اطلاعات کاربردی در مورد لمینت دندان

امتیاز به مطلب
banner

 

امروزه ترمیم زیبایی دندانپزشکی در بین مردم چه زن و چه مرد رواج یافته است.لمینت دندان یکی از روش های ترمیم زیبایی دندانپزشکی است. لمینت که به دو نوع سرامیکی و کامپوزیت انجام می گیرد به صورت لایه ای همرنگ با دندان ها است و برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان استفاده می شود و طرح لبخندی زیبا به شما ارائه می دهد.

لمینت دندان به روش سرامیکی و کامپوزیت

لمینت دندان به روش سرامیکی یا همان غیر مستقیم ظاهری زیبا دارد و رنگش از ثبات بیشتری برخوردار است. این نوع لمینت نسبت به نوع کامپوزیتی مقاومت بیشتری دارد. هزینه این نوع لمینت نیز نسبت به سایر روش ها بیشتر است. لمینت دندان کامپوزیتی یا مستقیم نسبت به نوع سرامیکی کمتر تراش داده می شود و حتی ممکن است بعضی اوقات با توجه به شرایط، تراش داده نشود. تنوع رنگ در این نوع لمینت بیشتر است و به همین دلیل می تواند نسبت به دندان های دیگرتان همرنگ تر باشد. قیمت لمینت دندان به روش کامپوزیت نیز ارزان است.

لمینت دندان

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

• کسانی که به دلیل عواملی نظیر کشیدن سیگار، مصرف قهوه زیاد، ضرب دیدگی دندان و مصرف مواد غذایی دندان های بد رنگی دارند مناسب برای انجام لمینت هستند.

• کسانی که دندان های آنها دچار به هم ریختگی است یعنی فاصله آن ها از هم زیاد است یا دندانشان در مکانی نامناسب قرار گرفته است و دارای برآمدگی یا فرورفتگی در دندان خود هستند.

• اگر دچار شکستگی در لبه دندان شده اید و ترک خوردگی در دندان هایتان مشاهده می شود.

• برای زیبایی بیشتر و داشتن طرح لبخندی زیبا به درخواست بیمار

• مرتب کردن دندان های جلو و اصلاحات جزئی در آن ها

لمینت دندان

چه کسانی برای انجام لمینت دندان مناسب نیستند؟

• اگر در دندان هایتان پوسیدگی عمیق دارید انجام لمینت دندان را باید به بعد از درمان پوسیدگی و عفونت لثه، موکول کنید.

• کسانی که بافت مینای دندان آنها به دلیل سایش زیاد مینای دندان کافی نمی باشد. در این افراد روکش دندان مناسب تر از انجام لمینت دندان است.

• دندان قروچه عاملی است که باعث شکسته شدن لمینت و آسیب رساندن به آن می شود. البته اگر از محافظ دندان (نایت گارد) استفاده کنید می توانید لمینت دندان را انجام دهید.

حساسیت های بعد از لمینت دندان

در ابتدای درمان ممکن است نسبت به غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد حساسیت داشته باشید که بعد از مدت زمان کوتاهی این حساسیت برطرف خواهد شد. با رعایت اصولی باعث افزایش عمر لمینت خود شوید و احتمال شکسته شدن آن را کاهش دهید. در صورتی که لمینت شما چه نوع از سرامیکی و چه نوع کامپوزیتی، شکسته و یا لب پر شود با کامپوزیت دندان آن را دوباره ترمیم و اصلاح می کنند.

بعد از لمینت دندان چه مراقبت هایی لازم است؟

بهداشت دهانی موردی است که بعد از لمینت دندان باید آن را بسیار جدی گرفت. به دندان های خود رسیدگی کنید. از دهان شویه بیش از حد استفاده نکنید چون ممکن است فلوراید دهان شویه روی لمینت دندان اثر بگذارد. برای استفاده از آن باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک راهنمایی های لازم را به شما خواهد داد. برخی عادت های غذایی خود را باید ترک کنید مثل جویدن یخ، گاز زدن غذاهای سفت مثل ته دیگ و …

آیا لمینت دندان دچار تغییر رنگ می شود؟

مصرف برخی مواد غذایی ممکن است بعد از گذشت زمان باعث تغییر رنگ لمینت شود. موادی مانند قهوه، چایی و هم چنین کشیدن سیگار و قلیان ممکن است لبه های دندان را تغییر رنگ دهند. با کاهش مصرف این مواد از تغییر رنگ دندان خود جلوگیری کنید. در نوع لمینت سرامیکی این تغییر رنگ را کمتر شاهد خواهیم بود و رنگ پذیری در نوع کامپوزیت بیشتر رخ می دهد. البته جنسی که در نوع سرامیکی و کامپوزیت برای درمان استفاده می شود و کیفیت آن در این رنگ پذیری تاثیرگذار است. هرچه مواد استفاده شده مرغوب تر باشند دیرتر رنگ آن ها تغییر پیدا می کند.

لمینت دندان


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

75 − = 71

فهرست سایت
در حال بارگذاری