درد عصب کشی دندان

درد عصب کشی دندان 4.00/5 (80.00%) 2 votes
banner

 

درد عصب کشی دندان

یکی از مواردی که اکثر افراد تجربه کردند درد دندان است, اما برخی دندان دردها خیلی شدید بوده به طوری که چاره ای جز مراجعه کردن به پزشک نیست . درد عصب دندان تنها دردی است که با داروی مسکن آرام نمی شود .این درد نشان می دهد که دندان شما به عصب رسیده است , در صورتی که دندان دچار پوسیدگی شود و برای درمان آن اقدامی نکنید به مرور زمان پوسیدگی بیشتر می شود و به عصب دندان می رسد .

بعد از مراجعه به دندانپزشک معتمد مراحل عصب کشی دندان انجام می شود اما بسیاری از بیماران از درد عصب کشی عاجزند , این درد نیز به دلیل درگیری با عصب دندان کمی درد آور است اما بعد از آن عصب دندان کشته می شود و دندانپزشک دندان را پر می کند . معمولا عصب کشی دندان زمانی انجام می شود که فرد دچار درد دندان و یا عفونت دندان باشد ,این عفونت بایستی خارج و با موادی دیگر جایگزین شود .به طورکلی تشخیص نیاز به عصب کشی برای یک دندان به وسیله دندان پزشک و بر پایه توصیف های بیمار از شکایت اصلی خود که معمولا درد است انجام می‌شود.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان یا  درمان ریشه دندان , درمانی است که طی آن پالپ (عصب دندان) ملتهب یا عفونی از دندان خارج شده و جای آن با موادی زیست سازگار با عنوان گوتا پرکا پر می‌شود. یکی از اصلی ترین عوامل عفونت در دندان  , درد دندان می باشد . به‌طور کلی دردهایی که در لثه و یا دهان حس می‌کنید همگی منجر به عصب کشی نمی‌شوند. بستگی به نوع درد، محلی که درد از آن احساس می‌شود و یا مدت زمانی که احساس درد داشتن در خود می‌کنید پزشک متخصص می‌تواند به نوع بیماری دهان و راه درمان آن پی ببرد.

البته عصب کشی دندان درمانی غیر قابل پیش بینی است و احتمال درد و عفونت بعد از عصب کشی دندان و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد. دندان‌پزشک بعد از برداشتن پوسیدگی‌ها یا نسج دندانی، به کانال‌هایی که داخل ریشه دندان قرار دارند، دسترسی پیدا می‌کند.

این کانال‌ها فقط حاوی عصب نیستند و حتی در بعضی موارد عصب آنها ممکن است به علت کاهش خونرسانی، از بین رفته باشد، اما باکتری‌ها و محصولات آنها در این کانال‌ها وجود دارند. به علاوه، عروق خونی، سلول‌های مختلف و حتی احتمالا عروق لنفی در این کانال‌ها وجود دارد.

هنگامی که پوسیدگی از مینا و عاج گذشته باشد و به عصب رسیده باشد، در این مواقع عصب دندان عفونی شده و باید تخلیه گردد. در غیر این صورت، عفونت از راه کانال دندان به بافت زیر ریشه انتقال پیدا می‌کند و منجر به تشکیل کیست های عفونی شده و نسوج و استخوان فک را درگیر می‌کند. مزمن شدن این حالت ممکن است درمان ریشه را با اشکال روبرو کند و نهایتاً، به از دست رفتن دندان و مقداری از بافت همجوار آن منجر بشود.

 

عصب کِشی یا عصب کُشی

به نظر می‌رسد هر دو اصطلاح عصب کِشی و عصب کُشی از لحاظ پزشکی صحیح باشد. در این عمل قطع عصب صورت می‌گیرد یا به عبارتی عصب از داخل کانال ریشه بیرون کشیده می‌شود که می‌توان واژه عصب کِشی را به آن اطلاق کرد و گاهی هم به وسیله مواد شیمیایی عصب داخل کانال کشته می‌شود و یا به عبارتی فلج می‌شود پس می توان واژه عصب کُشی را نیز به آن اطلاق کرد. اما بدانید بعد از کشتن عصب دندان بیمار در ناحیه دندان هیچ دردی را حس نمی کند و به عبارتی بقیه ی مراحل درمان و پرکردن دندان بدون هیچ دردی و حتی بدون بی حسی توسط دندانپزشک انجام می شود


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

91 − 84 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری