علت سردرد اول صبح

امتیاز به مطلب
banner

علت سردرد اول صبح

اکثر افراد بعد از بیدار شدن در هنگام صبح با سردرد روبه رو می شوند شاید این مشکل در یک روز یا در بعضی مواقع خیلی خاص و جدی نباشد اما تکرار آن نیاز به پیگیری دارد زیرا سردرد اول صبح می تواند نشانه ای از بیماری خاصی باشد البته ناگفته نماند که در بسیاری از موارد علت سردرد اول صبح به دلیل خواب زیاد یا فشار خون پایین بدن در ابتدای صبح است با این حال در این متن درباره عوامل سردرد اول صبح توضیحات جامعی داده ایم با ما همراه باشید.

سردرد‌های اول صبح آزاردهنده هستند و مراجعه به دکتر متخصص و مشاوره امری عادیست، زیرا ممکن است ولو با مصرف مسکن‌ها نیز سردرد کاملا برطرف نشده و بسیاری از اشخاص تمام روز را با این معضل دست به گریبان بمانند.چنانچه وقتی از خواب بیدار می‌شوید در گیجگاه خود حس ضربه میکنید، حالت تهوع دارید یا قادر نیستید چشمان تان را باز کنید بایستی به دکتر مراجعه کنید .به منظور جلوگیری از سردرد‌های اول صبح واجب است که عوامل آن را به خوبی بشناسید.چنانچه عوامل، قابل تشخیص و جزو موارد معمول باشند، میتوانید با ملاحظه مواردی از آن جلوگیری نمایید. چنانچه دلیل رایجی برای آن پیدا نکردید واجب است که به دکتر متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

سردرد صبحگاهی در اثر ملتهب شدن مجاری بینی و دهان

هنگامی که التهابی پشت بینی، چشم‌ها و گونه (قسمت پیشین سر) ظهور میکند، در هنگام بیدار شدن از خواب سردردهای شدیدی ایجاد میشود.در این حالت واجب است که آلرژی یا عفونتی که سبب پیدایش تورم سینوس‌ها میشود درمان گردد تا نشانه‌های سردرد افت پیدا کند.

سردرد صبحگاهی در اثر آپنه حین خواب

آپنه خواب وضعیتی است که در حین خواب بروز میکند و در آن تنفس فرد برای مدت زمان چند ثانیه متوقف میشود.در این حالت مغز برای مدت زمان چند ثانیه اکسیژن اخذ نمی‌کند.در نهایت هنگامی که فرد از خواب بیدار میشود احساس سردرد میکند.

سردرد صبحگاهی به علت بدخوابی

علاوه بر آپنه خواب که یک نوع شرایط کلینیکی است، عوامل عاطفی و روحی دیگری نیز وجود دارد که بازدارنده از خواب خوب و استراحت کامل میشود.اضطراب و نگرانی، دغدغه‌های روزمره یا اضطراب سبب تغییر کیفیت خواب میشود.اشخاص زیادی هستند که شب‌ها دیر می‌خواند و بامداد زود از خواب بیدار می‌شوند.در حقیقت به مدت ۸ ساعت منظم نمی‌خوابند.این مسئله‌ها بطور صاف و مستقیم روی کیفیت خواب اثر میگذارند.عواطف منفی و کابوس‌های شبانه نیز از عوامل دیگرسردرد صبحگاهی هستند.

سردرد صبحگاهی ناشی از کشیدگی عضلانی

چنانچه به میزان مکفی نمی‌خوابید، وضعیت خوابیدن تان ناپسند است، شب‌ها کابوس می‌بینید یا از بی خوابی رنج میبرید، عضلات گردن و شانه هایتان کشیده شده به جمجه فشار می‌آورد و سردرد ایجاد میکند. پس واجب است که از یک بالشت و تشک مناسب استفاده نمایید تا خواب راحت و باکیفیتی داشته باشید و ستون مهره‌ها تان در یک وضعیت شایسته‌ای قرار داشته باشد.

سردرد صبحگاهی در اثر استفاده بیش از حد دارو

چنانچه سردرد‌های اول صبح تان بیشتر از ۲بار در هفته باشد، بهتر است داروهایی که مصرف میکنید را بررسی نمایید. در خاطرتان بماند که زیاده روی در مصرف داروهای مسکن نیز میتواند نتیجه بدی داشته باشد. به این معنا که همین داروهای مسکن سبب سردرد‌های اول صبح شوند.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − = 15

فهرست سایت
در حال بارگذاری