علت ریزش مو پس از زایمان و درمان های آن

امتیاز به مطلب
banner

مادر شدن از لذت‌بخش‌ترین حالات زندگی یک بانو محسوب می‌شود، دورانی که بیشترین انتظار را تحمل می‌کند تا عزیزش را در آغوش بگیرد. ریزش مو پس از زایمان از عوارضی است که برخی از مادران عزیز را تا مدت‌ها درگیر خواهد کرد. ریزش مو پس از زایمان دوره‌ای خواهد بود و ممکن است حدوداً ۳-۴ ماه ادامه پیدا کرده و سپس کاهش پیدا می‌کند. در این دوره بانوان عزیز باید خونسردی خود را حفظ کرده و با صبر و تغذیه درست به روند کاهش ریزش مو کمک کنند.

علت ریزش مو پس از زایمان

شاید برای مادران عزیز سوال پیش‌آمده باشد که بااینکه در طول بارداری ریزش مو آن‌چنانی نداشته‌اند و حتی موهایشان زیباتر و ضخیم‌تر به نظر می‌رسیده چرا به‌یک‌باره با ریزش ناگهانی و شدید موها مواجه شده‌اند؟! باید گفت که در طول بارداری به دلیل افزایش هورمون بارداری اوسترادیول و پروژسترون، ریشه و ساقه موها بانوان در این دوره ضخیم‌تر و براق‌تر خواهد شد؛ اما پس از زایمان مقدار این هورمون‌ها به‌یک‌باره کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل ریختن موی سر تازه مادران شروع می‌شود. ریزش مو پس از زایمان ممکن است در ابتدا زمان اولیه شیردهی چندان چشمگیر نباشد چراکه هنوز هورمون‌های بارداری تغییر سطح چندانی نداشته‌اند ولی به‌مرور زمان به دلیل سازگاری سیکل رشد و ریزش مو با پوست و هورمون‌ها، موهایی که قبل از زایمان در حال رشد بودند به دلیل کاهش هورمون‌ها شروع به ریزش می‌کنند و تقریباً یک سوم از موها در این دوره از دست خواهند رفت.

ریزش مو پس از زایمان

ریزش ناگهانی و شدید موها

ریزش مو پس از زایمان ممکن برای هر مادری شدت خاص خود را داشته و برای برخی بیشتر و برخی کمتر باشد. هیچ‌گونه نگرانی در این باب نباید وجود داشته باشد چراکه بعد از گذشتن از این سیکل ریزش، دوباره روند رشد مجدد شروع خواهد شد. ممکن است در هنگام برس کشی دسته‌ای از موها جدا شده یا موقع استحمام با ریزش ناگهانی و شدید مواجه شوید، احتمال ریزش مو پس از زایمان در تمامی نقاط سر وجود دارد، برای برخی ممکن است این ریزش مو در کناره‌های شقیقه به چشم بخورد و حدوداً تا ۱۲ هفته این روند ریختن موی سر ادامه خواهد داشت.

چطور با بحران ریختن موی سر خود مقابله کنیم؟

به‌عنوان یک تازه مادر ممکن است پس از زایمان با توجه به تغییرات سطح هورمون‌های خود دچار احساسات متناقض شوید و با ریزش مو پس از بارداری بیشتر احساس نگرانی و افسردگی کنید. باید بدانید که این روند کاملاً طبیعی است و برای هر تازه مادری اتفاق خواهد افتاد پس برای خاموش کردن این نگرانی‌ها بهترین کار رفتن به آرایشگاه و انتخاب یک مدل موی زیبا است که کاهش حجم موهای شما را مخفی کند و نیز این کار روحیه تازه‌ای به شما خواهد بخشید. راه حل‌های ساده‌ای برای جلوه دادن به موهای شما در این دوران وجود دارد مثل اینکه فرق سر خود را به کج تغییر دهید یا با خرید تل مو، دستمال سر و گیر سرهای تزئینی موهایتان را طوری آرایش کنید تا کم‌پشتی نمایان نشود. هم‌چنین می‌توانید از محصولات مراقبتی پوست و مو نیز برای تقویت پیاز و ساقه مو مانند حجم دهنده، مرطوب کننده مو و موس استفاده کنید.

ریزش مو پس از زایمان

درمان ریزش مو پس از زایمان

همان‌طور که اشاره کردیم ریزش مو پس از بارداری یک امر طبیعی است و راهی برای توقف کامل در همان روزهای اول وجود ندارد اما روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند در کاهش این روند شما بانوان عزیز را یاری کند. در این دوره باید از بیشتر مواد مغذی حاوی آهن و روی مانند انواع مغزها و سبزی‌های دارای برگ سبز تیره، گوشت قرمز، تخم مرغ و … استفاده کنید. پروتئین‌ها، کلسیم و منیزیم نیز در استحکام بخشیدن به بافت‌های مو، ناخن و پوست نقش بسزایی دارند در این دوره با یک رژیم مناسب تخم مرغ، لبنیات، حبوبات و مواد نشاسته‌ای مثل نان، برنج، ماکارونی و سبزی‌ها را مصرف نمایید.

ریزش مو پس از زایمان

 از علت ریزش مو پس از زایمان می‌توان به کمبود ویتامین‌های گروه B اشاره کرد، پزشکان مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B6 و بیوتین مانند منابع غنی از ب ۶ دانه غلات سبوس دار، ماهی، موز، آلوی خشک، مرغ، جوانه گندم، گوشت، آفتابگردان، جوانه گندم و سبوس گندم را به شدت برای کاهش ریزش مو پس از زایمان توصیه می‌کنند. از دیگر مواد مغذی برای کاهش ریزش مو پس از زایمان می‌توان به منابع اسیدهای چرب اُمگا-۳ و اُمگا-۶ مانند روغن سویا یا ذرت و آنتی اکسیدان ها اشاره کرد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 4

فهرست سایت
در حال بارگذاری