تاثیر خواب بر افزایش وزن و چاقی

امتیاز به مطلب
banner

یکی دیگر از مواردی که در برنامه رژیم کاهش وزن گنجانده میشود خواب به موقع است. تاثیر خواب بر افزایش وزن غیر قابل انکار است بنابراین قصد داریم امروز در این مقاله راجع به آن صحبت نماییم.

تاثیر خواب بر افزایش وزن

تاثیر خواب بر افزایش وزن

تحقیقات علمی ثابت کرده است که برای داشتن یک وزن ایده آل فرد باید روزانه تقریبا ۷ الی ۸ ساعت بخوابد، داشتن خواب کافی در سلامتی بدن بسیار موثر خواهد بود. در دانشگاه لاوال پژوهشی انجام شد که در نتیجه آن اینطور اثبات شد که هر فرد باید روزانه بین ۷ الی ۸ ساعت بخوابد، اگر این میزان روند کاهشی یا افزایشی داشته باشد عملکرد بدن را دچار اختلال میکند و موجب چاقی میشود. به طور معمول اشخاصی که تایم زیادی از روز را در خواب میگذرانند با مشکل اضافه وزن روبرو هستند.

تاثیر خواب بر افزایش وزن

این تحقیق در بازه زمانی ۶ سال انجام شد، در طول این مدت همه افرادی که تایم ۷ الی ۸ ساعته تعیین شده را دچار اختلال کردند و روزانه ۵ الی ۶ ساعت یا ۸ الی ۹ ساعت خوابیدند با مشکل چاقی روبرو شدند. خواب و افزایش وزن رابطه مستقیمی با هم دارند. این آزمایش نشان داد که تاثیر خواب بر چاقی، مستقیم و غیر قابل چشم پوشی ست.

روند پژوهش تاثیر خواب بر افزایش وزن

در روند این پژوهش ۲۷۶ فردی که در رنج سنی ۲۱ تا ۶۴ سال قرار داشتند را مورد بررسی قرار دادند، حدود ۵۰ درصد افراد انتخاب شده کسانی بودند که یک والد یا یک فرزند آنها با مشکل چاقی روبرو بودند. البته ناگفته نماند که علت تاثیر خواب بر افزایش وزن به طور دقیق مشخص نشده است و صرفا نتیجه آن قابل استناد است.

تاثیر خواب بر افزایش وزن

تاثیر خواب بر افزایش وزن بر حسب گرم

طبق تحقیقات علمی افرادی که نسبت به میزان تعیین شده بیشتر میخوابند حدود ۱٫۵۸ کیلو گرم و افرادی که نسبت به میزان تعیین شده کمتر میخوایند ۱٫۹۸ کیلوگرم بیش از حد معمول با اضافه وزن روبرو خواهند شد.

تاثیر خواب بر افزایش وزن و نظریه آنجلو ترمبلی

این فرد مجری پژوهش انجام شده است که پس از مشاهده نتیجه اینطور بیان میدارد که تولید هورمون های تنظیم کننده اشتها در کسانی که خواب کافی ندارند با اختلال روبرو میشود و این خود میتواند یکی از علل افزایش وزن باشد. تاثیر خواب بر افزایش وزن به شکلی ست که بدن با افزایش هورمون گرسنگی و کاهش هورمون سیری روبرو خواهد شد درنتیجه وزن ایده آل و متناسبی برای فرد پیش بینی نمیگردد. هورمون هشداردهنده گرسنگی گرلین و هورمون هشداردهنده سیری لپتین نام دارد.

خواب زیاد و تاثیر آن بر چاقی

در نتیجه تحقیقات بالا مجری ژوهش اعتقاد بر این داشت که افرادی که تایم خواب آنها بیش از حد معمول است کسانی هستند که به اصطلاح بد خواب هستند و نداشتن خواب مناسب باعث میشود تایم زیادی را در تخت خواب بگذرانند. تاثیر خواب بر افزایش وزن در بسیاری از تحقیقات علمی دیگر نیز به اثبات رسیده است و در اینجا فقط به یک مورد آن اشاره شده است.

تاثیر خواب بر افزایش وزن و نکاتی که باید به آنها توجه کنید

برای داشتن یک خواب بهتر سعی کنید نکات زیر را مد نظر قرار دهید و در روند زندگی خود بکار بگیرید:

  1. زمانی که به تخت خواب میروید اگر خوابتان نمی آید سعی کنید آن مکان را ترک کنید.
  2. از بکارگیری نور آبی در اتاق خواب خود خودداری کنید.
  3. از روشی استفاده کنید که موجب آرامش خاطر شما شود، آرامش برای هر کس به طریقی خاص صورت میپذیرد یکی از کتاب خواندن لذت میبرد و به آرامش میرسد و دیگری با تماشای تلویزیون و دیگری با نرمش.
  4. یک تایم مناسب برای خواب روزانه خود مشخص کنید.

کمبود خواب روزانه را با خوابیدن طولانی مدت در آخر فته ها نمیتوان جبران کرد، تاثیر خواب بر افزایش وزن با استفاده از این روش بخوبی قابل مشاهده خواهد بود. مصرف داروهای غیر تجویزی را نیز ترک کنید چون یکی از دلایل عمده اختلال در خواب میتواند مصرف همین داروها باشد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

22 − 21 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری