هفته بیست و سوم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

دانستی های مهم در هفته بیست و سوم بارداری

بیست و سه هفته است که متوجه شده اید باردار هستید. هفته های زیادی را با سختی و درد پشت سر گذاشته ابد. فرزند شما در حال تکامل است و تمامی اعضای داخلی و خارجی بدن وی در حال رشد نهایی خود هستند. هر صحبتی که با کودک خود انجام دهید او به طور دقیق گوش می دهد و نسبت به محیطی که در آن هستید واکنش نشان می دهد. بله درست است، فرزند شما باهوش تر از آن است که حتی فکرش را هم نمی توانید بکنید. هفته بیست و سوم بارداری شما در انتهای ماه پنجم هستید. پس بهتر است رشد جنین را در پنج ماهگی بدانید.

جنین در پنج ماهگی چه میزان رشد می کند؟

در پنج ماهگی تمامی پوست بدن جنین به رنگ قرمز در میاید. البته این رنگ قرمز بیشتر به دلیل رنگ های خونی بدن او است و بعد از تولد مشخص می شود که پوست بدن او چه رنگی است. در این ماه حرکت های جنین را بیشتر از قبل متوجه می شوید. جنین با فشار دادن کف پای خود به دیواره رحم خود را برای قدم گذاشتن در دنیای بیرون آماده می کند. وزن جنین در پنج ماهی به ۵۰۰ گرم و قد او نزدیک به ۳۰ سانتی متر می رسد. درست است که قد و وزن زیادی ندارد اما با این وجود حرکات او را کاملا حس می کنید. پوست جنین هنوز به رنگ قرمز و چروکیده است.

در واقع وضعیت جنین در هفته بیست و سوم بارداری مانند هفته گذشته خود است و تنها در حال تکمیل سیستم ایمنی و اندام های داخلی بدن برای رشد است. رگ های خونی درون ریه های او در حال رشد هستند تا تنفس را برای جنین راحت تر کند. ولی با این وجود سوراخ های بینی جنین باز شده و می تواند به راحتی نفس بکشد. اما هنوز ریه ها برای تنفس کامل نشده اند. ترشح انسولین از لوزالمعده جنین یکی دیگر از شگفتی های این هفته است. اگر میزان سطح قند خون بدن تان بالا رود جنین آن را احساس کرده و انسولین ترشح می کند.

تا زمانی که چربی تمام بدن او را بگیرد، می توانید تمام استخوان ها بدن جنین را مشاهده کنید، چرا که پوستی شفاف و نازک دارد.

مادران در هفته بیست و سوم بارداری دچار چه تغییراتی می شوند؟

تغییرات هورمونی، تغییر در سیستم گردش خون و گرفتگی سینوس ها در دوران بارداری یک امر کاملا طبیعی است که موجب سردرد های مکرر می شود. در سه ماهه اول بارداری این سردرد ها تشدید می شود ولی خوشبختانه در سه ماه دوم بارداری سردرد های مادران به شدت کم شده به طوریکه هر چند وقت یکبار سردرد می شوند. باز هم می گویم که در سه ماهه دوم بارداری شاهد  تغییر رنگ پوست بدن خانوم ها هستیم، علاوه بر این یک خط تیره رنگ از ناف تا زیر لگن کشیده می شود که نشان از بارداری است. البته نگران نباشید همه این مشکلات بعد از زایمان به کلی از بین می روند.

به دلیل بزرگ شدن رحم و تغییر در ترکیب شیمیایی خون ممکن است در قوزک پا و انگشتان پای خود احساس ورم کنید. ورم بارداری معمولا در آخر روز و در تابستان بیشتر می شود. برای آنکه از ورم پا جلوگیری کنید، سعی کنید نرمش های منظمی داشته باشید و از نشتن های طولانی مدت بدون تحرک خودداری کنید. زمانی که نشسته اید پای خود را به صورت کشیده قرار دهید و تا جاییکه امکان دارد پاهای خود را آویزان نکنید. و اجازه دهید جریان خود به سرعت در تمام بدن صورت بگیرد. یکی از راه کار هایی که می توانید از ورم حاملگی جلوگیری کنید، خوردن مایعات و آب است. اما برخی خانوم ها به دلیل اینکه در این مدت کنترل ادرار خود را از دست می دهند از خوردن مایعات زیاد امتناع می کنند. ولی مایعات و آب زیاد از ورم دست و پای تان جلوگیری می کند.

برای فقر آهن چکار کنیم؟

در هفته بیست و سوم بارداری شما باید انرژی بیشتری داشته باشید. اما ممکن است ناگهان احساس خستگی کنید. و از انجام کار های روزانه تان دست بکشید. احساس خستگی ناگهانی به دلیل فقر آهن در دوارن بارداری است. سعی کنید، گوشت قرمز و موادی که غنی از آهن هستند را بیشتر مصرف کنید. البته کمبود ویتامین B12 نیز بر روی خستگی مادران نیز تاثیر مستقیم دارد. برای جبران B12 و آهن بدن بهتر است از پزشک خود مشاوره بگیرید.

هفته بیست و سوم بارداری

مواد غذایی لازم در هفته بیست و سوم بارداری چیست؟

کنترل وزن در هفته بیست و سوم بارداری به شدت اهمیت دارد. در پنج ماهگی بارداری اشتهای شما به طور کامل برمیگردد و گاهی ممکن است دو برابر نیز شود. اما باید کنترل وزن و رژیم غذایی خود را به دست بگیرید. اگر بیش از حد مجاز اضافه وزن پیدا کنید، بعد از بارداری به سختی می توانید وزن خود را کاهش دهید. سعی کنید از مواد غذایی بی ارزش مانند تنقلات و فست فود ها دوری کنید و مصرف آن ها را به حداقل برسانید. خوردن غذا های سرخ کردنی و پر نمک نیز برای مادر و جنین بسیار خطرناک بوده و باعث افزایش فشار خون می شود.

اگر علاقه بسیاری به نوشیدن نوشابه دارید، بهتر است بجای آن از نوشیدنی های حاوی عصاره میوه استفاده کنید. مواد غذایی سالم و خانگی بهترین گزینه برای رژیم غذایی مادران باردار است. تا جاییکه می توانید از فست فود های خانگی با گوشت تازه و سبزیجات مصرف کنید و از روغن زیتون به جای روغن های پالم دار استفاده کنید. و نیز غذا ها را بجای سرخ کردن سعی کنید کباب کنید یا به صورت آب پز یا بخار پز میل کنید.

مصرف چه دارو هایی در دوران بارداری خطرناک است؟

هیچ گاه نباید بدون نسخه پزشک در دوران بارداری دارو مصرف کرد زیرا مستقیما بر روی سلامت جنین تاثیر می گذارد. از مصرف دارو هایی مانند پروژسترون، تتراسایکلین، استربتومایسین، وانکومایسین، وراپامین، دیوریتیک‌ها، وارپاین، لیتیوم و ایندومتاسین خودداری کنید. این دارو ها باعث نقص در اندام داخلی جنین مانند نقص قلبی _ آسیب به شنوایی جنین _ کلیه نوزاد _ کاهش پلاکت نوزاد و خونریزی نوزاد _  خونریزی مغزی نوزاد و مشکلات روده‌ای پس از تولد، تغییر جنسیت جنین و ضد انعقاد می گردد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری