هفته سیزدهم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

آنچه که باید در هفته سیزدهم بارداری بدانید.

سه ماه اول بارداری را با سلامت پشت سر گذاشته اید و وارد ماه چهارم بارداری شده اید. چهار ماه است که حس مادری را تجربه می کنید و در قبال زندگی که درون شما در حال رشد است مسئول هستید، پس باید پنج ماه باقی مانده را به بهترین و سلامت ترین شکل ممکن به پایان برسانید. همچنان در هفته سیزدهم بارداری شاهد تغییرات بسیاری در جنین و مادر هستیم. رشد در دوران بارداری هیچ گاه متوقف نمی شود پس یک لحظه هم نباید نسبت به سلامت جنین غافل شوید.

جنین در هفته سیزدهم بارداری چه تغییراتی می کند؟

با وجود اینکه شش ها و قفسه سینه جنین فعالیت می کنند، اما همچنان تنفس جنین توسط شما انجام می گیرد. هفته سیزدهم بارداری ممکن است شکمتان بزرگ شده و همه را متوجه خود کند. اما جنین ممکن است زیاد رشد نکرده باشد. این بدان معنی نیست که رشدی در جنین مشاهده نشده، بلکه منظور این است که بدن کودک به طور کامل درون رحم شکل گرفته و سر او یک سوم بدن را تشکیل می دهد. جنین به اندازه ۲۳ گرم وزن و ۷٫۴ سانتی متر قد دارد. در این زمان جفت وظیفه انتقال غذا از طریق خون به جنین را انجام می دهد. همچنین هورمون و سلول های خونی تولید می کند. قلب جنین نسبت به هفته های گذشته کند تر می زند و پوست بدن او رطوبت ناپذیر شده است.

در کل تمامی اندام های بدن جنین فعالیت خود را آغاز کرده اند. کلیه ها و مجاری ادرار نیز به خوبی کار خود را ادامه می دهند. جنین برای تخلیه ادرار آن را به داخل مایع آمنیوتیک می ریزد. خوشبختانه در ماه چهارم بارداری احتمال سقط جنین کاهش پیدا کرده و مرحله حساس رشد آن سپری شده است.

آیا مادران در هفته سیزدهم بارداری تغییرات خوبی را تجربه می کنند؟

با گذشتن از سه ماه اول بارداری احساس ناخوشایند و تحولاتی که باعث آزار مادران میشد، کم تر دیده می شود. در واقع می توان گفت که سه ماهه دوم بارداری از خوشایند ترین دوران است. دیگر از تهوع و حساسیت به برخی بو و مواد غذایی ندارید. بلکه اشتهایتان افزایش پیدا می کند و بیشتر هوس مواد غذایی و خوراکی های مختلف می کنید. اما با این وجود مراقب افزایش وزن خود باشید و زیاده روی نکنید. برخی خانوم ها وقتی وارد ماه چهارم بارداری می شوند، با بازگشت اشتهایشان شروع به پر خوری می کنند و می گویند که این پر خوری جبران سه ماه بی اشتهایی و کم خوردن است. اما این یک عادت و باور غلط است.

جنین به اندازه نیاز روزانه از شما تغذیه می کند و کالری اضافی به صورت چربی در بدن مادر باقی می ماند. پس حواستان به حجم غذایی که می خورید باشد. از قشنگ ترین تجربیاتی که در هفته سیزدهم بارداری مادران تجربه می کنند، حرکت جنین داخل رحم است. قبل از این هفته جنین قادر به حرکت دادن انگشتان دست خود بود؛ اما در این هفته کاملا می تواند حرکت کند و مادر نیز این حرکات را حس کند.

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری چه مشکلاتی را برای مادر به وجود می آورد؟

در این هفته دیگر شما مطمئن هستید که باردارید و علائم بارداری تان از بین رفته و مشکلات دیگری را برایتان به وجود می آورد. تهوع صبحگاهی جای خود را به سوزش معده می دهد. چون حالت تهوع از بین رفته است، انرژی مادر افزایش یافته و میل جنسی در زوجین افزایش می یابد. همچنین  سینه های مادر سفت و بزرگ شده اند و شروع به تولید آغوز یا کلستروم می کند که غذای اولیه نوزاد در روز های اولیه زایمان است.

مواد غذایی مهم در هفته سیزدهم بارداری چیست؟

در این دوره مادر هر ماده غذایی را که بخورد جنین مزه آن را به خوبی متوجه می شود. در نتیجه همین عامل بر روی ترجیح غذایی کودک اثر می گذارد. مراقب قند خون تان باشید. نباید بگذارید قند خون تان بالا رود زیرا ممکن است جنین در اثر قند بالا درون رحم خفه شود. لاکتوز شیر، فروکتوز میوه‌ها و قندهای افزودنی مثل شکر، شیره ذرت و دکستروز قند هایی هستند که در مواد غذایی مختلف یافت می شوند. اگر مواد غذایی که دارای قند افزودنی داشته باشد باعث بالا رفتن فشار خون شده و بسیار مضر است. همچنین میزان کافئین را باید کنترل کنید. درست است که کافئین در سه ماهه اول بارداری باعث سقط جنین می شود ولی با گذشت این سه ماه نباید مقدار مصرف کافئین را افزایش داد. باید یک رژیم سالم و درست را پیش بگیرید.

فلفل و هویج را در بارداری فراموش نکنید. این دو ماده دارای بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این ویتامین برای تکمیل رشد چشم، پوست، استخوان و اندام‌های جنین ضروری است. بتاکاروتن در طی بارداری هیچ گونه خطری ندارد. اما مصرف زیاد ویتامین A ممکن است نقص مادرزادی را به وجود آورند.

مراقبت های لازم در هفته سیزدهم بارداری چیست؟

در این هفته برای تعیین جنسیت جنین سونوگرافی انجام می شود ولی ممکن است وضعیت پاهای جنین به صورت جمع باشد در نتیجه جنسیت تشخیص داده نشود. باز هم می گوییم که ورزش کردن در این هفته هیچ مشکلی برایتان به وجود نمی آورد.  فقط به دلیل حساس بودن بدن بهتر است از هر گونه آلودگی و محیط های آلوده دوری کنید. برای از بین بردن سوزش معده می توانید تعداد وعده های غذای تان را افزایش داده و در عوض برای کنترل وزن خود حجم غذای تان را کم کنید.

در هفته سیزدهم بارداری برای بررسی اختلاات ژنتیکی، برخی پزشکان آزمایش غربالگری را توصیه می کنند. برای تشخیص  سندرم داون، تریزومی ۱۸ و اسپینابیفیدا آزمایش هایی مانند غربالگری متوالی، غربالگری سرم یکپارچه و غربالگری چهارگانه انجام می گیرد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 16 = 21

فهرست سایت
در حال بارگذاری