ارتودنسی دندان

امتیاز به مطلب
banner

 

ارتودنسی دندان روشی است که جهت ردیف کردن دندان ها که برای از بین بردن ناهنجاری دندانی استفاده می شود. برخی افراد به دلایل مختلف امکان دارد به ارتودنسی نیاز داشته باشند. امکان دارد به دلیل نبود فضای کافی دندان ها روی هم قرار بگیرند و کج شوند در این حالت فرد امکان دارد دندان های درشت را از یکی از والدین و فک کوچک را از دیگری به ارث برده باشد. در برخی دیگر بین دندان ها فاصله ی زیادی وجود دارد. در این دو حالت برای مرتب و یک دست کردن دندان ها بهترین روش ارتودنسی است. وقتی دندان ها هم تراز نباشند و مشکل فاصله داشته باشند در عملکرد جویدن غذا، گاز گرفتن، تکلم و زیبایی مشکل خواهند داشت. داشتن دندان های سالم و یک دست باعث ایجاد زیبایی و اعتماد بنفس می شود.

ارتودنسی دندان

نحوه عملکرد ارتودنسی دندان

تغییر موقعیت و مرتب کردن دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند وظیفه ی ارتودنسی دندان است. ارتودنسی به مرور زمان باعث حرکت دندان و برگشت به موقعیت اصلی خود می شود و حتی ریشه را مجبور به تغییر موقعیت می کند. گاهی به دلیل نبود فضای کافی دندانپزشک مجبور می شود یکی از دندان ها را بکشد و معمولا برای این کار مجبور به کشیدن دندان عقل می شود. با این روش فضا برای برگشت دندان ها به وضعیت خود بیشتر می شود. ارتودنسی در میان روش های درمان ناهنجاری دندانی پرطرفدارترین است. از انجایی که ارتودنسی دندان یک روش درمانی دائمی است و برگشت پذیر نیست، اکثر بیماران به این کار رغبت زیادی نشان می دهند.

هزینه ارتودنسی دندان

طول درمان با ارتودنسی بستگی به وضعیت دندان های بیمار دارد. طول درمان معمولا از ۲ ماه شروع می شود تا ۲ سال ادامه دارد. برخی دندان ها که مشکلات جزئی دارند در زمان کوتاهی مشکل آن ها برطرف می شود. هزینه ارتودنسی نسبت به سایر روش های درمانی ناهنجاری دندانی به نسبت بیشتر است. هرچند نمی توان هزینه ی مشخصی را برای ارتودنسی دندان پیش بینی کرد زیرا بسته به میزان ناهنجاری دندان ها قیمت ارتودنسی متفاوت است. در برخی بیماران در طول درمان با ارتودنسی مجبور به بعضی خدمات دندانپزشکی مانند ترمیم، عصب کشی، عکسبرداری، جرمگیری و … می شوند. طول درمان، نوع اردتونسی، میزان خدمات ارائه شده و تجربه دندانپزشک از شرایطی هستند که به روی هزینه ی ارتودنسی تاثیر گذارند. قبل از انجام ارتودنسی دندان، در جلسه مشاوره دندانپزشک هزینه های درمان را برای بیمار تخمین می زند.

انواع ارتودنسی دندان

برای داشتن چهره‌ا‌ی جذاب، داشتن لبخندی زیبا لازم است. داشتن دندان‌هایی سالم، مرتب و سفید به زیبایی لبخند کمک می‌کنند ارتودنسی دندان دارای انواع مختلفی است که با توجه به شرایط مختلف دندانپزشک آن را مشخص می کند. ارتودنسی فلزی، همرنگ دندان، نامرئی جزو انواع ارتودنسی است. اشخاصی که از ظاهر ارتودنسی فلزی ناراضی هستند می توانند از براکت های همرنگ دندان استفاده کنند. برای مشکلات جزئی ارتودنسی نامرئی بهترین انتخاب است. داشتن دندان های نامرتب عواقب فراوانی اعم از سردرد، از بین رفتن لثه و استخوان و … به دنبال دارد. ارتودنسی دارای دو نوع ثابت و متحرک است. درمان ناهنجاری دندانی به روش ارتودنسی با داشتن پایه فکی سالم برای هر رده ی سنی مناسب است. گاهی در افراد مسن جهت درمان بیماری های فکی قبل از آن دندانپزشک تا ۶ ماه ارتودنسی تجویز می کند. ارتودنسی دندان یک روش اصلا طرح لبخند است که زیبایی و اعتماد بنفس را بوجود می آورد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 10 = 17

فهرست سایت
در حال بارگذاری