درد های دوران بارداری

امتیاز به مطلب
banner

درد های دوران بارداری چیست؟ چگونه می توان آن ها را درمان کرد؟

درد های دوران بارداری در طول این نه ماه ممکن است خطرناک باشد. اما ممکن است درد شکم طبیعی باشد و خطری مادر را تهدید نکند. داشتن اطلاعات در این زمینه به شما کمک می کند تا دوران باداری خود را به راحتی پشت سر بگذارید. آیا کمر درد، سردرد یا شکم درد در دروان بارداری خطرناک است؟ این درد ها نشانه چیست؟ آیا با هر نوع درد در دوران بارداری باید نگران شد؟ معمولا این دست از سوالات برای همه بانوان باردار به وجود می آید. برای بررسی بهتر درد های دوران بارداری ادامه مطلب را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

درد های دوران بارداری کدام ها هستند؟

درد های رایج و معمول در دوران بارداری وجود دارد که باید اطلاعات کافی نسبت به آن ها داشته باشید. دانستن آنها به شما کمک می کند تا بتوانید دوران بارداری خوبی را سپری کنید. در زیر به بررسی چند نوع از درد های دوران بارداری معمول می پردازیم و علت به وجود آمدن آنان را بررسی می کنیم.

درد زیر شکم

درد زیر شکم یکی از درد های معمول است که تمامی خانوم های باردار آن را تجربه می کنند. به دلیل رشد جنین رحم مادر نیز رشد کرده و موجب درد های زیر شکم می شود. در حالت عادی رحم یک عضو عضلانی بسیار کوچک داخل لگن است که به وسیله لیگامان به صورت ثابت و دائمی درون لگن باقی می ماند زمانی که مدت زمانی از بارداری گذشته باشد، وزن جنین افزایش پیدا کرده و موجب کشیدگی لیگامان ها شده که به لگن فشار وارد می کند. درد های لگنی در هفته های اول بارداری خطرناک است و نشان از یک بیماری و عفونت است که باید درمان شود ولی درد لگن یا زیرشکم در ماه های بعد بارداری عادی است.

درد در اثر سقط جنین

تا زمانی که هفته ۲۰ ام بارداری تمام نشود احتمال سقط جنین وجود دارد. به همین دلیل است که می گویند هفته های اول بارداری از حساس ترین دوران است. اگر بر حسب اتفاق یا بر اثر عوامل محیطی جنین سقط شود مادر دچار درد در ناحبه زیر شکم شده که با خونریزی های شدید همراه است. که درد در این شرایط همانند درد های عادت ماهانه است. نکته مهمی که باید درباره درد های زیر شکمی باید بدانید این است که اگر درد همراه با لکه بینی یا خونریزی نبود جای نگرانی نیست و فقط باید مراقبت های لازم را طبق دستور متخصص انجام دهید. درد های دروان بارداری

درد های مسمومیت بارداری

اگر در اواخر بارداری هستید و درد شکمی احساس کردید، باید محل درد را به دقت شناسایی کنید. زیرا در این زمان محل درد مهم است. درد در بالای شکم باشد به آن اپی گاستر می گویند. که درد بسیار خطرناکی است. اگر بانوان باردار  دچار مسمومیت بارداری شوند آنگاه در هفته های آخر بارداری در ناحیه راست بالای شکم احساس درد می کنند. که به آن پره اکلامپسی نیز می گویند. زمانی که فرد به این بیماری دچار شود فشار خون بالا رفته ومنجر به سردرد می شود و در ادار بانوان پروتئین دیده می شود.

درد های انقباض رحم

براکستون هیکس انقباضاتی هستند که به تدریج در طول دوران بارداری به وجود می آیند. اوایل بارداری به صورت خفیف بروز می دهند اما ممکن است در اواخر دوران بارداری درد افزایش پیدا کند. در این نوع درد ها انقباض شکم از بالا به پایین صورت می گیرد و ممکن است نشان از زایمان زودرس باشد. البته این اتفاق بیشتر در سه ماه آخر بارداری اتفاق میوفتد. درد های دوران بارداری به صورت شدتی است که با استراحت درمان نمی شود و ممکن است رفته رفته فاصله بین درد ها کمتر شود.

درد دکولمان

دکولمان عارضه ای بسیار خطرناک در بارداری است که باید تحت نظر پزشک درمان شود. ممکن است بر اثر فشار خون بالا، ضربه به شکم، پرت شدن از ارتفاع، افزایش مایع  آمنیوتیک، کوتاه بودن بند ناف و عوامل محیطی دیگر جفت زود تر از موعد کنده شوند. درد های مربوط به این عارضه از خطرناک ترین مشکلات دوران بارداری است.

سردرد

سردرد در دوران بارداری یک امر کاملا طبیعی است به دلیل بهم ریختگی هورمون ها این نوع درد ها طبیعی است و جای نگرانی نیست. متاسفانه افرادی که سابقه میگرن یا سردرد های عصبی دارند، سردرد دروان بارداری برای آنان تشدید می شود. متاسفانه برای درمان سردرد بارداری نباید از مسکن های شایع مانند دیکلوفناک، ایبوپروفن و … استفاده کرد زیرا بر روی جنین تاثیر مستقیم می گذارد.

کمردرد

کمردرد به دلیل بزرگ شدن شکم و سنگینی وزن مادر یک درد طبیعی است ولی افرادی که قبل از بارداری به درد های ستون فقرات مبتلا بودند در این دوران کمردرد آنان تشدید می شود. برای کاهش کمردرد باید کفش اسپرت با پاشنه سه سانتی متری استفاده شود. همچنین نوع خوابیدن مادر نیز نقش موثری در تسکین درد کمر دارد. طاقباز خوابیدن برای بانوان باردار ممنوع است و بهتر است به سمت پهلوی چپ بخوابند و در قسمت های بدن که باعث ایجاد گودی می شود باید بالشت بگذارند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

60 − = 53

فهرست سایت
در حال بارگذاری