درمان سردرد سینوسی

امتیاز به مطلب
banner

سردرد سینوسی چیست و راه های درمان آن چگونه است؟

داشتن سردرد یکی از درد های رایج در بین مردم شده است. انواع مختلفی از سردرد ها وجود دارد که سردرد سینوسی یکی از این نوع سردرد هاست. همه ما بهتر است راه های درمان سردرد سینوسی را بدانیم تا به هنگام درد بدون استفاده از دارو به راحتی آن را درمان کنیم.

زمانی که فرد احساس فشار و سنگینی در جلوی سر دارد و به طور همزمان درد ناحیه بالایی صورت دارد به آن سردرد سینوسی می گویند. سینوس ها فضای در پیشانی، گونه ها و پشت بینی است که توسط هوا پر شده است. به هنگام حساسیت یا بر اثر عفونت دچار التهاب می شوند در نتیجه مخاط بیشتری تولید می کند. زمانی که به این ناحیه فشار می آید باعث بروز سردرد سینوسی می شود.

علائم سردرد سینوسی چیست؟

به دلیل اینکه سینوس ها در ناحیه ستخوان گونه و پیشانی قرار دارند به همین دلیل قبل از سردرد کشیدگی و درد در ناحیه استخوان گونه، پیشانی و بینی احساس می شود. این درد با ورم صورت نیز ممکن است رخ دهد. در برخی موارد فرد با آبریز بینی یا گرفتگی گوش نیز دسته و پنجه نرم می کند. زمانی که عفونت راه سینوس ها را سد کند فرد تب می کند که همین عوامل باعث می شود تا فرد درد را با سردرد های تنشی یا میگرنی اشتباه نگیرد.

عوامل سردرد سینوسی چیست؟

همانطور که گفتیم سردرد سینوسی به علت تحریک سینوزیت هاست. عامل مهمی که موجب بروز سینوزیت می شود انحراف تیغه بینی و بزرگی شاخک های موجود در بینی است. برخی ها بر این باورند که حساسیت آن ها موجب سردرد های سینوسی می شود. در واقع حساسیت سبب گرفتگی انسداد سینوس ها می شود که منجر به آسیب رسیدن به سر می شود. زمانی که شما حساسیت را درمان می کنید گرفتگی و انسداد از بین می رود و سردرد درمان نمی شود. باید به صورت جداگانه حساسیت و سردرد را درمان کرد.

درمان سردرد سینوسی چگونه است؟

  • درمان با مسکن ها: برای درمان سردرد سینوسی ابتدا پزشک از مسکن ها استفاده می کند. اگر مسکن تاثیری بر روی تسکین درمان نداشت آنگاه دارو های  کورتیکواستروئیدی را تجویز می کند.
  • درمان به هنگام عفونت: زمانی که فرد دچار سرماخوردگی است ممکن است سینوس ها دچار عفونت شوند. در این هنگام علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک ها باید آنتی هیستامین یا دارو های ضد احتقان مصرف کنند. اما توجه داشته باشید که دارو های ضد احتقان نیز باید تا سه روز مصرف شوند بیشتر از این زمان موجب می شود تا علائم بدتر شود. این نوع دارو ها باعث افزایش فشار خون بالا می شود پس قبل از مصرف حتما باید با پزشک مشورت شود.
درمان سردرد سینوسی به روش خانگی آبا موثر است؟

درمان به روش های خانگی یکی از روش های موثر سردرد است. کم آبی بدن عامل اصلی انواع سردرد های مختلف است. اگر افراد روزانه هشت لیوان آب مصرف کنند آنگاه کمتر دچار سردرد ناشی از کم آبی می شوند. علاوه بر مصرف آب، بخور و سرم آب نمک از راه های سریع درمان های خانگی است که بدون مصرف دارو درد را تسکین می دهد. درمان سردرد سینوسی

درمان سردرد سینوسی از طریق بخور

بخور محیط بینی را مرطوب می کند. ورود مایعات زیاد به بدن باعث روان شدن مخاط خشک درون بینی می شوند. مخاط خشک سبب مسدود شدن سینوس ها و ایجاد لایه ای خشک برای جذب ذرات و ویروس ها می شود. با استفاده از بخور، خوردن چای و سوپ گرم، حمام گرم رفتن، قرار نگرفتن در محیط سرد و خشک کمک می کند تا درد های سینوسی کاهش پیدا کند.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

همانطور که گفتیم باید بینی در محیط مرطوب قرار بگیرد یا مایعات زیادی به آن وارد شود. به همین منظور می توانید کمپرس سرد و گرم را بر روی بینی قرار دهید. ابتدا باید یک حوله گرم را بر روی بینی به مدت سه دقیقه قرار دهید. بعد باید کمپرس سرد را به مدت ۳۰ ثانیه بر روی بینی قرار دهید این کار موجب تسکین درد سینوس می شود. این کار را باید به مدت چهار بار به صورت متناوب انجام دهید تا درد سینوسی درمان شود.

 

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

84 − = 76

فهرست سایت
در حال بارگذاری