آنچه باید از روش های پاک کردن تاتو بدانید

امتیاز به مطلب
banner

تاتو یا خالکوبی از مواردی است که بسیاری از افراد برای سرگرمی یا به دلایل مذهبی یا حتی زیبایی بر روی بدن و صورت خود انجام می‌دهند، اما ممکن است بعد از مدتی بنا به دلایلی تصمیم به پاک کردن تاتو خود بگیرند. پاک کردن تاتو با روش‌های مختلفی مانند لیزر امکان پذیر است، البته در برخی منابع هم ذکر شده که با بعضی از روش‌های سنتی پاک کردن تاتو امکان پذیر است. با ما همراه باشید تا در ادامه با برخی از این روش‌ها آشنا شوید.

لیزر و پاک کردن تاتو در کوتاه‌ترین مدت ممکن

برای سال‌های زیاد پاک کردن تاتو یک امر غیر ممکن محسوب می‌شد تا اینکه با پیشرفت علم و فناوری پزشکی پای لیزرها به این عرصه باز شد. البته امروزه روش‌های دیگری مانند پیوند پوست، سوزاندن پوست یا کرم‌های پاک کننده تاتو نیز به افراد پیشنهاد داده می‌شود. شاید برای شما هم جالب باشد که چگونگی عملکرد لیزر و پاک کردن تاتو از روی پوست را بدانید، در واقع نور لیزر از پوست عبور کرده و به جوهرهای تاتو زیر پوست نفوذ می‌کند و رنگ‌دانه‌ها را از بین می‌برد، از بین بردن ترکیب رنگ‌دانه‌ها بسته به نوع رنگ و تازه و قدیمی بودن تاتو تا چند هفته زمان می‌برد.

همان‌طور که در بالا اشاره شد ترکیب و نوع رنگی که در تاتو استفاده شده در پاک کردن تاتو تأثیر دارد هرچه رنگ باکیفیت‌تر باشد روند پاک کردن تاتو سخت‌تر خواهد بود، اگر در تاتو از ترکیب رنگی نارنجی، قرمز، سبز و سفید استفاده شده باشد زمان بیشتری برای رفع آن نیاز است، اما رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای و آبی راحت‌تر از بقیه رنگ‌ها با لیزر از بین می‌روند.

پاک کردن تاتو

طول دوره و زمان درمان

طول درمان بسته به نظر متخصص برای هر فرد متفاوت است و بین جلسات باید به‌طور استاندارد حدوداً ۴ تا ۸ هفته فاصله وجود داشته باشد، جالب است بدانید که زمان هر جلسه کوتاه و در حدود ۲۰ -۳۰ دقیقه است اما قبل از آن باید چندین عملیات از قبیل استفاده از عینک محافظ مخصوص هنگام عمل، بی‌حسی موضعی و استفاده از ضد آفتاب بعد از لیزر برای حفظ سلامت فرد حتماً انجام شود.

لیزر و هزینه‌های آن

هرچند که پاک کردن تاتو با لیزر یکی از بهترین راه‌های پیش روی افراد است اما این هزینه تحت پوشش بیمه قرار ندارد و به دلیل تفاوت قیمت در نوع دستگاه لیزر و خود متخصص و سایز و رنگ تاتوها و طول درمان، هزینهٔ بالایی به همراه دارد و بسیاری از افراد را منصرف می‌کند.

پاک کردن تاتو

درست است که لیزر از دیگر روش‌های پاک کردن تاتو آسان‌تر است اما این روش هم عوارض مخصوص به خود را دارد که می‌توان به سوزش و سرخی ناحیه تا چند هفته بعد از انجام عمل، درد هنگام انجام لیزر و یا مشکلاتی نظیر روشن یا تیره شدن پوست و باقی ماندن جای زخم اشاره کرد.

روش‌های دیگر برای پاک کردن تاتو

کرایوسرجری از  روش‌های دیگر برای پاک کردن تاتو است که محبوبیت بیشتری بعد از لیزر بین افراد دارا است، محو کردن تاتو در این روش با کمک نیتروژن مایع صورت می‌گیرد که ابتدا ناحیه تاتو را با این مایع فریز و سرد کرده که باعث سوزاندن پوست می‌شود سپس مرحله به مرحله پوست کنار می‌رود. پیلینگ شیمیایی هم روش مشابه کرایوسرجری است که با مالیدن محلول مخصوص لایه برداری، پوست تاتو شده تاول زده و پس از بهبود پوست لایه برداری می‌شود و لایه‌های پوستی جدیدی جایگزین پوست قبلی می‌شود.

پاک کردن تاتو

روش دیگری که برای پاک کردن تاتو استفاده می‌شود، تاباندن نور شدیدی غیر لیزر با طول موج‌های ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر به نقاط مشخص شده است اما ممکن است برای افرادی که پوست گندمی و سبزه دارند عوارضی مانند تغییر رنگ و تیره و روشن شدن پوستی تاتو شده، به همراه داشته باشد. روش دیگر برای محو کردن تاتو جراحی پوست و در صورت نیاز پیوند پوست است. درم ابریژن نیز چیزی شبیه جراحی پوست است اما درد بیشتری را به همراه دارد، پوست لایه به لایه توسط کشیدن سمباده مخصوص در این روش برداشته می‌شود تا تاتو کاملاً محو شود.

کرم‌های پاک کننده تاتو و خالکوبی نیز امروزه بازار داغ خود را دارند اما گفتنی است که چندان پایه علمی ندارند و نمی‌شود به این روش اعتماد کرد پس در هنگام استفاده حتماً از برندهای معتبری استفاده کنید تا دچار عوارض غیر قابل جبران ناشی از موادشیمیایی خطرناک نشوید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 7 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری