روش درمانی ارتودنسی نامرئی و مزیت های آن

امتیاز به مطلب
banner

ارتودنسی نامرئی که با نام اینویزیلاین شناخته می شود برای درمان بسیاری از مشکلات دندانی به کار می رود. زیبایی چهره و داشتن لبخند زیبا برای هر شخصی مهم است که ارتودنسی نامرئی می تواند تجربه ای از داشتن این دو را برای شما به ارمغان بیاورد. ارتودنسی نامرئی توانسته است از استقبال خوبی نسبت به دیگر روش های ارتودنسی همراه باشد.

ارتودنسی نامرئی

ابداع روش ارتودنسی نامرئی به سال ۱۹۹۹ برمی گردد که توسط تکنولوژی الاین شروع به کار کرد. در این روش از یک سری پلاک های پلاستیکی استفاده می کنند که شفاف و نامرئی هستند. این پلاک های شفاف با قرار گرفتن روی دندان، آن را به تدریج به حرکت در می آورند تا در جای مناسب خود قرار بگیرد. اندازه این پلاک ها به زیر یک میلی متر می رسد که یکی از مزیت های آن است. دندان هایی که نامرتبی خفیف دارند با این روش به طور مرتب ردیف خواهند شد. عدم استفاده از سیم و براکت در این روش به زیبایی این نوع ارتودنسی کمک کرده است.

ارتودنسی نامرئی

اهمیت ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی برای ساخت پلاک های شفاف که متناسب دهان هر فرد باشد از تصویربرداری سه بعدی کمک می گیرند. نام دیگر این روش ارتودنسی ژله ای است. از آنجا که استفاده از این پلاک ها راحت است و قابلیت خارج شدن دارد برای درمان کودکان می تواند روش مناسبی باشد. کودکان مشکلات دندانی ساده ای دارند که با درمان به موقع می توانند خیلی سریع مشکل را برطرف کنند. پلاک های ارتودنسی نامرئی می تواند بدون اینکه زخمی در دهان کودک ایجاد کند روی دندان قرار بگیرد و در مواقع لزوم مثل مسواک زدن و یا خوردن غذا از دهان خارج شود.

گاهی اوقات دیده ایم که افراد به دلیل اینکه تمایل به گذاشتن سیم و براکت در دهان خود ندارند از درمان دندان های نامرتب خود امتناع می کنند. عواملی مثل موقعیت شغلی و روحیات شخص سبب این امتناع ورزیدن می شود. در این گونه موارد ارتودنسی نامرئی توصیه می شود. این پلاک های شفاف می تواند جایگزین سیم و براکت شود و فرد با خیال راحت به درمان دندان های خود بپردازد.

روش درمان ارتودنسی چگونه است؟

در ابتدا پلاک های بیمار با توجه به وضعیت دهانی او در آزمایشگاه با کمک تصویر برداری سه بعدی ساخته می شود. این پلاک های نامرئی با قرار گرفتن روی دندان، پس از مدتی فشاری به دندان وارد می کنند و آن را وادار به حرکت می کنند. بعد از گذشت چند هفته، این پلاک ها را برداشته و پلاک های جدیدی جایگزین می کنند. تعداد این جایگزینی ها با توجه به نظر ارتودنتیست صورت می گیرد و در پایان، دندان های شما مرتب و ردیف خواهند شد.

ارتودنسی نامرئی

طول درمان ارتودنسی نامرئی

هر روش درمانی احتیاج به مدت زمانی دارد که بتواند نتیجه مورد نظر خود را دریافت کند. در ارتودنسی نامرئی نیز چیزی حدود ۹ الی ۱۸ ماه وقت نیاز است. در این مدت جایگزینی پلاک های جدید را خواهیم داشت که معمولا تعداد آن ۱۸ الی ۳۰ روز خواهد بود. البته این تعدادی که گفته می شود به صورت تقریبی است و مقدار دقیق آن با توجه به وضعیت دهان و دندان هر شخص مشخص می شود. در زمانی که پلاک های نامرئی روی دندان قرار دارد مهم است که به توصیه های ارتودنتیست عمل شود. تعداد دفعات بیرون آوردن پلاک ها نباید زیاد باشد و فقط در زمان های ضروری مثل خوردن غذا و مسواک زدن بیرون آورده شوند. مدت زمان ۲۰ الی ۲۲ ساعت بهترین مدت زمانی است که اگر پلاک ها روی دندان قرار بگیرند نتیجه ای رضایت بخش حاصل می شود.

مزیت های استفاده از پلاک های نامرئی چیست؟

در ارتودنسی نامرئی بیمار در طول درمان درد نخواهد داشت و احتیاجی ندارد که به طور مداوم توسط ارتودنتیست معاینه شود. در این روش به راحتی می توان به نظافت دندان ها پرداخت و با بیرون آوردن پلاک، مسواک زد و میل بیمار به خوردن و آشامیدن کاسته نخواهد شد. در این روش سیم و براکت در دندان قرار نمی گیرد و برای افرادی که با این موضوع مشکل دارند بسیار مناسب است.

ارتودنسی نامرئی


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

96 − = 92

فهرست سایت
در حال بارگذاری