عوارض ایمپلنت دندان

امتیاز به مطلب
banner

ایمپلنت دندان چیست و چه عوارضی دارد ؟

برای داشتن چهره ای زیبا باید دندان های مرتب و ردیفی داشته باشید. طرح لبخند زیبا عامل اصلی در زیبایی فرد و اعتماد به نفس اوست. اگر بنا بر هر دلیلی یک یا چند دندان خود را از دست دادید، نگران نباشید، با ایمپلنت می توانید دندانی نو و جدید داشته باشید و همانند یک دندان واقعی از آن استفاده کنید. در واقع ایمپلنت دندان یک نوع روش درمانی _ زیبایی به حساب می آید. اما قبل از هرگونه اقدام در جهت ایمپلنت دندان بهتر است اطلاع جامعی از نحوه درمان و عوارض ایمپلنت دندان بدانید. آگاهی قبل از درمان به شما این امکان را می دهد تا با دید باز تر و بدون هیچ ترس و نگرانی درمان خود را پشت سر بگذارید.

عوارض ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت پیچ هایی از جنس تیتانیوم هستند تابه هنگام  قرار گرفتن درون لثه با بدن سازگاری داشته باشند. عوارض ایمپلنت دندان از سه هفته تا شیش ماه پس از بروز آن قابل درمان هستند. نگران نباشید برخی از عوارض ایمپلنت دندان کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه مشکلی برای بیمار به وجود نمی آورد. اما اطلاع از عوارض ایمپلنت دندان کمک می کند تا راحت تر این عوارض را شناسایی کنید و  سریع تر نسبت به درمان و رفع آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که عوارض ایمپلنت دندان در طول زمان به وجود می آید و یکباره این اتفاق رخ نمی دهد.

خارج شدن یا لق شدن روکش ایمپلنت

زمانی که ایمپلنت می کنید روکش دندان ها توسط چسب موقتا چسبانده می شوند. در سال اول که ایمپلنت کردید به دلیل اینکه روکش به وسیله چسب متصل شده است امکان این که بیوفتد وجود دارد. اگر این اتفاق افتاد با مراجعه به دندانپزشک دوباره روکش چسبانده می شود. اگر لثه های بیمار شرایط چسباندن دائمی را داشته باشد آنگاه از چسب دائمی برای روکش دندان استفاده می کنند. گاهی امکان دارد که روکش ایمپلنت به دلیل فشار های داخلی برخی نواحی دندان لق شود. گاهی هم عوامل خارجی دلیل لق شدن ایمپلنت دندان می شود.

جوش خوردگی نامناسب فیکسچر

اگر فیکسچر درون لثه جوش نخورد ممکن است باعث شل شدن و به حرکت افتادن فیکسچر شود، این به دلیل این است که پیوند ایمپلنت دندان نا مناسب بوده و بجای اینکه به استخوان بچسبد، بافت فیبروز به سطح ایمپلنت می چسبد. در ابتدا قبل از روکش ممکن است بروز ندهد اما با هر گونه فشار خارجی بر اثر نیروی جویدن لق می شود. که برای برطرف کردن آن باید کل پایه خارج شده و یک پابه جدید قرار دهند.

جدا شدن چسب از روی ایمپلنت

از دلایل لق شدن یا خارج شدن ایمپلنت می توان به جدا شدن چسب از روی ایمپلنت اشاره کرد. در این موقع پایه ایمپپلنت کاملا سفت است اما پروتز روی آن شل می شود. زمانی این حالت به وجود می آید که چسب از پروتزی که روی ایمپلنت دندان قرار می گیرد جدا شود. یا امکان دارد پروتز به حدی بلند باشد که به هنگام جویدن نیرو های بیشتری به پروتز وارد شود. توجه داشته باشید که به هنگام قرار دادن ایمپلنت اگر زاویه قرار دادن پیچ نا مناسب باشد. به هنگام جویدن نیروی اضافی وارد می شود که موجب شل شدن پایه ایمپلنت می گردد.عوارض ایمپلنت دندان

شکستگی ایمپلنت

زمانی که فشار زیادی به ایمپلنت وارد شود موجب شکستگی آن می شود. معمولا فشار های ناشی از دندان قروچه یا رفتن سنگ بر زیر دندان ها باعث می شود تا در طولانی مدت روکش دندان بشکند یا پیچ داخلی ایمپلنت شل شود. به هنگام بروز این مشکل درد زیادی برای بیمار به وجود می آید.

عوارض ناشی از بی تجربگی متخصص

ایمپلنت دندان باید توسط متخصص ارتودنسی صورت گیرد اگر پیش فردی که هیچ تخصصی در زمینه ایمپلنت دندان ندارد بروید ممکن است عوارض جبران ناپذیری را تحمل کنید که درد بسیار زیادی را نیز به همراه داشته باشد. به دلیل اینکه پیچ درون استخوان فک قرار می گیرد اگر متخصص تجربه کافی را در این زمینه نداشته باشد ممکن است به اعصاب فک آسیب برساند و باعث سوراخ شدن استخوان فک شود. در موارد بسیار نادری دیده شده است که بیمار به مشکلات سینوسی نیز دچار شده است.

یکی از عوارض طبیعی که در تمامی ایمپلنت های دندانی مشاهده می شود این است که بعد از ۱۵ سال نوک دندان های جلویی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایین تر می آید ولی نوک ایمپلنت دندان ها سرجای خود باقی می مانند در این صورت ایمپلنت دندان نیاز به ترمیم دارد.

ایمپلنت دندان هیچ محدودیت سنی ندارد و افراد در تمامی رده های سنی می توانند از این روش استفاده کنند. علاوه بر عوارض ایمپلنت دندان که ذکر کردیم باید یادآور شویم که ایمپلنت دندان موجب زیبا شدن طرح لبخند و نیز بهبود تکلم و عمل بلع می شود. قطعا زمانی که فرد یکی از دندان های خود را از دست بدهد ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. ایمپلنت دندان راهی مناسب برای داشتن دندان هایی مرتب و ردیف است.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 − = 61

فهرست سایت
در حال بارگذاری