

عمل جراحی لیپوماتیک یکی از عمل‌های جراحی مرسوم برای لاغری است. در این عمل با استفاده از دستگاه لیپوماتیک چربی‌های انباشته شده در نواحی شکمی، پهلو و ران را می‌توان از بین برد. روش لیپوماتیک نسبت به دیگر روش‌های لاغری مثل لیپولیزر و لیپوساکشن حالت تهاجمی کمتری دارد و به نظر کم‌خطرتر است. در جراحی لیپوماتیک درواقع چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند، بلکه تنها بافت چربی‌ها شکسته می‌شود؛ و از آن ناحیه خارج می‌گردند. این عمل جراحی بخصوص برای آن‌هایی که به دنبال عمل‌های جراحی زیبایی‌اندام دیگری نیز هستند گزینه مناسبی است؛ زیرا به‌عنوان مثال از چربی خارج‌شده از ناحیه شکم می‌شود برای فرم دهی به باسن استفاده کرد.

دستگاه لیپوماتیک

عمل جراحی لیپوماتیک با استفاده از دستگاهی صورت می‌گیرد که به آن دستگاه لیپوماتیک گفته می‌شود. این دستگاه از یک کمپروسور تشکیل شده است که به میله‌ای به نام کانولا متصل است. هوای فشرده‌شده از کمپرسور به میله کانولا منتقل می‌شود. این امر باعث ایجاد ارتعاش در میله کانولا می‌گردد. ارتعاشات ایجادشده به صورت سه بعدی لرزش‌های بی‌شماری را در زیر پوس فرد بیمار و در بافت چربی او ایجاد می‌کند. این عمل باعث شکستن بافت سلولی چربی‌های انباشته شده می‌شود. برای اینکه عمل جراحی لیپوماتیک را انجام دهند نیاز است در قسمتی که قصد تخلیه چربی را در آن دارند سوراخی در حدود سه میلی متر ایجاد کنند تا میله کانولا از طریق آن به بافت چربی وارد شود.

برای انجام عمل از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و اغلب نیازی به بی‌هوشی فرد بیمار نیست. کانولا در بافت چربی امواجی را تولید می‌کند که اصطلاحاً به آن امواج اینفراسونیک گفته می‌شود؛ و درواقع همین امواج هستند که باعث تخریب بافت سلولی چربی شده و آن‌ها را در هم می‌شکند. چربی‌های شل شده (اصطلاحاً امولسفیه شده) را می‌توان از همان شکاف سه میلی متری ایجاد شده خارج کرد. به این دلیل که چربی‌های خارج ‌شده سوزانده نشده و کاملاً سالم هستند از آن‌ها می‌شود در عمل‌های معمول زیبایی‌اندام استفاده کرد. یکی از عوامل مؤثر در انتخاب و برتری دادن عمل جراحی لیپوماتیک نسبت به دیگر عمل‌های جراحی معمول همین عامل است.

جراحی لیپوماتیک

مزایای استفاده عمل جراحی لیپوماتیک

 از جمله مزایای جراحی لیپوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. از بین نرفتن بافت چربی: همان‌طور که گفته شد بافت‌های چربی عمل جراحی لیپوماتیک به طور سالم خارج شده و می‌شود از آن‌ها در عمل‌های جراحی دیگر استفاده کرد.
 2. استفاده از بی‌حسی موضعی و درد کم در ناحیه‌ای که مورد عمل قرار می‌گیرد.
 3. دوره نقاهت کوتاه: دوره نقاهتی که بیمار باید طی کند نسبت به عمل‌های جراحی مشابه کوتاه‌تر است.
 4. عدم نیاز به بستری در بیمارستان: به این دلیل که عمل جراحی بدون برش و بخیه انجام می‌شود نیازی به بستری شدن بیمار نیست.
 5. مدت‌‌زمان عمل لیپوماتیک: مدت‌زمان عمل در جراحی لیپوماتیک کوتاه‌تر است.
 6. عوارض بعدی: این عمل عوارض کمی نسبت به دیگر جراحی‌های رایج دارد؛ و کبودی کم‌تری را در ناحیه عمل ایجاد می‌کند.
 7. حفظ ظاهر پوست: در عمل جراحی لیپوماتیک ظاهر پوست حفظ شده و حالت کشیدگی پیدا نمی‌کند.
 1. جراحی لیپوماتیک

عوارض جراحی لیپوماتیک

 1. حساسیت به لیدوکائین، در عمل جراحی لیپوماتیک برای بی‌حسی از لیدوکائین استفاده می‌شود؛ که در برخی موارد حساسیت‌زا است.
 2. خونریزی و کبودی در ناحیه‌ای که مورد عمل جراحی قرار گرفته است. این عامل در صورت مصرف آسپرین و داروهای مشابه ایجاد می‌شود. برای پیشگیری بهتر است از یک هفته قبل از این داروها استفاده نشود.
 3. عفونت‌های پس از عمل، ممکن است به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی در درمانگاه‌های غیرمجاز مکان مورد نظر دچار عفونت شود.

مراقبت های پس از لیپوماتیک

 1. استراحت سه تا هفت روزه به تشخیص پزشک
 2. استفاده زیاد از مایعات و آب‌میوه‌های طبیعی
 3. اگر تخلیه چربی در ناحیه شکمی بوده باشد فرد تا دو تا سه روز از نشستن خودداری کند؛ زیرا باعث چین‌خوردگی پوست‌های کشیده شده می‌شود.
 4. اجتناب از حمام کردن تا ۴۸ ساعت بعد
 5. انجام ماساژ در ناحیه مورد عمل قرار گرفته
 6. مصرف منظم آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای تجویز شده

جراحی لیپوماتیک


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + = 22

فهرست سایت
در حال بارگذاری