هفته سی و دوم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و دوم بارداری در هشت ماهگی بارداری به سر می برید!

زمانی که وارد هفته سی و دوم بارداری می شوید، در حقیقت وارد ماه هشتم بارداری شده اید. تنها دو ماه مانده تا فرزند تان را ببینید. از هشت ماهگی تا زمان زایمان تان احتمال به دنیا آمدن زود رس کودک بسیار زیاد است پس باید نسبت به قبل بیشتر مراقب خود باشید. اطلاعات خود را در زمینه زایمان زود رس تکمیل کنید تا به هنگام مواجه با علائم آن سریعا خود را به بیمارستان برسانید. در این دو ماه آخر باید تمامی کار های عقب افتاده تان را انجام دهید.

در هفته سی و دوم بارداری جنین باز هم رشد می کند؟

شاید برای همه خانوم ها این سوال به وجود آمده باشد که آیا جنین به طور کامل رشد کرده است که می تواند زود به دنیا بیاید؟ آیا با زود به دنیا آمدن فرزند مشکلی برای او پیش نمی آید؟ این قبیل از سوالات معمولا ذهن همه مادران بارداری را به خود مشغول کرده است. اما واقعیت چیست. جنین در هفته سی و دوم باداری به وزن یک کیلو و هفتصد گرم و قد ۴۲٫۴ سانتی متر می رسد. تمامی ناخن های انگشتان پا و دست او به طور کامل رشد کرده است. کودک شما در این هفته کلی مو بر روی بدن و سر خود دارد که رنگ آن نیز مشخص شده است. برخی از نوزادان هنوز کرک دارند و برخی دیگر موی واقعی آن ها رشد کرده استف اما به هر حال کودک شما کاملا شبیه به یک انسان واقعی شده است.

شش ها و ریه های او رشد کرده اند و آماده اند تا بتوانند در بیرون از رحم مادر زنده بماند. ضربان قلب او نیز کند تر شده و حالا به یک ضربان قلب عادی رسیده است. زمانی که مادران تحت فشار روحی و جسمی قرار بگیرند، آنگاه ضربان قلب جنین افزایش پیدا می کند. در ماه های آخر تا می توانید آرامش خود را حفظ کنید تا جنین دچار تنش و افزایش ضربان قلب نشود. تمامی اندام های داخلی بدن او کاملا رشد کرده و وظایف خود را به خوبی انجام می دهند در نتیجه کودک می تواند در محیط بیرون از رحم زندگی کند.

مادران در هفته سی و دوم بارداری چه وضعیتی دارند؟

در حال حاضر میزان خون بدن تان ۵۰ درصد بیشتر از زمانی شده که بارداری بودید. به دلیل اینکه بتوانید خونریزی به هنگام زایمان را جبران کنید. گذشته از این میزان وزن بدن تان هر هفته نیم کیلو افزایش پیدا می کند که بیشتر آن متعلق به فرزند تان است. اضافه وزن در ماه های آخر بارداری بیشتر متعلق به رشد سریع کودک تان استف پس حساسیت زیادی درباره اضافه وزن تان نداشته باشید. در این هفته کودک در حال چرخیدن به سمت پایین است تا خود را برای زایمان آماده کند. این امر موجب فشار به شکم و دیافراگم می شود که در نهایت سوزش شدید معده را به دنبال دارد. و گاهی آنقدر فشار زیاد می شود که احساس تنگی نفس می کنید.

برای کمتر شدن سوزش معده بهتر است وعده های غذایی خود را در دفعات بیشتر ولی به مقدار کم تری تبدیل کنید و به هنگام خوابیدن پاهای خود را بالاتر از بدن تان قرار دهید. در این هفته هرگاه احساس کرختی، بی حسی، سوزش و خارش در ناحیه پا کردید حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارید. باز هم کمردرد و پا درد معضل خانوم های بارداری در هفته سی و دوم بارداری است. تنها علت آن تغییر مرکز ثقل بدن و افزایش وزن کودک تان است.

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی و دوم بارداری چه مواد غذایی بخوریم؟

گفتیم که بیشترین اضافه وزن کودک در سه ماهه آخر بارداری است. اگر تا الان موفق به داشتن یک رژیم غذایی سالم نشده اید و نتواسته اید به درستی غذا میل کنید، در این هفته و در آغاز هشت ماهگی می توانید برنج، ماکارانی، سیب زمینی و مواد پروتئینی بیشتر استفاده کنید. در کنار این مواد باید از مواد قندی طبیعی مثل عسل و خرما هم مصرف کنید. اما تعادل و تنوع را حتما باید در رژیم غذایی خود رعایت کنید. اگر بدون دلیل مصرف مواد غذایی خود را کاهش دهید یا نگران این باشید که بعد از زایمان نتوانید به وزن قبلی خود برگردید، از غذا خوردن سر باز زنید، آنگاه بیشترین آسیب را جنین شما می بیند. پس ابتدا باید به سلامت جسمی و روحی کودک تان بیندیشید و سپس رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

آیا در هفته سی و دوم بارداری مجاز به ورزش کردن هستید؟

بانوان باردار زمانی که به ماه های آخر بارداری می رسند فکر می کنند که نباید هیچ تحرکی داشته باشند و فقط باید استراحت کنند. اما شما در صورتی می توانید استراحت مطلق داشته باشید که پزشک تشخیص داده باشد، در غیر اینصورت بی تحرکی باعث کسل شدن و ورم دست و پا می شود. پیاده روی با کفش مناسب و راه رفتن در آب کمک بسیاری در حفظ تعادل و کسب آرامش در ماه های آخر بارداری می شود. ورزش های مخصوصی در دوران بارداری وجود دارد و کمک می کند تا زایمان راحت تری داشته باشید.

کشش عضلات پا در هفته سی و دوم بارداری

چون وزن زیادی را تحمل می کنید و در تمام طول روز فعالیت زیادی بر روی پا های خود دارید، ممکن است در پایان شب عضلات پایتان بگیرد و درد زیادی را متحمل شوید. تنها راهی که می توانید از این گرفتگی خلاص شوید، کشش عضلات پا است.

نکته مهمی که همه خانوم های بارداری باید آن را رعایت کنند، عدم رانندگی است. به دلیل تغییرات هورمونی که در آن ها وجود دارد احتمال سرگیجه و خستگی زود س در خانوم های بارداری بسیار زیاد است به همین دلیل توصیه می شود که در ماه های آخر بارداری سعی کنید به هیچ وجه رانندگی نکنید، اگر بنا به هر دلیلی مجبور به رانندگی شدید آنگاه تنها می توانید مسافت های کم را رانندگی کنید. حتی سفر کردن در هفته سی و دوم بارداری جایز نیست، مخصوصا خانوم هایی که بارداری سختی دارند. استراحت کردن و حفظ آرامش دو نکته اساسی در ماه های آخر بارداری است تا بتوانید زایمان راحتی داشته باشید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 1 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری