هفته دوم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

بدن مادر در هفته دوم بارداری چگونه است؟

معمولا بانوان تا هفته چهارم یا پنج بارداری اطلاعی از اینکه باردار هستند ندارند. در حقییقت بارداری یک پروسه ۴۰ تا ۴۲ هفته ای است که تا اوایل هفته سوم مراحل تخمک گذاری انجام می شود که هنوز در زمان پریودی اتفاق می افتد و نمی توان گفت که فرد باردار است. مادران باردار به هنگام بارداری بهتر است از هفته به هفته این ۹ ماه اطلاعات کاملی داشته باشید تا بدانید که در بدن تان چه اتفاقاتی رخ می دهد. همانطور که گفتیم هفته اول بارداری هیچ علائم بارزی ندارد که بانوان متوجه شوند که باردار هستند. در این هفته تنها سلول تخم تشکیل می شود. اگر باروری تخمک با موفقیت انجام شود آنگاه بلاستوسیت که قسمت داخلی جنین را می گویند تشکیل می شود. در هفته دوم بارداری این قسمت به رویان تبدیل می شود.

لانه گزینی چیست؟

بلاستویست که در هفته اول تشکیل شده، دارای ضخامتی به اندازه سر سوزن است که سه بخش درونی (جنین)، بیرونی (جفت) و مایع (کیسه آب یا پرده آمنیوتیک) دارد. در این هفته بلاستوسیت به آندومتر که مخاط داخلی رحم است میچسبد در نتیجه بارداری تثبیت می شود. در این زمان دیواره داخلی رحم به دلیل هورمون استروژن موجب زخیم شدن و پر خون شدن آن می شود. اما با کمک  هورمون پروژسترون دیواره رحم در حالت ضخیم و پر خون نگهداشته می شود تا بلاستوسیت به رحم بچسبد و از آن تغذیه کند. در علم پزشکی به این مرحله لانه گزینی می گویند. که جنین همانند یک تخم است.

بارداری در هفته دوم چه علائمی دارد؟

در هفته دوم چون فعالیت هورمون استروژن افزایش پیدا کرده است در نتیجه تاثیر آن در بدن مشاهده می شود. بزرگ و دردناک شدن سینه ها احساس سنگینی بیشتری به شما می دهد. همچنین احساس خستگی، افزایش ادار، تهوع افزایش میل جنسی و بی حسی در هفته دوم بارداری شایع تر است. به دلیل اینکه هورمون های بدن دچار تغییرات شدن در نتیجه اشتهای بانوان نیز دچار تغییر می شود و دهان آنان طعم آهن پیدا می کنند.

اما به واقع این هفته هنوز شما در مرحله تخمک گذاری و لقاح هستید که به طور قطع به یقین نمی توان گفت که باردار هستید به همین جهت علائم تخمک گذاری همانند هفته اول بارداری در شما دیده می شود. از نشانه های تخمک گذاری می توان به افزایش ترشح واژینال، درد مختصر در یک طرف تخمدان، افزایش ناگهانی دمای بدن، تغییرات در گردن رحم که به صورت نرم شدن بروز می کند و تغییر در پایداری ترشحات واژینال نام برد.

هشدار مهم:

در این زمان باید دو نکته بسیار مهم را جدی بگیرید. همانطور که عرض  کردیم از علائم تخمک گذاری درد در زیر شکم است که ممکن است یک طرف را درگیر کند یا هر دو طرف درد بگیرند. اما این درد اگر به صورت مدوام بود نشان از کیست های تخمدانی است. درد ناشی از کیست های تخمدانی معمولا مشکلی به وجود نمی آورند اما بهتر است این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

نکته دوم خونریزی یا لکه بینی در هفته دوم بارداری است. همه بانوان در زمان هفته دوم بارداری خونریزی و لکه بینی را مشاهده می کنند که یک امر کاملا طبیعی است اما اگر به هفته سوم کشید و این عمل مداوم صورت گرفت حتما باید با پزشک خود در میان بگذارید.

در هفته دوم بارداری باید چه غذا هایی مصرف کرد؟

همانطور که می دانید تغذیه مادران در رشد و سلامت جنین تاثیر مستقیم دارند. مصرف مواد غذایی سالم و مفید به دور از مواد شیرین کننده می تواند رشد جنین را سریع تر کند. سعی کنید تا جایی که می توانید از مواد غذایی بسیار چرب، پر نمک و شیرین استفاده نکنید. چرا که موجب بالا رفتن فشار خون و چربی خون مادر می شود در نتیجه احتمال سقط جنین افزایش پیدا می کند. میوه و سبزیجات، پروتئین و حبوبات از بهترین گزینه ها برای وعده های غذایی مادر و جنین است. از مصرف هله هوله، قند های تصفیه شده، آرد سفید پرهیز کنید. سعی کنید خواب منظمی داشته باشید و در یک ساعت منظم برنامه غذایی خود را میل کنید و هیچ گاه صبحانه را از وعده های غذایی تان حذف نکنید. هفته دوم بارداری

مراقبت های لازم در هفته دوم بارداری چیست؟

خانوم های که قصد باردار شدن دارند بهتر است با پزشک متخصص خود داروی هایی را که مصرف می کند اطلاع دهد. زیرا برخی از دارو ها بر روند رشد و تثبیت جنین تاثیر مستقیم می گذارد. اگر می خواهید رشد جنین بدون هیچ نقصی انجام شود حتما باید از مصرف دخانیات مانند الکل و سیگار و قلیان پرهیز کنید. برای حفظ سلامت جنین همه مادران باردار به روزانه ۶۰۰ میکروگرم اسید فولیک و آهن نیاز دارند که حتما باید تحت نظارت پزشک مصرف شود.

در هفته دوم بارداری که جنین درحال تثبیت شدن در بدن مادر است نباید فعالیت های بسیار سنگین انجام دهید. برخی از بانوان عادت کرده اند که هر چند وقت یکبار وسایل منزلشان را تغییر دکور بدهند و به تنهایی تمامی لوازم را جابه جا می کنند. این کار آسیب و فشار بیش از حدی به مادران باردار وارد می کند که ممکن است منجر به سقط جنین شود.

اگر از قبل تحت نظر دکتر برای باردار شدن بودید می توانید برای اطمینان بیشتر در هفته دوم از تست تخمک گذاری استفاده کنید تا مطمئن شوید این عمل درون رحم شما انجام شده است. یا می توانید علائم تخمک گذاری را در خود پیدا کنید. همچنین برای آنکه تخمک گذاری با موفقیت بیشتری انجام شود بهتر است مصرف کافئین خود را کاهش داده و هر روز یا یک روز درمیان رابطه جنسی خود را افزایش دهید. مصرف ویتامین، مکمل و اسید فولیک کمک بسیاری در این زمان می کنند. و اگر ورزشکار هستید هیچ گاه ورزش کردن را رها نکنید و سعی کنید تا جایی که می توانید آرامش خود را حففظ کنید و از استرس و نگرانی دوری کنید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

80 − = 73

فهرست سایت
در حال بارگذاری