بررسی دقیق انواع دستگاه ارتودنسی

امتیاز به مطلب
banner

امروز قصد داریم در خصوص انواع دستگاه ارتودنسی صحبت نماییم. دقت کنید که روش های مختلفی برای ارتودنسی دندان وجود دارد که هر کدام با توجه به نیاز فرد تعیین می شود. بهتر است قبل از انتخاب هر روش درست در ابتدا از ویژگی های آن به صورت علمی مطلع باشید.

بررسی انواع دستگاه ارتودنسی متحرک و ثابت

دستگاه ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش پیداست از یک سری بریس های متحرک استفاده می نماید. این ارتودنسی می بایست تا جای امکان در دهان قرار بگیرد البته دقت نمایید که این دستگاه ارتودنسی متحرک بوده و از دهان خارج می شود. بر طبق بررسی های انجام شده این مدل از دستگاه ارتودنسی تنها برای دندان بالا بوده و دارای یک سری گیره های فلزی می باشد که در دهان فیکس می شود. این روش بسیار ساده و بدون درد و آزار می باشد. قسمت پلاستیکی این دستگاه بر سقف دهان فیکس می شود و عموماً برای نامرتبی دندان های فک بالا که دارای مشکلات جزئی هستند بهترین گزینه خواهد بود.

دستگاه ارتودنسی ثابت، ساز و کار متفاوتی از نوع متحرک دارد در این روش تمامی تجهیزات به صورت همیشگی بر روی دندان قرار می گیرد. دستگاه ارتودنسی ثابت شامل چندین گزینه اصلی بوده و سایر گزینه ها با عنوان فرعی و یا تکمیلی شناسایی می شود. بریس ها فلز های پر کاربردی هستند که از گزینه های ضروری در ارتودنسی دندان است. این بریس ها اغلب از جنس ضد زنگ می باشند. بریس ها به صورت شفاف و یا غیر شفاف هستند. سیم، کش، فنر ، رتینر، هربست، تیوب باکال هر کدام از دیگر بخش های دستگاه ارتودنسی ثابت هستند که بسته به شرایط فرد استفاده می شود.

دستگاه ارتودنسی

بررسی دستگاه ارتودنسی لینگوال

این ارتودنسی به عنوان مخفی و پنهان مشهور بوده و تمامی تجهیزات در پشت دندان قرار می گیرد، مبرهن است که فرد از لحاظ ظاهری درگیر سیم ارتودنسی نخواهد بود. اگر می خواهید کسی از روند درمان شما مطلع نشود بهتر است به سراغ این روش بروید.

مزایای ارتودنسی لینگوال عدم نمایش در هنگام خنده فرد می باشد، در واقع کسی متوجه دستگاه ارتودنسی در دهان شما نمی شود. علاوه بر این گزینه اگر تغییر رنگی در دندان شما صورت پذیرد در پشت دندان بوده و این نکته در تمیزی و سفیدی دندان های جلویی شما اهمیت دارد.

معایب دستگاه ارتودنسی لینگوال این است که توسط هر پزشکی قابل اعمال نیست! این روش بسیار حساس و پیچیده بوده و می بایست در زمان طولانی تری امکان پذیرد. شرایط قرار گرفتن سر بیمار در این روش کمی ناراحت کننده است و احتمال خستگی آن بسیار وجود دارد. مشخص است که زبان شما درگیر  دستگاه داخلی نصب شده خواهد بود و این موضوع سبب ناراحتی شما می شود. موضوع بعدی در خصوص هزینه این روش است که به دلیل طولانی تر بودن دوره درمان و همچنین پیچیدگی زیاد اغلب پر هزینه تر از روش های معمولی می باشد.

دستگاه ارتودنسی

دستگاه ارتودنسی نامرئی

پلاک ارتودنسی نامرئی به صورت دقیق یک نیروی مناسب و البته کنترل شده را وارد نموده و این موضوع جهت حرکت دندان ها می باشد. در این روش دندان ها یک به یک اجازه حرکت دارند و عموماً پس از حرکت یک دندان، دندان بعدی با توجه به صلاحدید پزشک شروع به حرکت می کند. این دستگاه ارتودنسی از مواد ترموپلاستیک ساخته شده است و البته به صورت سفارشی ساخته و استفاده می شود.

مزایای دستگاه ارتودنسی نامرئی از نام آن پیداست. در این روش هیچ کس متوجه پلاک در دهان شما نمی شود. در این روش شما در هنگام غذا خوردن آزاد عملی بیشتری خواهید داشت. در هنگام مسواک زدن و نخ دندان این پلاک از دهان خارج می شود و این موضوع در رعایت بهداشت نیز بسیار تأثیر گذار است. در این روش نتایج نهایی در ابتدا قابل بررسی و مشهود است. از معایب این روش حرکت پلاک بوده که البته در چند روز اول دیده می شود. شاید نوع حرف زدن شما کمی تغییر نماید. عادت نمودن به این دستگاه کمی زمانبر است.

دستگاه ارتودنسی

دستگاه ارتودنسی دیمون

این روش شگفت انگیز است! در واقع براکت و سیم در روش دیمون به صورت خودکار باز و بسته می شوند و در نهایت نیاز به کش و یا گره استیل نخواهد بود. مزایای ارتودنسی دیمون به این صورت است که نیز به ملاقات های زودهنگام نبوده و در واقع زمان کمتری از شما صرف می شود. در این روش سرعت درمان بیشتر است. تمامی وایرها در سطح بیرونی تیوب قرار دارد و این موضوع روند درمان را سریعتر می نماید. این روش به بزرگ شدن فک کمک نموده و نیازی به کشیدن دندان نخواهید داشت. یکی از مزیت های بارز در این روش لبخند عریض و فرم بهتر لب شما می باشد.

دستگاه ارتودنسی


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 14 = 21

فهرست سایت
در حال بارگذاری