هفته بیست و پنجم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

اطلاعات جامع درباره هفته بیست و پنجم بارداری

در حال حاضر شما در سه ماهه آخر بارداری به سر می برید. هفته بیست و پنجم بارداری اتفاقات تازه ای در بدن مادر و جنین می افتد. اگر شما هفته به هفته از بارداری تان اطلاعات لازم را داشته باشید و بدانید که چه اتفاقاتی درون بدن تان می افتد دوران بارداری لذت بخشی را پشت سر می گذارید و درد هایی که تحمل می کنید برای تان عذاب آور نخواهد بود. در زیر به بررسی تغییراتی که در بدن جنین و مادر می افتد می پردازیم.

تغییرات جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

وزن جنین به حدود ۶۶۰ گرم و قد او نزدیک به ۳۴٫۶ سانتی متر شده است. کاملا شکمتان بزرگ شده است و می توانید احساس کنید که جنین درون رحم در حال حرکت کردن و چرخیدن است. همچنان بدن او درحال تولید بافت چربی است و هنوز کامل نشده تا بتواند تمامی بدن او را به طور کامل بپوشاند. اندام جنین تان هنور بسیار نحیف و چروکیده است. اما رنگ و حالت موهای فرزند تان در این هفته شکل گرفته اما احتمال تغییر رنگ و حالت مو ها بعد از تولد کودک تان بسیار زیاد است. شگفت انگیز ترین حالتی که در این هفته به وجود می آید، دوره های خواب و بیداری منظمی است که کودک تان به آن دچار می شود.

ممکن است در ۲۴ ساعت از شبانه روز جنین چندین ساعت خواب و چند ساعت بعد بیدار و دارای حرکات و لگد زدن باشد. با به پایان رسیدن هفته بیست و پنجم بارداری وزن جنین به ۷۰۰ گرم می رسد در سه ماهه دوم بارداری او به سرعت رشد می کند. همچنان جنین از طریق بند ناف که دارای یک سیاهرگ و دو سرخرگ است تغذیه می کند. بند ناف به وسیله ماده چسبنده و ژله ای به نام ژل وارتون از پیچ خوردن این بند جلوگیری می کند. همچنین مغز جنین هم همواره در حال رشد و تکامل است به طوریکه جنین را آماده می کند تا به هنگام به دنیا آمدن بتواند با دهان خود پستان مادر را برای تغذیه بمکد. تمام حرکات جنین از مرکز فرماندهی او یعنی مغز دستور می گیرد.

وضعیت مادر در هفته بیست و پنجم بارداری چگونه است؟

همنطور که گفتیم جنین رشد زیادی پیدا کرده است. در نتیجه به شکم و سایر اندام های بدن تان فشار وارد می کند. به همین خاطر ممکن است بیشتر از قبل احساس تنگی نفس کنید. چون ریه های شما فضای کافی برای تنفس عمیق ندارند. همین دلیل است که باعث می شود تا سخت نفس بکشید. و احساس خفگی بهتان دست بدهد. اما جای نگرانی نیست وجود پروژسترون بالا باعث می شود تا نفس عمیقی بکشید و اکسیژن بیشتری به اندام های تان برسد. در سه ماهه دوم بارداری رشد سینه هایتان همچنان ادامه دارد و در حال آماده سازی برای تغذیه نوزاد بعد از تولد است.

اگر شما پوست ظریفی دارید ممکن است بر روی سینه هایتان رگ های خونی مشاهده کنید که به آن ها رگ های عنکبوتی می گویند. در تمام خانوم ها این رگ ها پیدا می شوند اما افرادی که پوست روشن تر و ظریف تری دارند بیشتر نمایان می شود. البته این رگ ها در هر جای بدن قابل مشاهده هستند. چون در دوران بارداری میزان اکسیژن افزایش پیدا می کند در نتیجه اکسیژن موجود در رگ ها بیشتر نمایان می شود.

مراقبت های لازم در هفته بیست و پنجم بارداری چیست؟

در این هفته ممکن است چهره شما زیبا تر از قبل شود، چرا که موهای تان براق تر و پر پشت تر از روز های گذشته به نظر می رسد. اما در کنار این ممکن است موهای بدن تان کلفت تر و تیره تر از قبل شوند. اما نگران نباشید بعد از تولد نوزاد موهای بدن تان به راحتی به حالت قبل بر می گردد. با بزرگ شدن شکم تان دیگر نمی توانید به راحتی گذشته راه بروید و حتی بنشینید. مراقب فعالیت های روزانه خود باشید، سعی کنید از فعالیت هایی که به شدت شما را خسته می کنند و باعث می شوند تا دچار کمر درد شوید دوری کنید. همچنین نباید در طول روز به مدت طولانی بنشینید. سعی کنید تحرک داشته باشید.

عدم تحرک کافی باعث بروز خستگی و افسردگی بارداری شده و علاوه بر آن دچار چاقی نیز می شود. در این هفته مجاز به ورزش کردن هستید اما اگر دیدید که خیلی خسته می شوید سعی کنید میزان ورزش خود را کم تر از قبل کنید، یا اگر در هنگام ورزش کردن دچار تنگی نفس و کوفتگی شدید سریعا ورزش را متوقف کنید. در این هفته ممکن است دچار کم خونی شوید. اگر به این عارضه مبتلا شدید حتما باید مکمل و قرص آهن مصرف کنید. فراموش نکنید که تجویز هر نوع مکمل و دارویی باید زیر نظر پزشک متخصص تان باشد. مراقب خوابیدن خود باشید. به دلیل بزرگ شدن شکم دیگر نباید روی شکم تان بخوابید. همچنین خوابیدن به روی پشت هم به مدت طولانی باعث می شود تا دچار تهوع و سرگیجه شوید. بهترین حالت رو به پهلو است.

هفته بیست و پنجم بارداری

تغذیه در هفته بیست و پنجم بارداری چگونه است؟

باز هم می گوییم که تغذیه نقش اساسی در سلامت جنین و مادر دارد. اگر می خواهید در سلامت کامل فرزند خود را به دنیا بیاورید باید رژیم درست و سالمی داشته باشید. اگر می خواهید تمامی ویتامین A,B,C و حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد را یکجا دریافت کنید باید شغلم را به رژیم غذایی خود در هفته بیست و پنجم بارداری اضافه کنید. شغلم نور چشم را تقویت می کند و به دلیل داشتن ویتامین A شب کوری را درمان می کند. علاوه بر این در تحریکات جنسی و تقویت تخمدان ها تاثیر بسزایی دارد. ویتامین A به همراه گوگرد موجود باعث می شود تا از بروز سنگ ادرار جلوگیری کرده و سنگ های موجود را خرد کند.

زمانی که باردار هستید اگر شربت شغلم بخورید باعث می شود تا رشد استخوان های کودک محکم شود، به راحتی دندان در بیاورد، در برابر بیماری ها مقاوم شود و نیز زود به حرف زدن و راه افتادن بیوفتد. گذشته از خوردن شلغم باید میوه وسبزیجات را هم روزانه در برنامه غذایی خود قرار دهید.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2

فهرست سایت
در حال بارگذاری