تغذیه دوران شیر دهی | موادغذایی مفید و مضر در دوران شیردهی

تغذیه دوران شیر دهی | موادغذایی مفید و مضر در دوران شیردهی 1.00/5 (20.00%) 1 vote
banner

ما در این متن سعی می کنیم در مورد تغذیه دوران شیردهی صحبت نماییم. شیر انسان سوسپانسیون از چربی و پروتئین در محلولی از کربوهیدرات و مواد معدنی است. در سینه های مادری که به نوزاد خود شیر می دهد روزانه حدود ۶۰۰ سی سی شیر تولید می شود. مواد غذایی که مادر مصرف می کند به راحتی می تواند از طریق تغذیه دوران شیردهی به نوزاد منتقل شود. از آنجا که شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد می باشد بنابراین تغذیه  دوران شیردهی مادر شیرده اهمیت زیادی دارد.

تاثیر تغذیه دوران شیردهی بر تولید و ترشح شیر

تغذیه دوران شیردهی برای مادر بسیار مهم است. مادرانی که در دوران شیردهی تغذیه خوبی داشته باشند، شیر بیشتری داشته و فرزندانشان به راحتی سیر شده و سلامتشان حفظ می شود، اما مادرانی که به تغذیه در دوران شیردهی اهمیتی نمی دهند (مخصوصا مادران لاغر اندام ) و انرژی کمی دریافت می کنند در فرآیند تولید شیر دچار مشکل شده و با کمبود تولید و ترشح شیر مواجه میشوند. برای داشتن شیر کافی برای تغذیه نوزاد، مادران باید به میزان کافی پروتئین، کربوهیدرات، کلسیم، چربی و … دریافت نمایند.

تغذیه دوران شیردهی

تغذیه دوران شیردهی

مادران شیرده در دوران شیردهی باید از نان، غلات، میوه، شیر لبنیات، گوشت، تخم مرغ، ماهی، مغز ها و چربی استفاده نمایند تا مواد غذایی ضروری به بدنشان برسد. اما باید توجه کنیم که تغذیه در دوران شیردهی محدود به سه وعده غذای اصلی نشود و علاوه بر غذای اصلی، به میان وعده ها نیز توجه نماییم. کودکانی که شیر مادر مصرف می کنند در معرض راشیسیسم  ( نرمی استخوان) قرار دارند. برای عدم ابتلا به این مشکل باید مصرف ویتامین دی توصیه شود.

تغذیه دوران شیردهی

مواد غذایی که در دوران شیردهی نباید مصرف شود

در تغذیه دوران شیردهی مادر از مصرف غذای نفاخ باید بپرهیزد زیرا سبب نفخ شکم نوزاد می شود. این غذاهای نفاخ مانند کلم، شلغم، حبوبات، بعضی از میوه ها مانند زردآلو و آلو و بعضی از سبزیجات سبب ایجاد گازهای روده ای شده در نتیجه باعث نفخ و درد شکم می شوند. اگر مادر ۲۴ ساعت پس از مصرف این غذاها درد شکم و نفخ را در فرزند خود مشاهده کرد باید از مصرف این غذاها اجتناب نماید. در صورت مصرف حبوبات بهتر است برای جلوگیری از نفخ شکم آنها از یک روز قبل خیسانده شوند.

مادری که به نوزاد خود شیر می دهد نباید از داروها مخصوصا داروهای شیمی درمانی، ضد تیروئید، تریاک و … استفاده کند. در صورت مصرف این داروها بهتر است شیردهی قطع شود، زیرا این مواد دارویی از طریق شیر بر نوزاد تاثیرگذار می باشند. بنابراین قبل از مصرف هر دارویی باید با پزشک مشورت نمود. مصرف مواد کافئین دار مانند چای نوشابه، قهوه و … در دوران شیر دهی باید کاهش یابد زیرا سبب اختلال خواب و همین طور تحریک معده کودک می شود.

لیمو، پرتقال، لیموشیرین و گریپ فروت را باید در طول دوران شیردهی از رژیم غذایی خود حذف کنید به جای آن از انبه و دیگر منابع ویتامین سی استفاده نمایید. زیرا اسید این مرکبات می تواند باعث بثورات جلدی در قسمت ران ها و پاهای نوزادان شود. از خوردن چای نعنا و همین طور مصرف جعفری در دوران شیردهی  اجتناب نمایید زیرا می تواند سبب کاهش شیر شود.

نکات لازم در تغذیه دوران شیردهی

مادران در دوره شیر دهی برای کاهش وزن نباید رژیم خاصی داشته باشند و تغذیه دوران شیردهی  خود را محدود نمایند.

 داروهای کاهش دهنده اشتها در دوران شیردهی  مصرف نشود.

در دوران شیر دهی مادر نباید سیگار بکشد زیرا علاوه بر این که سیگار شیر مادر را کاهش می دهد سبب آسیب به سلامت مادر و نوزاد می شود.

افزودن گیاهانی مانند زیره، رازیانه، شنبلیله و … به تغذیه دوران شیردهی مادر به افزایش شیر مادر کمک می کنند، اما مصرف بیش از حد این گیاهان دارویی نیز عوارضی به همراه دارد.

در تغذیه دوران شیردهی مادر باردار نباید از هیچ گونه مواد غذایی منع شود. تنها مواد غذایی برای مادر شیرده منع مصرف دارند که با خوردن آن ها برای نوزاد مشکل بوجود آید.

در صورتی که مادر شیرده دچار یبوست شده بهتر است از فیبر و ملین ها استفاده نماید.

ورزش کردن برای مادر شیرده بسیار مفید است اما اگر مادر ورزش سنگین انجام دهد سبب اقفزایش اسید لاکتیک در شیر شده و مزه شیر را تغییر می دهد. برای حل این مشکل بهتر است قبل از انجام ورزش سنگین شیردهی انجام شود.

تغذیه دوران شیردهی


دیدگاه به تغذیه دوران شیر دهی | موادغذایی مفید و مضر در دوران شیردهی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 62 = 72

فهرست سایت
در حال بارگذاری