علائم بارداری خارج رحم

امتیاز به مطلب
banner

بارداری خارج رحیم چیست و چه علائمی دارد؟

همه بانوان بارداری راحتی دارند. برخی از بانوانی هستند که به سختی باردار می شوند و  دوران سختی را پشت سر می گذارند. از شرایط نامطلوب بارداری می توان به بارداری خارج رحم اشاره کرد. به راحتی نمی توان علائم بارداری خارج رحم را تشخیص داد و معمولا از طریق سونوگرافی به راحتی قابل تشخیص است. قبل از هرگونه کسب اطلاعاتی بهتر است بدانید که بارداری خارج رحم چیست؟ در حاملگی خارج رحم تخم بارور شده به دیواره داخلی رحم متصل می شود. این همانند بارداری سالم است. ممکن است تخم بارور شده به مکان اشتباهی متصل شود. اگر تخمک بارور شده  به لوله فالوپ بچسبد به آن بارداری توبال می گویند. در برخی از موارد احتمال اینکه تخمک به حفره شکمی یا دهانه رحم متصل شود وجود دارد اما این موارد بسیار نادر است.

علائم بارداری خارج رحم چیست؟

بارداری خارج رحم مانند شرایط عادی یک بارداری ساده نیست. اگر سلول تخم زنده نماند آنگاه بافتی در کنار بافت نکروز شروع به رشد می کند که در پی آن خونریزی و عفونت به همراه دارد. در مراحل اولیه بارداری علائم بروز می دهد. علائم بارداری خارج رحم در همه افراد یکسان نیست ولی در اوایل دوران بارداری علائمی مانند یک بارداری سالم را دارد.

حالت تهوع، حساس شدن سینه ها، خستگی و لکه بینی از علائم معمولی بارداری هستند. اگر درد در ناحیه لگن یا شکم احساس شود که به صورت خفیف تا شدید همراه با تهوع و استفراغ باشد همچنین درد در ناحیه شانه که نشانه ای از خونریزی داخلی است و ضعف و سرگیجه همگی از علائم بارداری خارج رحم است.

برای آنکه اطمینان حاصل کنید تخمک در خارج رحم است باید تست خون یا سونوگرافی انجام دهید. در این موارد معمولا جنین مرده است. در تست خون هورمون بارداری ((HCG، چک میشود که بسیار بالا است. اگر دکتر نتواند از این دو طریق اطمینان حاصل کند که تخمک در خارج رحم چسبیده است از طریق لاپاراسکوپی این کار را انجام می دهد. در این روش ابتدا به بیمار بی حسی تزریق می کنند و از طریق نوعی تلسکوپ ظریف در لگن خاضره شما به بررسی رحم می پردازد. برای این کار برش بسیار کوچکی در زیر شکم انجام می شود. اگر حین جراحی بارداری خارج رحم تشخیص داده شود آنگاه در همان جراحی درمان انجام می شود.

اگر تمایل دارید در باره دوران بارداری اطلاعات بیشتری کسب نمایید . به مقالات مربوط به دوران بارداری مراجعه نمایید

علت بارداری خارج رحم چیست؟

سن یک عامل مهم در تعین کننده سلامت جنین و بارداری سالم است. افراد بالای ۳۰ یا ۴۰ سال احتمال اینکه در خارج رحم باردار شوند بیشتر است. علاوه بر این عفونت های رحم یا تخمدان ها و عفونت و التهاب لوله فالوپ شانس بارداری خارج رحم را افزایش می دهد. حتی اگر لوله فالوپ تغییر شکل بدهد یا به طور مادرزادی در ساختار آن نقص داشته باشد عاملی در این نوع بارداری است. بانوانی که مشکل ناباروری دارند و از دارو های باروری استفاده می کنند یا آن هایی که از دارو های ضد بارداری استفاده می کنند امکان بارداری خارج رحم در آن ها بیشتر می شود.علائم بارداری خارج رحم

آیا بارداری خارج رحم برای همه بانوان رخ می دهد؟

بارداری خارج رحم از جمله خطرات احتمالی است که از هر ۱۰۰ بانوی بارداری دو نفر بارداری خارج رحم دارند البته این موضوع در بازه سنی بالای ۳۰ سال بیشتر  رخ می دهد. این نوع بارداری زمانی رخ می دهد که زوجین برای بارداری شدن اقدام به درمان های ناباروری می کنند یا به بیماری های مقاربتی عفونی دچار هستند.

بارداری خارج رحم چگونه است؟

برای درمان ابتدا شرایط بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. به دلیل اینکه در این شرایط جنین را نمی توان نجات داد پس درمان ها باید برای خارج کردن جنین صورت گیرد. پس هرچه سریع تر قبل از اینکه پیشرفتی در بارداری صورت بگیرد باید لغو بارداری را انجام داد. با استفاده از مصرف دارو یا جراحی به راحتی می توان لغو بارداری کرد. دارویی به نام  متوترکسات در جهت متوقف ساختن بارداری تجویز می شود. مصرف این دارو با عوارضی روبرو است، اسهال، سرگیجه، درد شکم و احساس بیماری عوارضی است که در این مدت برایتان به وجود می آید. حتی در این نوع درمان امکان دارد تا لوله فالوپ پاره شود. پس باید دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا از آسیب به این ناحیه جلوگیری شود.  ولی عمل جراحی برای برداشتن لوله فالوپ آسیب دیده انجام می گیرد.

اما در مقابل اگر علائم بارداری شما خفیف باشد یا مدیریت بارداری می توان بدون جراحی یا مصرف دارو خود به خود بارداری لغو شود. در هفته ششم بارداری مناسب ترین زمان برای مدیریت است تا خود به خودی لغو شود.

 

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − = 65

فهرست سایت
در حال بارگذاری