مزایا و معایب ارتودنسی با لیزر

امتیاز به مطلب
banner

امروزه بهره بردن از لیزر در دنیای پزشکی آنچنان گسترده شده که شاهد ارتودنسی با لیزر هستیم؛ به گونه ای که پزشکان با لیزر کردن بافت نرم دندان، طی زمان کوتاهتری ارتودنسی دندان با لیزر را انجام می دهند. این لیزر، یک نوع دیود برای بافت نرم است که جهت درمان لثه کاربرد دارد و معمولا برای جراحی لثه استفاده می شود. این لیزر، بافت های اضافی دندان را از بین برده و خونریزی آنرا متوقف می کند و با ضد عفونی کردن محل جراحی، کار خود را تمام می نماید.

ارتودنسی با لیزر

مزایای ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر مزایایی دارد که سبب شده است تا بیماران به سمت این روش درمانی روی بیاورند. اینگونه مزیت ها، هم از لحاظ پزشکی و هم از لحاظ درمانی بسیار معمولی به نظر می رسند.

درمان سریع و موثر

با توجه به نکات ذکر شده در مقدمه متن، یکی از دلایل استفاده از لیزر در دنیای پزشکی، درمان سریع بیماری هاست. از آنجایی که لیزر قدرت فوق العاده ای دارد، ارتودنسی با لیزر نیز سریعا انجام می پذیرد و علاوه بر سرعت، کیفیت هم دارد و اثر بخشی آن از سایر روشهای ارتودنسی بیشتر است.

دقت و ایمنی بالا

ارتودنسی با لیزر به پزشک کمک می کند تا با دقت کامل و تسلط همه جانبه روی دندان هایتان کار کند و این موضوع سبب شده است تا ایمنی ارتودنسی با لیزر بسیار زیاد شود؛ چرا که لیزر بسیار دقیق عمل می کند و به بافت های مجاور، هیچگونه صدمه ای وارد نمی شود. همچنین لیزر ارتودنسی قابلیت توقف خونریزی را دارد و این موضوع نیز به دقت پزشک کمک شایانی می کند.

ارتودنسی با لیزر

دوران بهبود کوتاهتر

یکی از بهترین مزایای ارتودنسی با لیزر، دوران درمان کوتاهی است که بیمار را از هرگونه انتظار و دردهای مکرر خلاص می کند. معمولا ارتودنسی در روشهای مختلف، به مدت زیادی برای درمان نیاز دارد اما در ارتودنسی با لیزر، این مدت زمان به حداقل رسیده است.

کنترل درد

یکی دیگر از مزایای خوب این روش، کنترل درد و جلوگیری از هرگونه خونریزی بعد از عمل جراحی است. ارتودنسی با لیزر، شما را از هرگونه درد و خونریزی بعد از جراحی خلاص می کند و باعث راحتی شما می شود.

معایب ارتودنسی با لیزر

به گفته بعضی از پزشکان، معایب ارتودنسی با لیزر بیشتر از مزایای آن است و سبب به خطر افتادن دندان ها می شود. معایبی که گاها افراد را می ترساند.

کاهش عمر دندان

یکی از قابل بحث ترین معایب ارتودنسی لیزری، کاهش عمر دندان هاست. در این روش، لایه بیرونی یا مینای دندان از بین می رود و در نتیجه مقاومت دندان از بین رفته و باعث کاهش عمر آن می شود. در واقع این روش درمانی، به نوعی صافکاری دندان است.

ارتودنسی با لیزر

تغییر رنگ و پوسیده شدن

در ارتودنسی با لیزر، قسمت های تو رفته را با ماده ای پر می کنند که پس از گذشت مدت زمانی، تغییر رنگ می دهد و نیاز به تعویض های دوره ای دارد. این تعویضات دوره ای نیاز به صافکاری مجدد دندان دارد که هم هزینه زیاد و هم مشکلات زیادی را متحمل بیمار می کند.

بیماری های مختلف

باکتری هایی که در دندان پس از این عمل جراحی ظاهر می شوند، می توانند افراد را به افزایش حجم لثه و بیماری هایی مثل پریودنتال مبتلا کنند. اگر این بیماری پریو دنتال کنترل نگردد، دندان ها وضعیتی غیر قابل برگشت پیدا می کنند که مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد. همچنین حمایت همه جانبه لثه از دندان کاهش می یابد و این موضوع نیز یکی از دلایل کاهش عمر دندان محسوب می شود.

ارتودنسی با لیزر چگونه انجام می شود؟

همانگونه که از نام این روش پیداست، با استفاده از لیزر و اشعه های مخصوص مادون قرمز، پالسی باریک به بافت هدف اعطا می شود که توانایی جدا کردن بافت های ریز لثه را دارا است. معمولا بیمارانی که تحت درمان لیزر قرار می گیرند، همیشه خنده رو هستند چرا که هیچگونه دردی را تحمل نکرده اند و نگرانی آنها برای ارتودنسی از بین رفته است.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 − 55 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری