ارتودنسی کودکان

امتیاز به مطلب
banner

ارتودنسی کودکان بعد از رشد دندان های دائمی آغاز می شود. متخصص ارتودنسی کودکان با معاینه دندان های کودک تشخیص می دهد که نیاز به ارتودنسی وجود دارد یا نه. ارتودنسی در کودکان بیشتر جنبه ی پیشگیری دارد. اگر ارتودنسی در سنین کودکی آغاز شود از ناهنجاری های دهانی پیشگیری می شود. جهت انجام ارتودنسی دندانپزشک کودک را باید در سنین ۶ تا ۷ سال معاینه کند در واقع این سن برای ارتودنسی زمان طلایی است. ارتودنسی بر دو نوع ثابت و متحرک است و ارتودنسی متحرک برای کودکانی استفاده می شود که مشکل فک داشته باشند. ارتودنسی ثابت مشکل بهم ریختگی دندان ها را رفع می کند. ارتودنسی متحرک تا قبل از سن بلوغ باعث تغییر فرم فک می شود و باعث اصلاح آن می شود ولی بعد از آن فقط جنبه ی نگه دارنده دارد و جهت مرتب شدن دندان ها نسبت به ارتودنسی ثابت زمان بیشتری می برد.

مراقبت از دندان های شیری

شاید بیشتر والدین بر این باورند که دندان های شیری اگر پوسیده شوند مشکلی ندارد. اما حقیقت این است که مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان را باید از کودکی به فرزندان خود آموخت. اگر دندان شیری پوسیده باشد امکان دارد به سایر دندان های سالم آسیب وارد کند. بچه های شیرخوار باید بعد از هر بار خوردن شیر دهانشان شسته شود. عادت به مسواک زدن را باید از همان کودکی به فرزندان آموخت. استفاده از مسواک های انگشتی و یا عروسکی ترفندهای هستند که می توان کودک را به مسواک زدن عادت داد.

علت ناهنجاری دندانی در کودکی

در سنین قبل از بلوغ فک هنوز در حال رشد کردن است بنابراین به وسیله ی ارتودنسی کودکان می توان از رشد ناهنجاری های فک جلوگیری کرد. همچنین ارتودنسی کودکان دندان ها را به محل مناسب هدایت می کند و از روی هم قرار گرفتن آن ها جلوگیری به عمل می آورد. ارتودنسی قبل از دوران بلوغ باعث حرکت دادن دندان ها به موقعیت صحیح می شود و عادات مضری که باعث رشد نامناسب دندان می شود را اصلاح می کند. علاوه بر دلایل ژنتیکی عوامل دیگری چون مکیدن انگشت باعث ناهنجاری دندانی می شود. گاهی فرد فک کوچک را از یکی از والدین و دندان های درشت را از دیگری به ارث می برد. به همین دلیل فضای کافی برای قرار گرفتن دندان ها در موقعیت صحیح وجود ندارد و روی همدیگر قرار می گیرند که باعث بی نظمی می شود. در موارد دیگر دندان های کوچک از یکی از والدین و فک بزرگ را از دیگری به ارث برده می شود که باعث می شود دندان ها دارای فاصله باشند.

مزایای ارتودنسی کودکان

یکی از مزایای ارتودنسی کودکان کم هزینه بودن آن نسبت به ارتودنسی بزرگسالان است. ارتودنسی با بهبود وضعیت دندان ها باعث داشتن چهره ای زیبا می شود. داشتن دندان های یک دست و زیبا باعث افزایش اعتماد بنفس نیز می شود. دندان های نامرتب و ناهنجاری های دهانی علاوه بر جلوه ی نازیبایی که دارد در عملکرد تکلم، جویدن غذا و تنفس باعث مشکل می شود. در دوران کودکی به علت تحلیل نرفتن دندان ها و همچنین عدم داشتن بیماری های لثه، نتیجه ی مثبتی از ارتودنسی کودکان به بار می آورد. بنابراین ارتودنسی کودکان باعث اصلاح طبیعی دندان ها می شود و دندان های دائمی را به سمت وضعیت صحیح هدایت می کند و مشکلات بلع و یا تنفس را برطرف می کند.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 3

فهرست سایت
در حال بارگذاری