ارتودنسی بزرگسال

امتیاز به مطلب
banner

 

ارتودنسی بزرگسال به‌عنوان یک روش درمانی باعث زیباسازی لبخند می‌شود. مرتب شدن دندان‌ها و بهبود در ظاهر افراد در بزرگسالی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود. معمولا درمان‌های ارتودنسی قبل و در حین جهش رشدی بلوغ انجام می‌گیرد. گاهی توصیه می‌شود که درمان به روش ارتودنسی در اوایل دوره مرحله دندانی مختلط انجام شود. زیرا در این مرحله از رشد ناهنجاری دندان ‌ها پیشگیری می ‌شود. اما این به این معنی نیست که ارتودنسی ببزرگسال نتیجه ی مطلوب را به بار نخواهد داشت. مسلما واکنش هر بیمار به درمان ارتودنسی متفاوت است. طول درمان ارتودنسی برای هر بیمار متناسب با شرایط دندان، لثه ‌ها و فضای فک بیمار متفاوت است. امکان دارد طول درمان با ارتودنسی از ۶ ماه شروع شود و تا چند سال ادامه داشته باشد. در طی درمان با ارتودنسی عوامل بسیاری چون نوع و شدت ناهنجاری های دندانی، سن بیمار، همکاری و بهداشت بیمار و روش درمان در مدت زمان درمان مرتبط هستند.

ارتودنسی از چه سنینی آغاز می‌شود؟

ارتودنسی معمولا از  سن ۷ سالگی به بعد امکان‌پذیر است. به ارتودنسی که در سن ۷ سالگی انجام می شود، ارتودنسی پیشگیری می‌گویند. درمان از زمانی که هنوز استخوان فک نرم است و شخص هنوز به سنن بلوغ نرسیده است شروع می‌شود. عمدتا مدت زمان درمان با ارتودنسی در سنین پایین، کوتاه‌تر از سنین بالا است. درمان ناهنجاری‌های فک و دندان در ارتودنسی بزرگسال به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

 مزایای ارتودنسی بزرگسال

افزایش سن و گذشت زمان مواردی هستند که احتمال ایجاد تغییرات دندانی را  بالا می ‌برند. حتی این تغییرات ممکن است بعد از ارتودنسی نیز اتفاق بیافتد. بنابراین دندانپزشکان به بیماران توصیه می‌کنند همیشه پلاک‌ های متحرک را برای چند شب در هفته استفاده کنند. اگرچه برای انجام ارتودنسی بهتر است از سنین پایین‌تر اقدام کرد اما در صورت داشتن لثه‌هایی سالم در هر سنی می‌توان ارتودنسی کرد. داندانپزشک می‌ تواند تشخیص بدهد که انجام ارتودنسی بزرگسال احتمال چه خطراتی وجود دارد. نامرتب بودن و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ ها مشکلات و عوارض زیادی چون مشکلاتی در فک بالا و پایین، از میان رفتن استخوان و لثه و سایش بین دندان‌ها و حتی گاهی سردرد یا مشکلات مفصلی می‌ شود. در این شرایط ارتودنسی بزرگسال می ‌تواند بهترین راه‌ حل درمان باشد. برخی ناهنجاری‌ های فکی که در افراد مسن بروز می‌‌ دهد به وسیله‌ی ارتودنسی قابل درمان است. برخی از جراحی‌های فک قبل از اینکه انجام شوند پزشک توصیه می‌کند که تا ۶ ماه از ارتودنسی برای منظم کردن دندان ‌ها استفاده شود. در واقع با  ارتودنسی بزرگسال علاوه بر  ردیف کردن دندان‌ ها می‌توان استخوان‌ های فک بالا و پایین را هدایت کرد. در افرادی که سن بالا دارند از ارتودنسی تنها برای ردیف شدن دندان ‌ها استفاده نمی ‌شود بلکه  علاوه بر زیبای باعث بهبود صحبت کردن، جویدن و کاهش استرس‌ های روانی نیز می ‌شود.

ارتودنسی بزرگسال

برای انجام ارتودنسی مهم نیست چند سال دارید. تنها چیزی که لازم است دندان و لثه های سالم است. برای انجام ارتودنسی بزرگسال بهتر است به دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کرد تا نتیجه ی مطلوبی را کسب کرد. بعد از مراجعه به پزشک و سپری کردن دوره مشاوره می توان بهترین راه حل را برای رفع ناهنجاری های دندانی انتخاب کرد. از آنجایی که وضعیت دندانی هر فردی متفاوت است بنابراین هزینه ی ارتودنسی بزرگسال یکسان نخواهد بود و پزشک با توجه به خدماتی که برای بیمار ارائه می دهد هزینه ارتودنسی را از قبل برای بیمار تخمین می زند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 12 = 19

فهرست سایت
در حال بارگذاری