ارتودنسی با لیزر

امتیاز به مطلب
banner

کاربرد لیزر در دندانپزشکی روز به روز فراگیرتر می شود، ارتودنسی با لیزر یکی از مهم ترین کاربردهای لیزر در دندانپزشکی محسوب می شود، دندانپزشکان با توجه به شرایط بیمار ارتودنسی با لیزر یا سایر انواع ارتودنسی را انتخاب می کنند، درمان راتودنسی با لیزر موجب کاهش زمان درمان نسبت به نوع دیگر ارتودنسی می شود، ارتودنیست ها می توانند ساختار نامناسب دندان و بافت های متورم را از طریق کاربرد لیزر در ارتودنسی اصلاح کنند، این روش علاوه بر این که از مزایایی برخوردار است دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ارتودنسی

از مهم ترین شاخه های تخصصی دندانپزشکی، ارتودنسی می باشد، ارتودنسی در واقع اولین تخصصی است که در دندانپزشکی معرفی شده است، بیشترین عملکرد ارتودنسی در واقع برای اصلاح مال اکلوژن و جفت نشدن مناسب دندان ها می باشد که می تواند دلایل مختلفی از جمله نداشتن موقعیت مناسب دندان ها و فک داشته باشد، به طور کلی درمان ارتودنسی به دو وسیله دستگاه های ثابت و متحرک انجام می گیرد، در نوع ثابت از براکت و سیم استفاده می شود که در طول درمان از دندان و دهان خارج نمی شوند، در اصطلاح مردمی به آن ها سیم کشی نیز گفته می شود، نوع دیگری از آن ها که می توان از دهان خارج کرد و البته باید طبق توصیه های پزشکی عمل شود، به پلاک مشهور است.

ارتودنسی با لیزر

انواع ارتودنسی

ارتودنسی را می توانیم بر اساس بازه زمانی درمان به دونوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کنیم، یکی از این روش ها به وسیله سیم کشی و دیگری ارتودنسی با لیزر است.

  1. برای انجام ارتودنسی بلند مدت از سیم کشی و براکت ها استفاده می شود، در این نوع درمان به دور دندان ها سیم کشیده می شود و در مدت طولانی دندان ها به طور همزمان حرکت می کنند و در محل خود جای می گیرند، بر این اساس هم شکل ظاهری دندان و هم ریشه دندان به صورت قالب مرتب در خواهند آمد و شکل اولیه نامرتب از بین خواهد رفت.
  2. روش دوم ارتودنسی با لیزر است در این روش دیگر مدت زمانی طولانی برای ارتودنسی دندان های شما لازم نخواهد بود، بلکه در مدت کوتاهی به هدف ارتودنسی خواهید رسید، در این روش ارتودنسی با لیزر ریشه دندان ها حرکت داده نمی شود، بلکه به وسیله تراش تاج دندان ها، ظاهر دندان ها مرتب می شوند، قسمت های تو رفته نیز با اضافه کردن موادی مرتب می شوند.

ارتودنسی با لیزر

مزایایی ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر در نوع خود دارای مزایایی است که می توانیم به مواردی در این زمینه اشاره کنیم، از مزایای مهم ارتودنسی با لیزر این است که در این روش درمانی تقریبا دردی حس نمی شود و در این روش از آنجا که حالت هجومی ندارد خونریزی هم به حداقل میزان خود خواهد رسید، از آنجا که زخم و خونریزی کم تر می شود در این روش با خطر عفونت دندان نیز روبرو نخواهید شد، ارتودنسی با لیزر درمانی نسبتا دقیق محسوب می شود، از مهم ترین مزایای این نوع درمان می توانیم به کوتاهتر بودن زمان درمان و همچنین زمان بهبودی اشاره کنیم و نیاز به مراجعه های متعدد به ارتودنیست نمی باشد.

ارتودنسی با لیزر

معایب ارتودنسی با لیزر

در کنار مزایایی که ارتودنسی با لیزر دارد معایبی را نیز در این روش درمانی می توان مشاهده کرد، طبق گفته متخصصان ارتودنسی به وسیله لیزر، از آنجا که احتمال از بین رفتن مینای دندان و به دنبال آن مقاومت دندان وجود دارد، این عمل موجب کاهش عمر دندان ها خواهد شد، موادی هم که در قسمت های تو رفته اضافه می شود با مرور زمان تغییر رنگ داده و پوسیده می شود که موجب از دست دادن دندان ها نیز خواهد شد.

 لثه به احتمال زیاد از تغییرات ظاهری ارتودنسی با لیزر پشتیبانی نخواهد کرد و این امر موجب خواهد شد که لثه ها به تحلیل دچار شوند و یا موجب تجمع باکتری ها در آن ها بشود.

زمانی که دندان طبیعی ساییده شود و دندان ترمیمی ساییده نشود فرد همیشه این حس را خواهد داشت که جسمی اضافه در بین دندان های وی هست.

ارتودنسی با لیزر


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25 − 22 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری