درمان گیاهی سردرد

امتیاز به مطلب
banner

آیا درمان گیاهی سردرد راه موثر و سریعی است؟

همه ما سردرد های روزانه را تجربه کرده ایم. سردرد ها با توجه به نوع عامل بروز آن انواع مختلفی دارد. سردرد یکی از عذاب آور ترین درد هایی است که برای تسکین آن معمولا از مسکن ها استفاده می کنند. ولی متاسفانه مصرف بیش از حد از مسکن ها برای سلامتی مضر است و ممکن است به کبد آسیب برساند. درمان گیاهی سردرد یک راه مناسب برای عدم مصرف مسکن هاست.

شاید با خود بگویید که سردرد انواع مختلفی دارد و دارو های گیاهی قادر نیستند تمامی سردرد ها را تسکین دهند. اما به طور کلی همه سردرد ها مانند سردردهای خوشه ای ،سردردهای میگرنی ،سردردهایی که بر اثر تنش یا سردرد هایی که از نوع خستگی به وجود می آیند، با استفاده از مصرف دارو گیاهی و آگاهی از شیوه صحیح زندگی می توان درمان کرد.

روغن های گیاهی چگونه سردرد را تسکین می دهند؟

معمولا گیاهان را هم به صورت برگ و هم به صورت روغن می توان از آن ها استفاده کرد. روغن استخدوس به دلیل بوی عالی که دارد به عنوان درمان سردرد استفاده می کنند. ابتدا سه فنجان آب را بجوشانید. سپس ۲ الی ۴ قطره روغن استخدوس به آن اضافه کنید. و بخر حاصل را استشمام کنید. برای بهبود سردرد انجام این کار ضروری است. توجه داشته باشید این کار را با روغن نعنا نیز می توانید انجام دهید.

برای تسکین درد می توانید یک قاشق غذا خوری روغن زیتون به همراه سه قطره روغن نعنا و یک قاشق غذا خوری روغن بادام را باهم ترکیب کنید. روغن به دست آمده را بر روی پیشانی ماساژ دهید تا سریعا درد شما درمان شود. به طور کلی نعناع برای بهبود جریان خون موثر است. حتی اگر روغن نعناع را پیدا نکردید می توانید برگ نعناع را خرد کنید و به هنگام سردرد بر روی پیشانی خود قرار دهید، تا سردرد شما به آرامی تسکین یابد.

زنجبیل یک گیاه قوی برای درمان سردرد است.

زنجبیل یک گیاه گرم است و کمک می کند تا التهاب شریان ها کاهش یابد. معمولا افرادی که به سردرد های میگرنی دچار هستند از زنجیبل در چای و غذای خود استفاده می کنند. اما برای سردرد های دیگر هم می توانید به صورت زیر از زنجبیل استفاده کنید.

  • پودر زنجبیل با عصاره لیمو را به یک مقدار مخلوط کنید و روزی دوبار میل کنید.
  • دو قاشق غذا خوری آب با یم قاشق چایی خوری پودر زنجبیل مخلوط کنید تا بصورت خمیر دربیاید سپس خمیر را بر روی پیشانی خود قرار دهید تا درد را تسکین دهد.درمان گیاهی سردرد

چگونه از گیاه ریحان برای درمان سردرد استفاده کنیم؟

درمان گیاهی سردرد با استفاده از ریحان هم موجب آرام سازی ذهن می شود و هم درد را تسکین می دهد. ریحان به دلیل داشتن مسکن یک گیاه خوب برای تسکین درد است. ریحان را به چند روش مختلف می توان استفاده کرد:

  • برگ ریحان را خوب بشویید و در دهان بجویید.
  • روغن ریحان را بر روی پیشانی ماساژ دهید.
  • چند برگ نعناع را درون آب جوش بگذارید بجوشد و سپس به آن کمی عسل اضافه کنید و سپس آن را بنوشید.

آیا گیاه میخک می تواند سردرد را درمان کند؟

میخک به عنوان گیاه خنک کننده شناخته شده است و افرادی که سردرد دارند بهتر است از آن استفاده کنند. بوی میخک آرام بخش و تسکین دهنده است، پس یک کیسه بردارید و در آن میخک قرار دهید و بوی آن را استشمام کنید. همچنین می توانید دوقطره روغن میخک را با روغن گیاهی مخلوط کرده و بر روی پیشانی ماساژ دهید.

درمان گیاهی سردرد با گیاه رزماری

یکی از گیاهانی که برای درمان سردرد مفید است گیاه رزماری است. این گیاه همانند گیاهان نام برده شده خاصیت ضد التهابی دارد. به همین جهت موجب بهبود جریان خون و کاهش التهاب شریان ها می شود. رزماری را می توان با چند قطره روغن گیاهی مخلوط کرد و سپس بر روی پیشانی ماساژ داد. همچنین می توانید برگ رزماری تازه را به همراه برگ مریم گلی تازه را خرد کنید و در آّ جوش بجوشانید. دقت کنید که به هنگام جوشیدن درب آن بسته باشد. بعد از ۴ الی ۵ دقیقه دمنوش آماده را میل کنید. می توانید این دمنوش را روزی دو بار میل کنید تا سردرد شما را تسکین دهد.

اکالیپتوس و برگ بتل دو نوع دیگر از گیاهانی هستند که به عنوان دارو های گیاهی موثر در درمان سردرد استفاده می شوند. می توان چند قطره از روغن های گیاهی را بر روی پیشانی ماساژ داد یا آن ها را به صورت بخور استفاده کرد.

به طور کلی گیاهانی که خاصیت دارویی و ضد التهابی دارند برای درمان انواع سردرد مناسب هستند. معمولا گیاهان دارویی را هم به صورت دمنوش و هم به صورت روغن گیاهی می توان استفاده کرد. اما مصرف دمنوش های گیاهی رایج تر و موثر تر از ماساژ روغن های گیاهی است. افرادی که مکرر دچار سردرد می شوند بهتر است بجای چای از دمنوش های گیاهی استفاده کنند.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + = 19

فهرست سایت
در حال بارگذاری