داروی مجاز در بارداری

امتیاز به مطلب
banner

در دوران بارداری چه دارو هایی می توان مصرف کرد؟

در دوران بارداری مادران باید مراقبت های لازم جهت حفظ سلامتی خود و جنین انجام دهند. به دلیل اینکه جنین از خون مادر تغذیه می کند پس اهمیت دارد که در این دوران چه مواد غذایی یا چه داروهایی استفاده می کند. در این دوران تنها باید از داروی مجاز در بارداری که به دستور متخصص تجویز شده است مصرف شود. در ادامه به بررسی داروی مجاز در بارداری می پردازیم.

کدام یکی از داروی مجاز در بارداری را می توان مصرف کرد؟

به طور قطع نمی توان گفت که تمامی داروی مجاز در بارداری هیچ تاثیر منفی ندارند. ممکن است برای برخی از افراد داروهای مجاز هم خطرناک باشد. علاوه بر تاثیر داروها باید واکنش بدن مادر به دارو ها را هم درنظر گرفت. به همین دلیل است که همیشه توصیه می کنند دارو ها را باید با نسخه پزشک مصرف کرد. زیرا متخصص به خوبی از وضعیت جسمانی بانوان آگاهی دارد و مناسب ترین دوز دارویی را تجویز می کند. هیچ گاه به بهانه تسکین درد نباید دوز دارو را افزایش داد چون ممکن است به جنین آسیب وارد کند. دارو هایی که در ادامه ذکر شده اند را می توان بدون تجویز پزشک مصرف کرد اما برای احتیاط بیشتر حتما قبل از مصرف بهتر است با متخصص خود مشورت کنید.

داروی مجاز به هنگام سرما خوردگی

سرماخودرگی و سرفه یکی از طبیعی ترین و شایع ترین بیماری هایی است که ممکن است مادر به صورت مکرر در دوران بارداری به آن مبتلا شوند. گایفنزین، اکسپکتورانت، دکسترومتورفان، قطره سرفه، قلم ویکس از داروی مجاز برای سرماخوردگی و سرفه در دوران بارداری است که بدون تجویز پزشک هم می توانید آنها را مصرف کنید. البته میزان مصرف این دارو ها بسیار اهمیت دارد. در صورت استفاده از  دکسترومتورفان باید به میزان ۱۰ میلی گرم و سه بار در روز استفاده شود. همچنین دیفن هیدارمین نیز به مقدار ۱۰ میلی گرم سه بار در روز توصیه میشود. اگر هر گونه سردرد، تب یا درد در بدن خود احساس کردید می توانید از استامینوفن استفاده کنید.

داروی مجاز برای درد های گوارشی

سوزش معده، نفخ، دفع گاز از جمله مشکلات گوارشی است که احتمال بروز آن در مادران باردار کم نیست. برای مصرف دارو هایی مانند آنتی اسید برای سوزش معده، سایمتیکون برای درد دفع گاز حتما باید طبق دستوری که در پشت دارو درج شده است مصرف شود. همچنین اگر از رانیتیدن در بارداری استفاده می کنید باید ۱۵۰ میلی گرم دوبار در روز و فاموتیدین را ۲۰ میلی گرم و دو بار در روز مصرف کنید. داروی مجاز در بارداری

داروی مجاز در بارداری برای آلرژی

حساسیت و آلرژی های فصلی یا غیر فصلی در برخی از افراد به شدت دیده می شود. برای درمان این آلرژی تنها باید دارو یا آمپول مصرف شود.  کلروفنیرآمین، آنتی هیستامین، لوراتادین، دیفن هیدرامین دارو هایی هستند که آلرژی را تسکین می دهند و مانع بروز بدتر شدن آن می شود. مصرف آن در دوران بارداری مجاز است. ممکن است آلرژی فرد به صورت خارش نمایان کند در این هنگام می توانید علاوه بر دارو های ذکر شده از هیدروکورتیزون نیز استفاده کنید.

اگر در دوران بارداری به بی خوابی دچار شدید می توانید از دیفن هیدرامین و داکسی لامین برای رفع بی خوابی خود استفاده کنید اما بیش از حد استفاده کردن آن باعث بروز مشکلات بارداری می شود.

عفونت

متاسفانه عفونت قارچی یکی از بدترین و شایع ترین مشکلاتی است که بانوان ممکن است از قبل بارداری به آن مبتلا شده باشند. عفونت قارچی ممکن است با سوزش و خارج همراه باشد. اگر خارش بیمار زیاد شود زخم هایی هم به وجود می آورد. برای درمان عفونت قارچی در بارداری بهتر است از کلوتریمازول، میکونازول، تربینافین، تیوکونازول، بوتوکونازول، بوتنافین استفاده شود. معمولا خارش به دلیل عفونت خیلی دردناک و غیر قابل تحمل بوده است. علل بروز این عفونت رعایت نکردن بهداشت فردی است.

مصرف مکمل

مصرف دارو تنها به دلیل بیماری نیست گاهی برای تقویت مادران نیز ممکن است استفاده از مکمل بهترین راه باشد. اما مکمل ها هم باید به میزان دوز تعیین شده مصرف شوند تا تاثیر مثبتی داشته باشند. در دوران بارداری معمولا بانوان با کم خونی مواجه می شوند و برای جذب آهن بیشتر باید ویتامین بیشتری جذب بدن کنند. به همین منظور باید مقدار ویتامین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز باشد. همچنین مصرف آهن برای خانوم های باردار که دچار کم خونی هستند ۲۰۰ میلی گرم و دو بار در روز باشد. اما اسید فولیک در بارداری باید ۵ میلی گرم و یک بار در روز مصرف شود.

تا چه زمانی نمی توان از دارو استفاده کرد؟

در دوره سه ماه اول بارداری باید از مصرف هر گونه دارو حتی دارو های مجاز خودداری کرد. چون در این سه ماه جنین بیشترین آسیب و تاثیر را می گیرد. ممکن است افرادی قبل از بارداری داروی خاصی را مصرف کنند. این افراد باید در دوران بارداری با مشورت پزشک مصرف دارو را قطع یا ادامه دهد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − = 65

فهرست سایت
در حال بارگذاری