هفته بیست و چهارم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی می افتد؟

در هفته بیست و چهارم بارداری در واقع شما وارد شش ماهگی شده اید. سه ماهه دوم بارداری را با سلامت و بدون دردسر پشت سرگذاشته اید و حالا وارد سه ماهه آخر شده اید. ماه های آخر بارداری باید بیشتر مراقب خودتان باشید. در این سه ماهه باید تمامی کار های عقب افتاده را خود را انجام دهید و خود برای دنیای جدید مادر شدن آماده کنید. دیگر باید تمامی وسایل مورد نیاز فرزندتان را تهیه کرده باشید. و همچنین نام پسندیده ای برای او انتخاب کرده باشید. با وجود اینکه در سه ماه سوم بارداری هستید ولی باز هم نوزاد در حال رشد است و رشد آن متوقف نشده است. در ادامه می خواهیم به بررسی اتفاقاتی که در شش ماهی برای تان می افتد بپردازیم.

تغییرات جنین در شش ماهگی چگونه است؟

در هفته بیست و چهارم بارداری جنین به صورت چشم گیری رشد می کند. وزن او به ۶۰۰ گرم و قد به ۳۰ سانتی متر رسیده است. با وجود اینکه در هفته های گذشته وزن جنین نهایتا چند گرم اضافه می شد اما در این هفته مشاهده می کنیم که جنین به صورت قابل ملاحضه ای وزن زیادی پیدا کرده است. اندازه اندام های بدن او متناسب باهم رشد می کند و در این هفته به صورت خمیده درون شکم مادر قرار می گیرد.

همچنان چربی بدن او در حال تولید شدن هستند ولی به اندازه ای نیست که بتواند تمامی قسمت ها بدن را پوشش دهد به همین دلیل هنوز پوست بدن او چروکیده و شفاف است. ولی خبری از رگ های خونی در بدن او نیست. مغز جنین به سرعت در حال رشد کردن است و می تواند فرمان های لازم را به جنین بدهد. علاوه بر این حس چشایی روز به روز قوی تر می شود و مزه غذا ها را بهتر درک می کند. جالب تر اینکه در شش ماهگی دستگاه تنفسی جنین در حال تکامل است و سیستم شاخه ای تنفس او در حال رشد هستند. ولی هنوز تکامل نیافته اند.

حواستان به حرف هایی که میزنید و صدا هایی که می شنوید باشد! در هفته بیست و چهارم بارداری جنین کاملا به صدا های اطراف واکنش نشان می دهد و کاملا می تواند صدا ها را از هم تشخیص دهد. سعی کنید در محیط هایی که جو منفی دارند و صحبت های استرس زا می کنند دوری کنید، چرا که با واکنش منفی فرزندتان روبرو می شوید. تا جاییکه امکان دارد با کودک خود صحبت کنید و حرفای آرامش بخشی به او بزنید.

مادران در هفته بیست و چهارم بارداری چه تغییراتی را تجربه می کنند؟

در هفته بیست و چهارم بارداری قسمت بالایی رحم، بالای ناف قرار می گیرد و شکم بزرگ تر از هفته های گذشته می شود. حانوم هایی که پوست بدن آن ها خشک است ممکن است به هنگام کشیده شدن پوست در قسمت های شکم، سینه و ران ها احساس خشکی زیاد و خارش کنید. بهتر است پوست بدن خود را مرطوب نگهدارید. علاوه بر این چشمان شما حساس شده و خشک می شوند، یا احساس می کنید که نسبت به نور زیاد اذیت می شوید. برای جلوگیری از خشکی چشم ها می توانید از اشک مصنوعی استفاده کنید.

توجه به این علائم بسیار ضروری است: افزایش ترشحات واژن که به صورت آبکی، لزج، صورتی یا خونی باشند، خونریزی از واژن یا لکه بینی، درد شکم، گرفتگی و انقباض های عضلانی که همانند دوران قاعدگی باشد البته چندبار در ساعت این اتفاق را تجربه کردید، افزایش فشار در ناحیه لگن یا کمردردی که قبلا نداشته‌اید. همه این موارد جزو موارد اورژانسی است که سریعا باید با متخصص خود تماس بگیرید.

باز هم تغییرات رنگ دانه های پوست بدن تان ادامه دارد و هرچه قدر که به زمان زایمان تان نزدیک تر می شوید رنگ آن ها تیره تر می شود. زیاد به این تیرگی پوست حساسیت نشان دهید، کاملا امری طبیعی است و بعد از زایمان به تدریج از بین می رود. با توجه کردن به آن ها تنها استرس و نگرانی را برای خود می خرید. یکی از اتفاق هایی که در ۷۵ درصد از خانوم ها رخ می دهد، خونریزی لثه است. ممکن است بعد از مسواک زدن لثه هایتان خونریزی کند. در خانوم هایی که خونریزی لثه آن ها بیشتر است احتمال زایمان زودرس و وزن کم نوزاد در این خانوم ها بیشتر است.

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه ازمایش هایی باید انجام داد؟

برای آنکه متوجه شوید به دیابت بارداری مبتلا شده اید باید یکبار آزمایش غربالگری گلوکز GCT انجام دهید. بررسی میزان قند خون در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. در صورتی که به دیابت بارداری مبتلا شوید، یعنی میزان قند خون بدن تان افزایش پیدا کرده است، آنگاه احتمال سخت تر شدن زایمان طبیعی وجود دارد و امکان دارد که حتی سزارین شوید. چرا در این زمان کودک شما چاق تر از حد معمول می شود. علاوه بر این با مبتلا شدن به دیابت بارداری، کودک بعد از زایمان ممکن است دچار افت قند خون شده باشد.

تغذیه در شش ماهگی باید چگونه باشد؟

دست از رژیم غذایی سالم خود نکشید. حتی بعد از زایمان هم باید یک رژیم غذایی درست و منظم داشته باشید. اگر می خواهید فرزندی تندرست و سالم به دنیا بیاورید باید بتوانید پایبند رژیم غذایی سالم باشید. مصرف میوه و سبزیجات باید در برنامه غذایی روزانه تان جایی داشته باشد. به طور کلی باید در این هفته نیم کیلو اضافه وزن داشته باشید، اگر بیشتر از این مقدار وزن اضافه کردید بدانید که رژیم درستی را در پیش نگرفته اید.

دقت کنید که تا این جا باید نهایتا ۷ کیلو اضافه وزن داشته باشید. اگر بیشتر از این وزن تان زیاد شده است باید پیاده روی را آغاز کنید و کمی وزن خود را کاهش دهید. هیچ گاه بخ حرف کسایی که میگن “تو الان دو نفری و باید دو برابر غذا بخوری” گوش نکنید. زیرا فرزند شما تنها به مقدار مورد نیاز روزانه خود از شما مواد غذایی دریافت می کند و بقیه مواد به صورت چربی در بدن شما باقی می ماند. پس سلامت خود و فرزند تان را با این حرف ها به خطر نیاندازید.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 4

فهرست سایت
در حال بارگذاری