درمان ریزش مو

امتیاز به مطلب
banner

ریزش مو دغدغه ی بسیاری از افراد است. قسمت وحشتناک آنجایی است که کف حمام از موهای ریخته شده سیاه می شود. ریزش مو دلایل متعددی دارد. تغییرات هورمونی، بارداری، شیردهی، کم خونی، سن، جنسیت، ژنتیک و … هر کدام می توانند علت ریزش مو باشند. ریزش مو باعث نگرانی و گاهی در صورت حاد باعث افسردگی می شود. اما این معضل بدون درمان نیست. قبل از هر اقدامی جهت درمان ریزش مو بهتر است به پزشک مراجعه شود. با توجه به نتیجه ی آزمایشات پزشک معالج به علت ریزش مو بر می آید. هم در پزشکی و هم در طب سنتی راه حل های زیادی برای درمان ریزش مو وجود دارد.

درمان ریزش مو

ریزش موی طبیعی

مو یکی از مهم ترین ویژگی های زیبایی به شمار می آید. داشتن موهای پرپشت و خوش حالت بر زیبایی ظاهر می افزاید. در هنگام شستن، خشک کردن و شانه زدن موها امکان دارد با ریزش موها مواجه شویم. شاید ریزش مو تا حدودی طبیعی باشد اما ازمیزان مشخصی اگر زیاد شود جای نگرانی است و باید برای درمان آن دست به اقدامات مناسب زد. پزشکان می گویند ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز نرمال است و جای هیچ نگرانی است. در اصطلاح موهایی که می ریزند موهای مرده هستند و بعد از ریزش موهای تازه تر جای آن ها را می گیرند. با این وجود ریزش چند تار مو در روز طبیعی می نماید و این سیکل را طی می کنند.

درمان ریزش مو با رژیم غذایی

رژیم غذایی تاثیر بسزایی به روی ریزش موها دارد. با تغذیه ی نامناسب و ناسالم خطر ریزش موها بیشتر می شود. وقتی مواد مغذی به فولیکول مو برسد ریشه ی موها مقاوم می شود و خطر ریزش از آن دور می شود. اگر سلول های مو دچار سوء تغذیه شوند به مرور می میرند و موها از دست می روند. مصرف لبنیات، میوه و سبزیجات تازه، مصرف مایعات و کاهش مصرف مواد غذایی سرخ کردنی و نمک اضافه از ریزش مو جلوگیری می کند. برای داشتن موهای خوش حالت و سالم بهتر است از کم خونی جلوگیری شود و روزی ۸ تا ۱۲ لیوان آب مصرف شود. خانم ها به دلیل عادت ماهانه ای که دارند با کمبود آهن مواجه هستند. کمبود آهن به معنی کمبود اکسیژن رسانی به سلول ها است. اگر به فولیکول های مو اکسیزن لازم نرسد باعث ریزش مو می شود. بنابراین مصرف قرص آهن جهت جلوگیری از ریزش مو لازم است.

درمان ریزش مو با دارو

در حالت نرمال موهایی که دچار ریزش شده اند دوباره سبز می شوند اما اگر در غیر این صورت باشد با کم پشتی و حتی طاسی مو مواجه خواهیم بود. این حالت در مردان شایع تر است. به گونه ای که مشاهد می شود افراد طاس در ابتدا داری مو بوده اند و به مرور زمان دچار ریزش و سرانجام طاسی شده اند. در صورت کاشت مو و یا ترمیم موهای کم پاشت ابتدا باید با ریزش مو مبارزه کرد و علت آن را پیدا کرد. در غیر این صورت موهای کاشته شده نیز می ریزد. داروهای که برای ریزش مو زنانه توصیه می شود آنتی‌آندروژنیک سیستمیک است. محلول ماینوکسیدیل درمان دارویی است که برای ریزش موی مردانه استفاده می شود. رعایت یکسری نکات بهداشتی در جلوگیری از ریزش مو موثر است. بعنوان مثال بهتر است از باد سرد سشوار برای خشک کردن موها استفاده شود. بهتر است شامپو را هر چند وقت یکبار تغییر داد.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 89 = 91

فهرست سایت
در حال بارگذاری