برنامه غذایی کاهش وزن

امتیاز به مطلب
banner

مناسب ترین برنامه غذایی کاهش وزن چیست؟

برنامه غذایی کاهش وزن برای افراد چاق از مهم ترین برنامه های است که همواره برای تهیه آن دست به دامن افراد متخصص و غیر متخصص می شوند.خوب است بدانید که نحوه تغذیه یکی از مهم ترین عملکردهایی است که بر روی سلامتی افراد تاثیر مستقیم دارد. پس هیچ گاه نباید سرخود و بدون مشورت با پزشک متخصص تغذیه دست به تهیه رژیم غذایی بزنید.

با مراجعه به پزشک متخصص تغذیه میزان چربی، کلسترول، دیابت، قند و دیگر عوامل تاثیر گذار در چاقی شما را از طریق آزمایش تشخیص می دهد و بر اساس همان ها بهترین برنامه غذایی را تجویز می کند. اگر شما یک بار به متخصص تغذیه مراجعه کرده اید و برنامه غذایی خود را دریافت کردید، نباید آن را به بقیه افراد پیشنهاد دهید. زیرا هر برنامه غذایی کاهش وزن که توسط متخصص تغذیه تجویز می شود فقط مختص یک نفر با شرایط فیزیولوژیکی همان فرد برنامه ریزی شده است. ممکن است شما با دادن همان برنامه غذایی به افراد مختلف سبب آسیب رسیدن به آن فرد شوید.

انواع برنامه غذایی کاهش وزن

متاسفانه بیشرین نوع رژیم غذایی که به گوش میرسد، رژیم های چند روزه یا رژیم های یک هفته ایی است. افرادی که از این نوع رژیم ها استفاده کرده اند نتیجه خوبی گرفته اند. برای انجام این نوع برنامه غذایی تنها باید اراده خیلی قوی داشته باشید. اما توجه کنید که آسیب خیلی جدی به اندام های داخلی بدنتان وارد می شود. این روند تنها برای مدت محدودی جوابگو است. بعد از گذشت مدت زمان و با قطع رژیم غذایی وزن به حالت اولیه بر میگردد.

رژیم غذایی که بر حسب میزان کالری تنظیم شده باشد مناسب ترین برنامه غذایی کاهش وزن است. باید با توجه به فعالیت روزانه ای که دارید کالری بندی کنید. میزان کالری دریافتی شما باید کمتر از فعالیت روزانه باشد. اگر کالری بندی روزانه تان نسبت به فعالیتی که انجام دهید بیشتر باشد و همچنین از مواد غذایی که ارزش غذایی مناسب ندارند، استفاده کنید. آنگاه نه تنها لاغر نمی شوید بلکه اضافه وزن هم پیدا می کنید.

برنامه غذایی کاهش وزنبرنامه غذایی کاهش وزن برای افراد دیابتی چیست؟

یک رژیم غذایی مفید برای افراد مبتلا به دیابت، رژیم غذایی مدیترانه ای است. افراد دیابتی اگر زیادی به خودشان گرسنگی بدهند و یا یک وعده غذایی نخورند، دچار افت  و خیز قند خون شدید می شوند که در نتیجه سلامت افراد نیز به خطر میافتد. تغذیه نامناسب و غذا های غیر مفید هم میتواند قند خون افراد دیابتی را متزلزل کند.

افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید با وسواس بیشتری تغذیه خود را رعایت کنند و از رژیم های غذایی مناسب استفاده کنند. رژیم غذایی مدیترانه و رژیم غذایی دش از مناسب ترین برنامه های غذایی برای کاهش وزن هستند.  در نظر داشته باشید که همه متخصصین تغذیه در کنار رژیم غذایی داشتن فعالیت روزانه و یا ورزش کردن را پیشنهاد می دهند.

 نکات مهم در برنامه غذایی کاهش وزن چیست؟

اگر نمیتوانید از رژیم غذایی پیروی کنید و اراده گرسنگی کشیدن را ندارید، بهتر است تجدید نظری نسبت به مواد غذایی مورد استفاده خود کنید. مواد غذایی سرشار از کربوهیدارت دشمن اصلی رژیم غذایی هستند. مهم ترین عامل در چاقی وجود کربوهیدرات های ساده در مواد غذایی است. با حذف یا کاهش میزان کربو هیدارت ها می توانید وزن خود را کاهش دهید.

در بین وعده غذایی اگر احساس گرسنگی کردید بهتر است از میان وعده های سبک مثل ذرت بوداده، آب تازه میوه ها، مقدار بسیار کم آجیل و خشکبار و کراکر گندم استفاده کنید. هرگز از خوردن آبمیوه های مصنوعی، نوشابه های گاز دار، تنقلات، انواع بیسکویت و کیک ها با مواد فرآوری شده مصرف نکنید. تا جایی که می توانید خوردن شیرینی جات و بستنی ها را کاهش دهید یا بطور موقت قطع کنید تا به وزن متعادل برسید.

زمان وعده غذایی تان باید تعیین شده باشد هیچ گاه نباید وعده های غذایی تان را حذف کنید مخصوصا صبحانه. حذف وعده غذایی باعث پرخوری می شود و ترشح اسید معده را افزایش می دهد. بجای حذف مواد غذایی از برنامه غذایی کاهش وزن سعی کنید کم خوری کنید. حداکثر تا ساعت هشت و نیم صبح باید وعده صبحانه را میل کرده باشید. بهترین زمان برای خوردن ناهار بین ساعت دوازده تا یک و نیم است. قبل از ساعت هشت شب هم باید وعده شام میل شده باشد.

هرچقدر زمان وعده شام دیر تر باشد هضم غذا در شب به دلیل عدم تحرک دیر تر صورت می گیرد و موجب بدخوابی و چاقی نیز می شود.

 


دیدگاه به برنامه غذایی کاهش وزن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 8 = 11

فهرست سایت
در حال بارگذاری