عوارض فشار خون پایین

امتیاز به مطلب
banner

عوارض فشار خون پایین چیست و چگونه می توان درمان کرد؟

در حالت عادی فشار خون در طول روز بالا و پایین می شود. زمانی که فرد در حال انجام فعالیت روزانه یا فعالیت های سنگین مثل تمرینات ورزشی سخت است آنگاه فشار خون وی بالا می رود. اما زمانی که فرد در حالت استراحت است و هیچ حرکت خاصی ندارد آنگاه فشار خون در حالت نرمال یا پایین قرار می گیرد. به همین علت فشار خون یک عدد ثابتی ندارد اما در بعضی از افراد کم بودن فشار خون در رگها به طور دائمی است و منجر به داشتن فشار خون پایین می شوند. عوارض فشار خون پایین به قدری خطرناک است که باید حتما درمان شود.

عوارض فشار خون پایین چیست؟

برای اندازه گیری فشار خون افراد نمی توان هر زمان از روز این کار را انجام داد معمولا به هنگام صبح قبل از آغاز فعالیت روزانه باید فشار خون اندازه گیری شود. معمولا شب هنگام افراد با افت فشار همراه هستند ولی در میانه روز فشار به مقدار قابل توجهی بالا می رود. پس برای آنکه متوجه شوید به فشار خون بالا مبتلا هستید بهتر است اول صبح فشار خون را اندازه گیری کنید.

فشار خون به عنوان یک بیماری شناخته شده است و عوارض فشار خون پایین ممکن است سبب مرگ افراد شود. زمانی که فرد دچار فشار خون پایین می شود، آنگاه توانایی انجام فعالیت روزانه اش کاسته می شود و دچار بی انرژی و بی حالی می شود. هر چند عوارض فشار خون پایین نسبت به فشار خون بالا خطرناک نیست اما اگر نسبت به این بیماری غفلت کنیم ممکن است برای فرد آسیب زا باشد.

فشار خون پایین به چه علت به وجود می آید؟

  • فشار خون پایین ممکن است به علت وجود برخی از بیماری ها در افراد رخ دهد. این امر به دلیل مصرف دارو های خاصی است که برای درمان بیماری تجویز می شود. دارو های ضد افسردگی و دارو هایی که برای فشار خون بالا تجویز می شوند همچنین مصرف کلسیم از جمله مواردی هستند که سبب فشار خون پایین می شود.
  • بیماری هایی هستند که منجر به افت شدید فشار خون می شوند. دیابت ملیتوس از طریق تخریب اعصاب عروق خونی سبب کاهش فشار خون می شود. همچنین حملات قلبی و نارسایی غدد آدرنال در افراد از جمله بیماری هایی سختی هستند که عاملی بر افت فشار می باشند.
  • همانطور که گفتیم به میزان جریان خون در رگ ها فشار خون می گویند. زمانی که فرد جراحی، سوختگی و خونریزی های شدید داشته باشد آنگاه میزان فشار خون آن ها به شدت کاهش پیدا می کند. علاوه بر این از دست دادن آب بدن از طریق اسهال، تهوع یا ورزش نیز با افت فشار خون همراه است.
  • افت فشار خون در افراد سالخورده و اواسط بارداری دیده شده که به راحتی قابل کنترل است. افرادی که مواد مخدر مثل سیگار یا الکل مصرف می کنند معمولا دارای افشت فشار خون هستند.عوارض فشار خون پایین

چگونه متوجه شویم که فشار خون پایین داریم؟

آسان ترین راه برای آگاهی از اینکه به فشار خون پایین مبتلا هستید، اندازه گیری از طریق دستگاه فشار سنج است. اما همانطور که میدانید بیماری فشار خون هیچ علائم مشخصی ندارد و بعد از معاینه پزشک تشخیص داده می شود. اما زمانی که فرد با افت فشار مواجه می شود آنگاه فرد دچار سرگیجه، تاری دید و گیجی می شود. زمانی که این علائم در فرد به وجود آید تمرکز و کنترل اعصاب خود را از دست می دهد و منجر به بی حالی یا از حال رفتن می شود.

سرگیجه در افرادی که به افت فشار خون مبتلا هستند به سرعت به وجود می آید. اگر فرد در حال انجام فعالیت روزانه خود باشد مثلا در حالت ایستاده قرار داشته باشد و ناگهان سرگیجه به سراغش بیاید ممکن است سقوط کند و بیهوش شود. پس زمانی که احساس کردید دچار سرگیجه و بی حالی شده اید بهتر است دست از انجام فعالیت خود بردارید و در حالت استراحت قرار بگیرید.

فشار خون پایین را چگونه می توان درمان کرد؟

برای درمان فشار خون پایین مصرف ویتامین ها یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن فشار است. ویتامین B12 و E به افزایش فشار خون افراد کمک زیادی می کند. برای آنکه این ویتامین ها را دریافت کنید می توانید مواد غذایی مانند  بادام، اسفناج، سیب زمینی، تخم مرغ، شیر، پنیر و ماهی مصرف کنید. نه تنها مصرف مواد غذایی بلکه مکمل ها هم تاثیر مستقیم بر بالا بردن فشار دارد.

بسیار شنیده اید که نمک دشمن اصلی سلامتی و بالا بردن فشار است. اما افرادی که به فشار خون پایین مبتلا هستند باید یک رژیم غذایی درست همراه با نمک استفاده کنند تا فشار خون آن ها را بالا بیاورد. یکی از عامل های فشار خون پایین آب و هوای گرم و کم شدن آب بدن است. پس توصیه می شود که به مقدار زیادی آب مصرف کنید و نیز در هوای گرم بدن خود را حنک نگهدارید. برای این کار بهتر است از استحمام طولانی از آب گرم خودداری کنید و به طور منظم ورزش کنید تا جریان خون بهتری داشته باشید.

هیچ گاه سعی نکنید اجسام سنگین را به تنهایی بلند کنید زیرا فشار زیادی به بدن تان وارد می شود. برای آنکه سلامت جسمانی خود را تامین کنید بهتر است به اندازه کافی بخوابید، رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها داشته باشید و به طور مرتب ورزش کنید.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 6 = 11

فهرست سایت
در حال بارگذاری