بررسی اجمالی علت‌های ریزش مو در مردان

امتیاز به مطلب
banner

عواملی که باعث ریزش مو در مردان می‌شود با عواملی که ممکن است باعث ریزش مو در زنان شود کاملاً متفاوت است. دلیل این تفاوت اغلب هورمون توستسترون و یا همان هورمون مردانگی است. عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث ریزش مو در مردان شود؛ که از آن جمله می‌شود به مسئله وراثت، افزایش هورمون دی هیدروتستوسترون در بدن، افزایش استرس و افزایش فعالیت‌های جنسی مردان اشاره کرد. در این مقاله سعی داریم به برخی از علت‌های مهم ریزش مو در مردان بپردازیم.

وراثت عاملی برای ریزش مو در مردان

یکی از عمده‌ترین علت‌های ریزش مو در مردان عوامل وراثتی است. مثل ویژگی‌های دیگری که از والدین خود به ارث می‌برید وضعیت موها نیز به همین شکل است. مردانی که در خانواده خود سابقه ریزش مو و یا کچلی را دارند بیشتر در معرض خطر ریزش مو هستند. ریزش مو در مردان به دلیل عوامل وراثتی معمولاً از سنین هیجده نوزده سالگی آغاز شده و تا سن بیست و پنج سالگی شخص بیشتر موهای خود را از دست می‌دهد. در این نوع ریزش بیشتر موهای وسط سر دچار ریزش می‌شود و موهای دور سر و پشت گردن باقی می‌مانند. در مسئله وراثت چون ریزش مو به خاطر مسائل وراثتی است داروی خاصی برای درمان آن وجود ندارد. و تنها با استفاده از برخی داروها و بهره‌مندی از راه‌هایی پیشگیری موجود می‌شود از شدت آن کاست.

ریزش مو در مردان

هورمون دی هیدروتستوسترون

تستوسترون هورمونی در بدن مردان است که در واقع باعث ایجاد تفاوت در بین مردان و زنان می‌شود. یکی از مشتقات معروف این هورمون دی هیدروتستوسترون است. ازدیاد هورمون دی هیدروتستوسترون شایع‌ترین علت ریزش مو در مردان است. این نوع ریزش معمولاً در سنین ۲۵ تا ۳۳ و بالای ۵۰ سالگی رخ می‌دهد. البته مشخص کردن بازه زمانی به این معنا نیست که در سنین دیگر ممکن نیست فرد دچار این اختلال هورمونی شود. هورمون دی هیدروتستوسترون باعث می‌شود به مرور موهای سر نازک شده و در نهایت بریزند. نکته جالب توجه اینکه همین هورمون در دیگر نقاط بدن باعث افزایش رشد و تراکم موها می‌شود.

التهاب

التهاب در واقع باعث آسیب رسیدن به سلول‌های بدن می‌شود. بسیاری از مردانی که دچار ریزش مو می‌شوند اغلب این ریزش را همراه با خارش سر تجربه می‌کنند. که در واقع دلیل آن التهاب در ناحیه فوق است. عواملی که ممکن است باعث التهاب و یا تشدید آن شود عبارتند از استعمال دخانیات، آلودگی هوا، تماس با مواد شیمیایی، عدم مصرف سبزی‌ها و میوه و انباشت روغن‌های حاوی امگا ۶ و ۹ در بدن فرد.

فعالیت جنسی

فعالیت جنسی بالا چه به صورت رابطه جنسی باشد و چه به دلیل خود ارضایی،  باعث افزایش واکنش‌های بیوشیمیایی و هورمونی بدن شده و می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو در مردان باشد. در واقع فعالیت جنسی بالا باعث برهم خوردن تعادل هورمون‌های تستوسترون و دی هیدروتستوسترون در بدن می‌شود که نتیجه‌اش ریزش مو در مردان است.

ریزش مو در مردان

مصرف بیش از حد منابع آهن

آهن اگرچه یکی از عناصر مهم برای بدن است و برای تولید خون ضروری است. ولی به این خاطر که راهی برای دفع آن وجود ندارد ازدیاد آن در بدن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. تنها راه کاهش سطح آهن از طریق دفع خون است. در زن‌ها به خاطر عادات ماهانه‌ای که دارند سطح آهن بدن‌شان همواره کنترل می‌شود. ولی در مردان این گونه نیست. یکی از مشکلاتی که ازدیاد آهن می‌تواند ایجاد کند ریزش مو در مردان است. همچنین این عامل می‌تواند موجب التهاب در ناحیه پوست سر شود که خود یکی از عوامل ریزش مو است. به همین خاطر است که به مردان پیشنهاد می‌شود هرچند وقت یک‌بار حجامت داشته باشند و یا خون اهدا کنند. زیرا به این شیوه آهن اضافی بدن خارج می‌شود.

کمبود ویتامین و منابع معدنی

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی و کاهش کیفیت مواد غذایی موجود در بازار اغلب افراد با کمبود ویتامین دی و ویتامین‌های گروه ب دست و پنجه نرم می‌کنند.کمبود این دو ویتامین در بدن می‌تواند یکی دیگر از دلایل ریزش مو در مردان باشد. که البته با رعایت برخی نکات و استفاده از منابع غنی ویتامین می‌توان جلوی آن را گرفت.

ریزش مو در مردان


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری