هفته اول بارداری

امتیاز به مطلب
banner

چه مراقبت هایی در هفته اول بارداری لازم است؟

دوران بارداری یکی از زیبا ترین مراحل زندگی است که همه بانوان تمایل دارند تا آن را تجربه کنند. در این دوران شما درون خود یک زندگی جدید را به مدت ۴۰ هفته پرورش می دهید که سلامت جسمی و روحی آن تماما بر عهده شما است. شاید با خود بگویید که در دوران بارداری جنین نیازی به سلامت روحی ندارد. اما این تصور غلط است. چرا که در این دوران روح جنین تمامی حالات احساسی مادر را دریافت می کند. پس بهتر است آگاهی خود را بالا ببرید تا کودکی سالم به دنیا بیاورید هم از نظر جسمانی و هم از نظر روحی. در ادامه به بررسی مراقبت های لازم و تغذیه مادر در هفته اول بارداری می پردازیم.

در هفته اول بارداری چه اتفاقی در بدن می افتد؟

دوران بارداری مرحله حساس و جدیدی از زندگی تان است که تا به حال تجربه اش نکرده اید. هفته اول بارداری معمولا هیچ احساس ناخوشایندی به وجود نمی آید و تنها تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی صورت می گیرد، در نتیجه تخمک گذاری انجام می شود. در این یک هفته بانوان معمولا هیچ واکنشی در بدن خود احساس نمی کنند. زیرا ابتدا اسپرم و تخمک باهم برخورد می کند و لقاح صورت می گیرد. سپس سلول تخم تقسیم شده و جنین، بلاستوسیت نامیده می شود. قسمت بیرونی آن را جفت و قسمت داخلی آن را رویان می گویند که در هفته دوم تشکیل می شود.

هفته اول بارداری هیچ علائمی وجود ندارد که نشان دهد مادر باردار است. در هفته اول معمولا لقاح و تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی صورت می گیرد. علائم بارداری در هفته چهارم بارداری به وجود می آید. در هفته اول تنها ممکن است زیر شکم فرد دچار درد شود که ناشی از عمل لقاح و تخمک گذاری می باشد که با افزایش دمای بدن و ترشحات لزج و چسبناک همراه است.

وضعیت مادران در هفته اول بادراری چگونه است؟

در هفته اول بارداری وزن و قد جنین صفر است. در حقیقت بعد از قاعدگی را هفته اول بارداری می گویند که قرار است تخمک از تخمدان آزاد شده و از طریق لوله های بنام فالوپ به سمت رحم حرکت کنند. در نتیجه درون لوله های فالوپ به وسیله اسپرم تخمک بارور می شوند و تشکیل سلول تخم را می دهند. برای آنکه اسپرم راحت تر درون رحم به سمت تخمک حرکت کند، دیواره رحم ضخیم شده و ترشحات آن افزایش پیدا می کند. که این ترشحات به دلیل هورمون استروژن در بدن است. برای تشکیل سلول تخم میلیون ها اسپرم برای لقاح به واژن منتقل می شوند. اما تنها صد ها اسپرم به لوله فالوپ راه پیدا کرده و به سمت تخمک بالغ حرکت می کنند. دقت داشته باشید که عمل لقاح بین روز های ۱۴ تا ۱۷ چرخه قاعدگی ۲۸ روزه صورت می گیرد. هفته اول بارداری

در این زمان چه مراقبت هایی باید صورت گیرد؟

همانطور که گفتیم در هفته اول بارداری مادران متوجه نمی شوند که باردار هستند یا نه، تنها ممکن است با درد زیر شکم دسته و پنجه نرم کنند. معمولا مادران باردار از هفته چهارم به بعد و پس از انجام آزمایش متوجه بارداری خود می شوند که از این پس نسبت به وضعیت خود حساس تر می شوند. به دلیل اینکه هفته اول تخمک گذاری صورت می گیرد پس باید نسبت به روش زندگی خود حساس تر باشید.

افرادی که قبل از بارداری تحت مراقبت پزشک هستند از همان ابتدا روش زندگی خود را تغییر می دهند تا هیچ گونه مشکلی برایشان به وجود نیاید. این دسته از افراد به خوبی می دانند که قبل از بارداری باید خوردن ویتامین ها را شروع کنند و از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین، شیرین کننده های مصنوعی، و مواد دارای الکل و نیکوتین خودداری کنند. استرس، بیماری، ورزش، سفر، نوع تغذیه و خواب، مصرف داروی خاص، فعالیت های سنگین و میزان وزن همگی بر روی تخمک گذاری تاثیر مستقیم دارد.

چه مواد غذایی باید در هفته اول بارداری مصرف شود؟

مواد غذایی مصرف شده در طی این نه ماه تضمین کننده سلامت جسمانی جنین و مادر است چرا که به صورت مستقیم بر روی جنین تاثیر می گذارد. رعایت کردن نکات تغذیه ای مهم یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در طی این دوران انجام داد. عدم مصرف دخانیات از جمله قلیان، سیگار و الکل باید قبل از بارداری صورت گیرد. بانوانی که قصد باردار شدن دارند حتما باید قبل از باردار شدن تغذیه مناسب داشته باشند. در طول این ۹ ماه مادران به روزانه ۶۰۰ میکروگرم  اسید فولیک نیاز دارند تا لوله عصبی جنین دچار نقص نشود. سبزیجات برگ سبز، خشکبار، میوه و جو از مهم ترین مواد غذایی هستند که باید روزانه آن را مصرف کرد.

پزشکان چگونه هفته اول بارداری را متوجه می شوند؟

معمولا بانوان بعد از چند ماه که قاعدگی آنها عقب افتاده باشد به پزشک مراجعه می کنند تا دلیل آن را پیدا کنند. متخصصان برای محاسبه زمان بارداری روز اول آخرین روز قاعدگی را در نظر می‌گیرند. که زمان زایمان شما از همین طریق مشخص می شود. اما متاسفانه برخی از بانوان قاعدگی منظمی ندارند، در نتیجه مشخص کردن سن بارداری آنها بسیار مشکل می شود. پس متخصص با استفاده از سونوگرافی و اندازه جنین سن بارداری و زمان زایمان را تعیین می کند.

ولی در بانوانی که سیکل قاعدگی منظمی دارند به راحتی سن بارداری تشخیص داده می شود و اصولا سن بارداری از ۱۱ تا ۲۱ روز بعد از آخرین روز پریودی محاسبه می شود. اما دسته دیگری هستند که به صورت طبیعی توانایی باردار شدن را ندارند در نتیجه از طریق IVF کردن این کار را انجام می دهند، برای محاسبه سن بارداری باید ۱۴ روز بعد از انتقال را محاسبه کرد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 + = 76

فهرست سایت
در حال بارگذاری