درمان سردرد بدون دارو

امتیاز به مطلب
banner

چگونه می توان بدون دارو سردرد را درمان کرد؟

سردرد یکی از غیر قابل تحمل ترین درد هایی است که همه ی ما آن را تجربه کرده ایم. سردرد در هر نقطه از سر نشان از یک عامل مشخص است. سردرد را معمولا همه ممکن است در طول روز آن را تجربه کنند به همین دلیل اگر بخواهیم بیش از اندازه و هر روز از مسکن ها و دارو های سردرد استفاده کنیم ممکن است به یک عادت تبدیل شده در نتیجه کبد فرد را تحت تاثیر قرار دهد. پس بهتر است برای حفظ سلامتی کبد خود نیز تا جایی که ممکن است درمان سردرد بدون دارو را تجربه کنید.

در ادامه قصد داریم تا روش های خانگی برای درمان سردرد بدون دارو را برای شما شرح دهیم.

سردرد های مکرر روزانه به چه علت رخ می دهد؟

سردرد ها ممکن است به علت برخی بیماری ها در فرد رخ دهد اما اگر علت بیماری نباشد دلایل زیر عامل بروز سردرد هستند:

  • آلودگی هوا
  • قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید
  • استرس و نگرانی زیاد
  • افت فشار خون
  • فشار خون بالا
  • عدم خواب خوابی
  • کم آبی بدن یا ننوشیدن آب کافی که در زمستان بیشتر اتفاق میوفتد
  • استفاده بیش از حد از مسکن ها و قرص های بدون تجویز پزشک.

برای درمکان سردرد بدون دارو چکار هایی باید انجام داد؟

اگر سردرد های روزمره دارید که یکی از دلایل بالا علت بروز اصلی آن است بهتر است درمان های خانگی را جایگزین استفاده از مسکن ها و دارو کنید. یکی از علت های عمده سردرد ها کم آبی بدن است. همه ما به خوبی می دانیم که باید در کل روز هشت لیوان آب مصرف کنیم تا آب موجود بدنمان تامین شود. اگر آب بدنتان کم شود و فعالیت روزانه شما نیز زیاد باشد آنگاه ممکن است با سردرد روبرو شوید. برای جلوگیری از سردرد های روزانه باید حداقل هشت لیوان آب بنوشید.

آیا ماساژ سر می تواند راه درمانی برای سردرد باشد؟

ماساژ یکی از درمان های بسیار موثر است که درد در نواحی مختلف بدن را بدون استفاده از دارو و از طریق روغن های گیاهی تسکین می دهد. یکی از راه های موثر برای درمان سردرد بدون دارو است. قبل از آنکه سر را برای تسکین درد ماساژ دهید باید به اندازه کافی آب بنوشید. توجه کنید که به هنگام ماساژ دادن سر نباید فشار دست به حدی باشد که درد احساس شود.

برای ماساژ دادن سر باید هر دو شست کنار چشم زیر ابرو قرار بگیرد و سه انگشت دست بر روی پیشانی باشد. سپس باید انگشتان شست را به صورت چرخشی به مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید و به مدت پنچ بار این کار را تکرار کنید. بعد سه انگشت دست را که بر روی پیشانی قرار دارد باید ب صورت چرخشی به مدت ۱۰ ثانیه حرکت دهید. این حرکت را نیز باید پنج بار تکرار کنید.

درمان سردرد بدون دارو

روش های خانگی درمان سردرد بدون دارو چیست؟

روش های خانگی در بیشتر مواقع تاثیر مستقیم و سریعی بر روی سردرد دارد. به دلیل اینکه سردرد یکی از درد های روزمره همه انسان ها تبدیل شده است، پس بهتر است حدالامکان از مصرف مسکن و دارو خودداری کنید. شاید بسیار دیده باشید که افرادی که سردرد شدید دارد سر خود را با روسری یا باند می بندند. این کار باعث می شود تا جریان خون به سمت مغز کاهش پیدا کند و سردرد تسکین یابد اما هیچ گاه نباید سر محکم و با فشار زیادی بسته شود زیرا به مویرگ های مغز آسیب جدی وارد می شود همچنین مدت زمان بستن سر باید خیلی طولانی نباشد.

از راه های تسریع سردرد قرار دادن پا ها درون تشت آب گرم است. پاهای خود را درون تشت آب گرم به همراه پودر خردل به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید تا سردرد شما سریع درمان شود. علاوه بر این دوش آب گرم یا سرد و استفاده از کمپرس داغ یا یخ می تواند روند سردرد را تسکین دهد. معمولا سردرد های که ناشی از کشش عضلانی است از طریق کمپرس یا حمام کردن به راحتی درمان می شود.

نوشیدنی هایی که باعث تسکین سردرد می شوند کدام ها هستند؟

نوشیدنی ها و دمنوش های گیاهی نیز راه موثر برای درمان سردرد بدون دارو است. چای سیاه و قهوه به دلیل داشتن کافئین موجب کاهش تورم رگ های خونی و موجب تسکین سردرد می شود. علاوه بر این کافئین مسکن ها را سریع تر در بدن جذب می کند و با تنگ کردن عروق خونی موجب رها سازی فشار و درد در ناحیه سر می شود. چای سبز، چای دارچین، چای بابونه، چای زنجبیل، چای نعناع و چای میخک از جمله بهترین نوع دمنوش و چایی هایی است که هم آلژی را برطرف می کنند و هم سردرد را تسکین می دهند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 − = 73

فهرست سایت
در حال بارگذاری