ارتودنسی ثابت

امتیاز به مطلب
banner

ارتودنسی در دندانپزشکی یکی از رایج ترین روش ها برای درمان ناهنجاری های دندانی است. ارتودنسی دارای انواع مختلفی است که شامل متحرک و یا ثابت می شود. . ارتودنسی ثابت به دلیل آنکه بیمار نمی تواند آن را جابجا کند و حتما باید توسط دندان پزشک تنظیم شود دارای دوره درمان کمتری است. در ارتودنسی ثابت هر براکت به دندانی چسبیده می شود و توسط سیم باریکی این براکت ها به هم متصل هستند. این براکت ها با پیشرفت روند درمان جابجا می شوند. ارتودنسی در واقع بیشتر جنبه ی درمانی دارد و بسیاری از مشکلات دهان و فک را رفع می کند. ارتودنسی بعد از رشد دندان های دائمی قابل استفاده هستند. حتی در افراد سالمند با وجود داشتن دندان طبیعی استفاده از ارتودنسی بلا مانع است.

 

هزینه ارتودنسی ثابت

داشتن دندان های صاف و یک دست باعث افزایش اعتماد بنفس و در برخی افراد باعث بهبود روابط اجتماعی می شود. یکی از مزایای ارتودنسی ثابت عدم وجود قطعه ی پلاستیکی در سقف دهان است با این وجود تکلم دشوار نخواهد بود. بیمار بعد از مراجعه به پزشک با شرایط استفاده از ارتودنسی آشنا خواهد شد. دکتر دندانپزشک طول دوره درمان و هزینه ی ارتودنسی را برای بیمار تخمین خواهد زد. هزینه ی ارتودنسی بسته به شرایطی چون دوره درمان، نوع ارتودنسی، سن بیمار، میزان ناهنجاری و بهم ریختگی دندان و … متغییر خواهد بود.

تاثیر ارتودنسی ثابت به روی زیبایی

ارتودنسی ثابت راحت بوده و بیمار در مدت زمان کوتاهی به آن عادت خواهد کرد. ارتودنسی ثابت علاوه بر اینکه یک روش درمانی جهت رفع ناهنجاری دندانی است باعث زیبا سازی و یک دست شدن دندان ها می شود و یک روش جهت اصلاح طرح لبخند به حساب می آید. ارتودنسی ثابت همیشه در جای مناسب خود قرار خواهد داشت و بیمار نمی تواند آن را جابجا کند. به مرور زمان براکت ها باعث می شوند که دندان ها و ریشه ها جابجا شوند و به مرور شاهد تغییر وضعیت دندان ها خواهیم بود. ارتودنسی ثابت نتیجه ی مطلوب را به ارمغان می آورد و احتمال بازگشت دندان به حالت قبلی در این روش بسیار کم است. ارتودنسی ثابت روشی است مادام العمر و نیازی به استفاده مجدد ندارد.

نحوه عملکرد ارتودنسی ثابت

براکت هایی که بروی دندان در روش ارتودنسی ثابت چسبیده می شود بسته به نوع ارتودنسی متفاوت است مثلا در ارتودنسی به رنگ دندان این براکت ها سرامیکی هستند و در ارتودنسی فلزی براکت ها نگین های فلزی هستند که بروی دندان ها می چسبند. اگر دندان ها روی همدیگر قرار بگیرند به دلیل نبود فضای خالی است بنابراین دندانپزشک مجبور می شود دندان عقل را بکشد تا فضای مناسب برای جایجایی دندان ها بوجود بیاید. در دندان هایی که بین آن ها فضای خالی وجود دارد براکت ها دندان ها را به همدیگر نزدیکتر می کند و فضای اضافه را پر می کند. با افزایش سن سرعت حرکت دندان ها به محل مناسب کمتر می شود. بنابراین بهترین سن برای استفاده از ارتودنسی ثابت دوران نوجوانی است. ارتودنسی در دوران کودکی و نوجوانی مانع از برخی ناهنجاری های دندانی می شود. در صورت داشتن لثه ای سالم در سنی می توان به راحتی از ارتودنسی استفاده کرد. در برخی از مشکلات فکی در سنین بالا دندانپزشک استفاده از ارتودنسی را به مدت شش ماه تجویز می کند. برخی از بیمارهای چون سردردبعد از استفاده از ارتودنسی و رفع ناهنجاری برطرف می شوند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 3

فهرست سایت
در حال بارگذاری