مزایای استفاده از ارتودنسی شفاف و نکات مربوط به آن

مزایای استفاده از ارتودنسی شفاف و نکات مربوط به آن 5.00/5 (100.00%) 1 vote
banner

ارتودنسی برای زمانی که فردی دچار مشکلات ظاهری در دندان هایش می شود انجام می گیرد. با پیشرفت این نوع درمان اکنون روش های مختلفی برای ارتودنسی به وجود آمده است. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که یکی از گونه های محبوب آن ارتودنسی شفاف می باشد. امروزه بزرگسالان هم به راحتی می توانند ارتودنسی کنند و محدودیت سنی برای این کار وجود ندارد. محبوبیت ارتودنسی شفاف به این خاطر است که فرد بدون نگرانی از اینکه مشکل ظاهری برایش پیش بیاید یا جلب توجه زیادی کند می تواند از آن استفاده کند. ارتودنسی شفاف جزو تکنیک های جدید اتودنسی محسوب می شود.

ارتودنسی شفاف چیست؟

در این روش به بیماران چیزی شبیه قالب ارتودنسی می دهند که به مرور موجب حرکت دندان ها به جای درست خود می شود. این نوع ارتودنسی تقریبا در سال ۲۰۰۰ عرضه شد و موفق شد تا حد زیادی جای ارتودنسی سیمی را بگیرد. ارتودنسی شفاف را حین غذا خوردن می توان از دهان خارج کرد تا روند غذا خوردن راحت تر شود و پاکیزگی هم بیش تر رعایت شود. مهم ترین علتی که افراد به ارتودنسی شفاف روی می آورند این است که در دوره ارتودنسی ظاهر دندان هایشان مرتب تر و تمیزتر دیده می شود.

ارتودنسی شفاف

مزایای ارتودنسی شفاف نسبت به ارتودنسی سیمی

یک مزیت ارتودنسی شفاف متحرک بودن آن است. کسی که از ارتودنسی شفاف استفاده می کند می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهان خارج کند تا بدون مشکل غذا بخورد و مسواک بزند. بافت ارتودنسی شفاف نرم است و برخلاف ارتودنسی سیمی هیچ نوع زخم و خراشی در دهان ایجاد نمی کند. همچنین به علت سادگی آن، بیمار زمان کمتری را صرف دکتر رفتن و جاگذاری سیم های ارتودنسی می کند. ارتودنسی نامرئی به خوبی روی دندان ها می نشیند و به سختی روی دندان قابل مشاهده است.

این پلاک های شفاف هر چند وقت یک بار عوض می شوند و بنا بر حالت جدید دندان ها پلاک های جدیدی برای بیمار تهیه می شوند که بر اساس فرم دهان و دندان و فقط برای خود بیمار ساخته می شوند. برای کسانی که نامرتب بودن دندان هایشان زیاد جدی نیست این نوع ارتودنسی گزینه مناسبی است و آسیب کمتری به دندان هایشان وارد می شود.

ارتودنسی شفاف

مدت زمان درمان با ارتودنسی شفاف و مدت استفاده از پلاک ها

هر پلاک شفاف ارتودنسی معمولا دو هفته استفاده می شود و دکتر قرارهای منظمی با بیمار می گذارد تا پس از گذراندن این دوره، پس از بررسی روند بهبودی پلاک های جدیدی برای بیمار تهیه کند. در مدت استفاده از پلاک، بیمار فقط در مواقعی که غذا می خورد، می خواهد مسواک بزند و یا نخ دندان بکشد می تواند پلاک را از دهانش خارج کند. اینکه هر بیمار چند بار در طول درمان پلاک هایش را تعویض کند بستگی به تشخیص پزشک دارد اما معمولا هر ۶ هفته یک بار باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

ارتودنسی نامرئی ممکن است طول درمان بیش تری از بقیه ارتودنسی ها داشته باشد. طول زمان درمان بستگی به فرم اولیه دندان ها دارد اما در اکثر افراد در کمتر از یک سال درمان می شود. هرچه بیمار پلاک ها را کم تر از دهان خارج کند روند بهبودی سریع تر اتفاق می افتد.

ارتودنسی شفاف

نکات تکمیلی درباره ارتودنسی شفاف

هزینه این نوع ارتودنسی بستگی به این دارد که چند بار مجبور به تعویض پلاک بشوید. معمولا قبل از شروع درمان هزینه های جانبی چون عکس برداری برای قالب ها را باید بپردازید. معمولا پیش از ارتودنسی باید پوسیدگی دندان ها برطرف شود. همچنین لوازم و مواد اولیه که دکتر شما در ارتودنسی استفاده می کند روی قیمت آن تاثیر می گذارد. در اولین روزهای استفاده از پلاکت ها مشکلات جزیی چون درد در دندان ها را حس خواهید کرد که به مرور برطرف می شود.
برای این که پلاک ها حالت شفاف خود را از دست ندهند با پلاک غذا نخورید، آدامس نجوید و سیگار نکشید و هنگام تمیز کردن پلاک ها از کشیدن مسواک و ایجاد خط روی دندان ها خودداری کنید. در نهایت هم فراموش نکنید که این روش درمانی روی کسانی که دندان هایشان به طور کامل رشد کرده است جواب می دهد. بنابراین اگر مشکلات شدید مربوط به رویش دندان ها وجود دارد استفاده از این روش توصیه نمی شود و بهتر است از ارتودنسی سیمی استفاده شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + = 23

فهرست سایت
در حال بارگذاری