دانستنی های لازم در خصوص ارتودنسی دیمون

امتیاز به مطلب
banner

براکت دیمون در ارتودنسی دیمون مورد استفاده قرار میگیرد. براکت های دیمون جایگزینی مناسب برای براکت های سنتی فلزی هستند، که از قابلیت باز و بسته شدن خودکار نیز برخوردارند. در این مقاله راجع به ارتودنسی دیمون و مزایا و معایب آن صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی دیمون

 عملکرد براکت ها در ارتودنسی دیمون

براکت های دیمون از مکانیسم کشویی برخوردار هستند، در روش ارتودنسی دیمون با اتصال سیم به براکت ها، دندان ها در معرض تراز شدن قرار میگیرند و همه آنها به صورت طبیعی حرکت خواهند کرد. عملکرد بسیار خوب ارتودنسی دیمون موجب آرامش بیشتر و مشاهده نتایج مثبت در مدت زمانی محدود خواهد شد. برکت ها در ارتودنسی دیمون نقش بسیار مهمی را ایفا میکنند.

در روند انجام ارتودنسی دیمون براکت ها حاوی سیم حافظه ای هستند که موجب میشوند نیروی کمتری به دندان ها وارد شود، عملکرد این براکت ها به صورتی ست که به مرور زمان دندان ها را به سمتی که تنظیم شده است حرکت میدهند. روش ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی های سنتی از نیروی وارده کمتری برخوردار است در نتیجه بیمار احساس ناراحتی شدیدی نخواهد داشت.

ارتودنسی دیمون

مزایای ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از مزایایی برخوردار است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. ظاهر زیباتر و مناسب تر: نوع شفاف براکت های دیمون حالت نامرئی دارند و زیبایی ظاهری شخص را دچار نقص نمیکنند.
 2. روند درمانی سریع تر: افرادی که از روش های سنتی استفاده میکنند حدود ۲ الی ۷ ماه بیشتر تحت درمان خواهند بود، روند درمانی ارتودنسی دیمون سریع تر است و توصیه میشود که از این روش برای درمان بهره بگیرید.
 3. جسات کمتر درمانی: در این روش فرد به میزان ۵۰ درصد کمتر از حالت های دیگر نیاز به مراجعه به مطب دارد و این موجب صرفه جویی در زمان تخمین زده شده خواهد شد.
 4. مراجعه از راه دور و طی شدن روند درمانی بصورت کوتاه مدت: افرادی که مجبور هستند مسافت زیادی را برای مراجعه به پزشک مورد نظر خود طی کنند این روش را مناسب تر میدانند چرا که میزان رفت و آمد مورد نیاز بسیار کمتر است و مسافت موجب آزار آنها نخواهد شد.
 5. فشار و درد کمتر: در ارتودنسی دیمون درد به میزان حدودی ۶۰ درصد کمتر خواهد بود.
 6. عدم ایجاد صدمه در ریشه ها: به دلیل اصطکاک کم احتمال صدمه به ریشه دندان ها نیز کاهش میابد.
 7. عدم تجمع باکتری: در این روش فضای کمتری برای تجمع باکتری فراهم خواهد بود در نتیجه روند درمانی خیلی سریع تر و بهتر پیش خواهد رفت.
 8. نرخ بازگشت کمتر: نتیجه تحقیقات نشان دهنده عملکرد بسیار خوب این روش و نرخ پایین بازگشت پس از درمان است.

ارتودنسی دیمون

معایب ارتودنسی دیمون

برخی از معایب ارتودنسی دیمون در ادامه ذکر خواهد شد:

 1. وجود سیم فلزی: در این روش نیز سیم های فلزی به طور کلی از بین نخواهند رفت و ممکن است کمی روی زیبایی ظاهری شما اثر منفی بگذارد. البته ناگفته نماند که اگر از براکت های شفاف استفاده کنید این مشکل دیگر آزارتان نخواهد داد.
 2. احساس بد از حضور براکت در دهان: در چند روز ابتدایی که براکت ها در دهان شما قرار میگیرند احساس خوبی را تجربه نخواهید کرد اما پس از گذشت زمان عادت کرده و براحتی میتوانید با آن کنار بیایید.
 3. هزینه بیشتر: این روش نسبت به روش سنتی گران تر است اما نتایج آن قابل چشم پوشی نیست پس توصیه میشود ارتودنسی دیمون را نسبت به روش سنتی در الویت قرار دهید.

نتیجه گیری در خصوص استفاده از براکت های دیمون

نتیجه مطالب ذکر شده این است که براکت دیمون نسبت به براکت های سنتی بسیار بهتر هستند و استفاده از آنها در الویت است. البته نکته مهمی که باید در این بین به آن توجه داشته باشید مراجعه به یک پزشک متخصص ارتودنسی است که هم مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشد و هم از تجارت علمی و عملی بالایی برخوردار باشد. انتخاب شما در نتیجه حاصله بسیار موثر خواهد بود پس به این موضوع دقت کافی را داشته باشید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 1

فهرست سایت
در حال بارگذاری