هفته بیستم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته بیستم بارداری نصف دوران حاملگی خود را پشت سر گذاشته اید.

با قدم گذاشتن در هفته بیستم بارداری وارد نیمه دوم حاملگی خود شده اید. دیگر روند رشد جنین و تغییرات ظاهری شما به سرعت صورت می گیرد. به طوریکه ممکن است هر هفته دو سانت به شکم تان اضافه شود. البته اضافه وزن را هم نباید فراموش کرد. چون جنین بزرگ تر شده است میل مادران به غذا خوردن افزایش پیدا می کند. البته باز هم می گوییم که زیاده روی نکنند.

تغییرات جنین در هفته بیستم بارداری چگونه است؟

حالا دیگر می دانید که باید منتظر یک دختر گل باشید یا یک پسر کاکل زری، قطعا تا الان اسم مناسبی برای فرزند خود انتخاب کردید و هر لحظه منتظر به دنیا آمدنش هستید. در حال حاضر فرزندتان ۳۰۰ گرم وزن و ۲۵ سانتی متر قد دارد. همین فرزند کوچک با لگد زدن به شکمتان می خواهد اعلام حضور کند. و معمولا هم شب هنگام بیشترین لگد را به شکم مادر وارد می کند. جالب ترین پدیده ای که در این هفته برای کودک به وجود می آید، پوشش ماده چرب و سفید رنگ به نام ورنیکس بر روی کل بدن جنین است تا پوست بدن او را در تماس با مایع آمنیوتیک محافظت کند. این پوشش نرم و لیز بوده و به هنگام زایمان حرکت جنین را کنترل می کند.

اگر کمی به حرکات جنین دقت کنیم، متوجه می شویم که در این هفته جنین عمل بلعیدن را به خوبی انجام می دهند و یک تمرین خوب برای دستگاه گوارش محسوب می شود. دقت کنید که رشد اندام های داخلی جنین متوقف نشده و با گذشت زمان تکمیل می شود. ما تنها بخشی از اتفاقات و پدیده هایی که به تازگی رخ می دهند را بررسی می کنیم. برای مثال تولید مدفوع یا مکونیوم که شامل سلول های مرده، ترشحات دستگاه هاضمه و مایع آمنیوتیک است که به صورت یک ماده چسبناک و تیره رنگ تولید شده و در روده های نوزاد می ماند تا به هنگام تولد و بعد از اولین مدفوع از بدن او خارج شود.

تغییرات مادر در هفته بیستم بارداری چگونه است؟

در این هفته قسمت بالایی رحم در کنار ناف شما قرار دارد. به دلیل رشد زیاد جنین احساس سنگینی در وزن خود دارید. به دلیل فشار زیادی که رحم به شکم وارد می کند، ترک های پوستی بر روی شکم تان به وجود می آید. همچنین ناف کشیده شده یا به طرف بیرون هدایت می شود. این دو از اتفاقات بارز و مهمی است که در هفته بیستم بارداری در ظاهر مادر رخ می دهد. از این هفته به بعد، با هر بار ملاقات پزشک، اندازه شکم و وزن شما بررسی می شود.

حس بویایی شما بسیار قوی شده و ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به بو غذا پیدا کنید. این حساسیت احتمال دارد تا انتهاب بارداری همراهتان باشد یا به زودی به حالت عادی برگردید، پس جای نگرانی نیست. تغییرات منفی که در اوایل دوران بارداری آن ها را تجربه کرده اید ممکن است کاملا از بین رفته باشد یا در این هفته کمتر به سراغتان بیاید. پس نیمه دوم بارداری روزای خوبی است که بهتر است از آن لذت ببرید.

هفته بیستم بارداری

تغذیه مادران.

با وجود اینکه اشتهای از دست رفته تان برگشته است، بهتر است پر خوری نکنید و روزانه ۵ یا ۶ وعده کوچک داشته باشید. اینطوری بارداری سالم تری را تجربه می کنید. ویتامین های گروه B مخصوصا اسید فولیک مهم ترین ماده ای هستند که باید در این هفته بخورید. مشکلی که برای مادران گیاهخوار وجود دارد این است که نوزادان آنان ویتامن B12 کمی دریافت می کنند به همین جهت برای تامین ویتامین بدن آنها باید از مواد غذایی که ویتامین ب آن بیشتر است، زیاد استفاده کنند. در صورتی که نتوانید به مقدار مورد نیاز این ویتامین را به بدن برسانید، دچار فقر آهن و کم خونی می شوید. البته نا گفته نماند که مصرف ویتامین C و دیگر ویتامین های لازم مانند کلسیم و D نباید از برنامه غذایی تان حذف شود.

استرس تان را کم کنید.

بعد از آنکه متوجه شدید فرزند تان دختر است یا پسر قطعا شروع به خرید کردن لباس های بچه می کنید. سعی کنید به هنگام خرید به خودتان استرس وارد نکنید. معمولا خانوم ها در این زمان می خواهند بهترین لوازم را خریداری کنند از این رو فشار زیادی به خودشان وارد می کنند. اگر قصد خرید کردن دارید سعی کنید مدت زمان زیادی بیرون از خانه نمانید چرا که فشار و خستگی برای جنین مناسب نیست. اگر می خواهید پیاده روی زیادی داشته باشید بهتر است از کفش های راحتی یا کتونی استفاده کنید.

برای کم کردن فشار از روی معده موارد زیر را به دقت انجام دهید.

زمانی که رحم شما بزرگ می شود نا خودآگاه به معده و روده هایتان فشار وارد می شود. این فشار نا خواسته دست شما نیست اما کنترل آن دست شماست. افزایش غذا خوردن هم یکی از عامل هایی است که باعث معده درد در این دوران می شود. به همین دلیل است که همواره اصرار داریم تا بر روی میزان غذایی که می خورید کنترل داشته باشید. سعی کنید مقدار مصرف آب روزانه خود را افزایش دهید. زمانی که آب می نوشید باعث حرکت غذا درون معده تان شده و از یبوست جلوگیری می کند. اگر نتوانید یبوست خود را کنترل کنید باعث نفخ شدید می شوید.

غذا های که فیبر بالایی دارند دوست همیشگی معده هستند. سبزی‌های برگ سبز، غلات سبوس‌دار، حبوبات و میوه‌ها منابع خوبی برای تامین فیبر مورد نیاز بدنتان است. ولی باز هم در خوردن مواد غذایی فیبر دار زیاده روی نکنید، چون باعث به وجود آمدن گاز معده می شود. اگر تا کنون مواد غذایی فیبر دار نخوردید بهتر است مصرف آن را به آرامی آغاز کنید.

نکته آخر که شاید همه افراد آن را رعایت نکنند ولی تاثیر زیادی در فشار معده دارد، نوع غذا خوردن تان است. افرادی که تند تند غذا می خورند طوریکه در عرض پنج دقیقه تمام بشقاب آن ها تمام می شود، همیشه با معده درد روبرو هستند. زیرا تند غذا خوردن مقدار زیادی هوا را به داخل معده هدایت می کند. پس تا می توانید آرام غذا میل کنید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 54 = 60

فهرست سایت
در حال بارگذاری