بهترین تغذیه دوران بارداری برای مادران باردار

امتیاز به مطلب
banner

بارداری یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر خانمی است که قصد بچه دار شدن دارد. خانم ها باید در این دوران از مراقب های ویژه ای برخوردار باشند، یکی از همین مراقبت های ویژه تغذیه دوران بارداری است که می تواند در این دوران تأثیرات بسزایی بر روی وضعیت جسمی مادر و رشد جنین داشته باشد.

بهترین تغذیه دوران بارداری چیست؟

تغذیه دوران بارداری به این معنی نیست که زیاد بخورید بلکه به معنای صحیح غذا خوردن است. تغذیه دوران بارداری هرچه صحیح تر باشد می تواند بر روی جنین شما تأثیرهای مثبت تری به خصوص در رشد او بگذارد. بهترین تغذیه دوران بارداری استفاده از مواد مغذی است که دارای آهن، فولات، ویتامین ۱۲ است. اگر در دوران بارداری تغذیه شما به دور از مادهٔ مغذی آهن باشد وزن جنین به خطر می افتد. در برنامه تغذیه دوران بارداری در سه ماهه اول اگر استفاده از فولات گنجانده شده باشد بهتر است، زیرا این مادهٔ مغذی به عنوان پادشاه مواد در تغذیه دوران بارداری شناخته شده است که بسیار برای رشد جنین مناسب است. غذاهایی که سرشار از فولات اند و در این سه ماهه باید استفاده شوند شامل بادام، موز و برنج قهوه ای است.

تغذیه دوران برداری

چه تغذیه ای در ۹ ماه بارداری مناسب است؟

بهترین تغذیه دوران بارداری برای هر مادر باردار در طول این نه ماه استفاده از هرم غذایی است که باید در طول روز از آن مصرف کند. هرم تغذیه دوران بارداری شامل نان و غلات در درجهٔ اول، سبزیجات و میوه ها، لبنیات ها، گوشت و ماهی، روغن و قند به میزان مشخص است. البته باید در نظر داشت که مادر وزن خود را در طول دوران بارداری به حالت تعادل نگه داشته و مواد غذایی هرم را با اندازهٔ مشخص مصرف نماید؛ زیرا زیاده روی کردن در هر گروه از مواد غذایی یا کم خوری آن ها می تواند پیامدهای منفی را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین استفادهٔ یک مادر باردار از ویتامین ها، پروتئین ها، کلسیم و آهن می تواند سلامت مادر و جنین را در پی داشته باشد.

تغذیه دوران بارداری در سه ماهه دوم و کاهش مشکلات این دوران

در سه ماههٔ دوم بارداری رشد جنین به سرعت پیش می رود و در مسیری است که بدن جنین شکل خود را کامل می کند. پس به جرات می توان گفت که تغذیه دوران بارداری برای زیبایی کودک و رشد بهتر آن در این مرحله از همه مهم تر است. تغذیه بارداری در این دوره می تواند شامل خوردن لبنیات کم چرب، گوشت، گردو برای بالا بردن ضریب هوشی جنین، کنجد برای داشتن امگا ۳ و همچنین خوردن میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ مانند هویج که دارای ویتامین آ بسیار زیاد است باشد. البته مشکلاتی که در این دوره برخی خانم های باردار با آن مواجه هستند، مشکلاتی از قبیل ورم، یبوست و سوزش قلب می باشد که با تغذیه دوران بارداری مناسب قابل درمان است. اصلاح تغذیه بارداری در سه ماهه دوم و گنجاندن سبزیجات و انجیر و آلو و غذاهای فیبردار خود باعث جلوگیری از یبوست در این دوران می شود.

نکاتی درباره تغذیه بارداری در سه ماهه آخر بارداری

جنین در سه ماهه آخر بیشترین رشد را در قسمت مغز خود دارد، پس برنامه تغذیه دوران بارداری در این ایام باید به موادی بسنده کند که بیشتر روی مغز کودک اثر می گذارد مانند خوردن ماهی قزل آلا که سرشار از امگا ۳ می باشد و خوردن تخم مرغ که دارای کولین است و در شکل گیری مغز جنین تأثیر دارد. امگا ۳ باعث جلوگیری از بیماری های کبدی و پانکراس جنین می شود.

لازم به ذکر است که در اواخر بارداری چون جنین بزرگتر شده است پس مادر و جنین به انرژی و مواد مغذی بیشتری احتیاج دارند تا بتوانند در سلامت بهتر و بیشتری به سر ببرند، از این رو باید تغذیه دوران بارداری در سه ماهه سوم را کمی تغییر داد تا انرژی های لازم به بدن مادر و جنین برسد. خوردن مواد غذایی که حاوی ویتامین C و آهن هستند در این دوران بسیار اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود. هر چند که در کنار تغذیه خوب و مناسب پیاده روی و روش های مناسب نرمش در طول ۹ ماه بارداری نیز نقش مؤثری در سلامت مادر و جنین ایفا می کند.


دیدگاه به بهترین تغذیه دوران بارداری برای مادران باردار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 − = 29

فهرست سایت
در حال بارگذاری