معرفی انواع مختلف برنامه غذایی دیابت

امتیاز به مطلب
banner

اگر از بیماری دیابت رنج می برید نگران نباشید با رعایت برنامه غذایی صحیح می توانید همانند یک فرد سالم به زندگی خود ادامه دهید. برنامه غذایی دیابت از مهم ترین مسایلی است که از عوارض این بیماری جلوگیری می نماید. با رعایت برنامه غذایی دیابت ناراحتی از شما دور خواهد شد.

تعداد وعده غذایی برای دیابتی ها در روز

اولین گام در برنامه غذایی دیابت گنجاندن سه وعده غذایی در روز است. افرادی که به دیابت مبتلا هستند می بایست به طور منظم غذا بخورند. در واقع بدن هیچ وقت نباید مدت طولانی منتظر غذا بماند و می بایست همیشه نیاز بدن به درستی تأمین شود. ماست و پنیر و همینطور نان و غلات را در هر سه وعده غذایی خود بگنجانید. استفاده از یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون سبب می شود قند شما تنظیم شود.

در روز حداقل دو بار میزان قند خون می بایست کنترل شود، در واقع قرار است از میزان دریافت گلوسیدها مطمئن شوید. نتایج بدست آمده مشخص نموده است که مصرف شکرهای اضافی می بایست با احتیاط صورت پذیرد. این موضوع در خصوص قندهای پنهان که در غذاهای آماده دیده می شود نیز می بایست به درستی رعایت شود. برنامه غذایی دیابت اگر دقیق رعایت شود سلامت افراد تا حد بسیاری تضمین خواهد شد.

برنامه غذایی دیابت

چربی های مفید در برنامه غذایی دیابت از یاد نرود!

عده ای گمان می کنند که مصرف چربی به طور کلی اشتباه است. این موضوع در خصوص چربی های مفید صدق نمی کند. در بیماران دیابتی افزایش وزن و چاقی بسیار دیده می شود، این موضوع با افزایش کلسترول ارتباط مستقیمی دارد. دریافت روغن ها می بایست محدود باشد و حرکت باید به سمت چربی های مفید در نظر گرفته شود. این موضوع سبب می شود که از بیماری های قلبی نیز در امان باشید. دور چربی های اشباع را خط بکشید. شیرینی جات و همینطور خوراکی های صنعتی از دسته مواد بسیار مضر برای افرادی است که از دیابت رنج می برند.

مصرف ماهی را جدی بگیرید، امگا ۳ موجود در ماهی می بایست دو بار در هفته به بدن فرد دیابتی برسد. برنامه غذایی دیابت آسان است کافیست کمی دقت نمایید. روغن های گیاهی از جمله روغن زیتون را جایگزین روغن های حیوانی نمایید. مصرف این روغن ها در هر وعده غذایی تنها به میزان یک قاشق توصیه شده است. رعایت برنامه غذایی دیابت سبب می شود که شاداب تر باشید.

برنامه غذایی دیابت

تاثیر فیبر در دیابت

برای کنترل بهتر قند خون پس از مصرف غذا بهتر است از غذاهایی که سرشار از فیبر هستند استفاده نمایید. فیبرهای حل شدنی سبب می شوند که بدن فرد مبتلا ساده تر با کلسترول خون مبارزه نماید.

بهترین خوراکی های فیبردار برای شما غلات از جمله جو و گندم می باشد. سبزیجات را وارد برنامه غذایی خود نمایید. استفاده از شلغم، بروکلی، لوبیا سبز و … بهترین برنامه غذایی دیابت شناخته شده است.

استفاده از میوه های متنوع از قبیل زردآلو، سیب، پرتقال و … در نهایت علاوه بر تنظیم قندخون سبب می شود که پوست و موی شما از تمامی خطرات در امان باشد.

میان وعده را دست کم نگیرید! بهتر است بین غذاهای اصلی خود از میان وعده استفاده نمایید. میان وعده انتخابی می بایست سالم باشد. به طور کلی در برنامه غذایی دیابت میزان اعلام شده برای میان وعده ۱۵۰ کالری می باشد که می بایست حاوی گلوسید، فیبر و پروتئین باشد.

می توانید از سیب و گلابی کمپوت درست کنید و یا از ماست و یا پنیر سفید استفاده نمایید. استفاده از هویج به دلیل فیبر بالا بسیار توصیه شده است. از برنامه غذایی دیابت غافل نشوید.

برنامه غذایی دیابت

برنامه غذایی دیابت، غذاهایی که دشمن دیابت هستند!

در بین افرادی که مبتلا به دیابت هستند دیده می شود که در نهایت چیزی که سبب فوت شان می شود مشکلات قلبی_عروقی است. مصرف حداقل دو بار ماهی در هفته سبب می شود که این آمار تا ۴۰ درصد کاهش یابد. در ماهی اسیدهای چربی موجود دارد که سبب می شود بدن در برابر التهاب مقاومت نشان دهد.

یکی از گزینه هایی که در جذب انسولین بسیار کمک می کند استفاده از دانه کتان است. در واقع دانه کتان سبب می شود که مواد قندخون شما تنظیم شود. در دانه کتان فیبر و همینطور چربی های بسیار خوب وجود دارد. این موضوع در خصوص سایر دانه ها نیز دیده می شود. در واقع دانه ها منبع طبیعی کسترول هستند و در نهایت سبب کاهش چربی خون افراد می شوند.

استفاده از نان سبوسدار سبب می شود که حساسیت بدن به انسولین افزایش یابد و در نهایت قندخون فرد کاهش یابد. نان سفید را از سفره خود حذف نمایید. برنامه غذایی دیابت می بایست میزان مناسبی از پروتیین و فیبر را پوشش دهد.

برنامه غذایی دیابت


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 5

فهرست سایت
در حال بارگذاری