هفته سی و ششم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و ششم بارداری

هشت ماه است که کودک تان درون رحم در حال بزرگ شدن است. هفته سی و ششم بارداری هشت ماهگی شما تمام می شود. لحظه شماری برای دیدن فرزند تان آغاز شده است. هم شما و هم اطرافیان تان می خواهید که هر چه زودتر فرزند تان را ببینید. اما فکر به این موضوعات فقط به شما استرس می دهد. در این هفته باید تمرکز کنید و به زمان زایمان تان فکر کنیدتا یک زایمان آرام و بی دردسر را تجربه کنید. اما در هفته آخر ماه هشتم بارداری کودک و مادر چه تغییراتی می کنند.

تغییرات جنین در هفته سی و ششم بارداری چگونه است؟

وزن کودک به دو کیلو و ششصت گرم و قد او نزدیک ۴۸ سانتی متر شده است. از این هفته به بعد فرزند تان روزی ۳۰ گرم به وزن خود اضافه می کند. رشد او در تمامی اندام هایش تاثیر گذاشته، حتی ناخن های جنین به قدری بلند شده اند که می تواند خود را درون رحم بخاراند. تمامی اندام های داخل و بیرونی او رشدشان تکمیل شده، پس اگر دچار زایمان زود رس شدید هیچ مشکلی برای جنین به وجود نمی آید و با سلامت می تواند در دنیای بیرون از رحم زندگی کند. کم کم موهای کرک و ماده چسبناکی که روی پوست بدن جنین برای محافظت در برابر مایع آمنیوتیک رشد کرده بودند از بین می رود.

همچنان فرزندتان مایع آمنیوتیک و موادی که داخل رحم است را می بلعد و درون شکم خود نگه می دارد. پس از زایمان با اولین مدفوع تمامی موادی که این مدت بلعیدن بود را دفع می کند.

اگر در مراجعات هفتگی تان به پزشک متوجه شدید که کودک به خوبی نچرخیده است، دکتر تان وظیفه دارد تمریناتی به شما دهد تا کمک کند کودک به درستی بچرخد. البته این احتمال خیلی به ندرت به وجود می آید و ممکن است اصلا نیازی به تمرینات برای چرخش کودک نباشد. پس نگران این موضوع نباشید. تنها موردی که در این هفته همچنان دیده می شود، انتقال پادتن ها از طریق جریان خون مادر به کودک است. وظیفه این پادتنها محافظت کودک در برابر سیاه سرفه، سرخک و حتی سرماخوردگی و آنفلوآنزا است.

تغییرات مادر در هفته سی و ششم بارداری

خوشبختانه با پایان هفته سی و ششم، بارداری شما کامل شده است. یعنی هر کودکی که بین هفته های سی و هفتم تا ۴۲ دوم بارداری به دنیا بیایند کامل می گویند. در صورتی که زودتر از هفته سی و هفتم به دنیا بیایند می گویند نارس و بعد از هفته ۴۲ بارداری می گویند دیررس که هر دوی این موارد برای کودک خطرناک است و باید تمام تلاش خود را بکنید که کودک تان به موقع و کامل به دنیا بیاید. در انتهای هفته سی و ششم بارداری به طور میانگین حدود ۱۴ کیلو اضافه وزن پیدا کرده اید، و از این هفته تا زمان زایمان اضافه وزن نخواهید داشت.

چون کودک کم کم تغییر وضعیت داده و به سمت لگن حرکت می کند، احتمال دارد فشار از روی اندام های داخل برداشته شده باشد و سوزش معده تان کمتر شود. علاوه بر این احساس تنگی نفس کم تر شده و راحت تر می توانید نفس بکشید. اما چون کودک پایین رفته است، امکان راه رفتن و پیاده روی برایتان دشوار تر شده بهتر است از راه رفتن های بیهوده خودداری کنید. اگر انقباظات متناوب عضلات شکم هر پنج دقیقه یکبار بود و درد آن به مدت یک ساعت طول کشید حتما باید به بیمارستان مراجعه کنید چرا که از علائم درد زایمان است.

هفته سی و ششم بارداری

علائم نشان دهنده زایمان در هفته سی و ششم بارداری چیست؟

گفتیم که در هفته سی و ششم بارداری احتمال زایمان وجود دارد چرا که بارداری کامل شده است. علائم زایمان با انقباظات شکمی همراه است. اگر بنا بر هر دلیلی این علائم را در خود مشاهده کردید سریعا باید به پزشک خود تماس بگیرید تا شرایط زایمان را برایتان فرآهم کند. کاهش فعالیت کودک، خونریزی واژن، تب، سردردهای شدید، درد در ناحیه شکم و یا تغییر وضعیت بینایی و اما مهم تر از همه پاره شدن کیسه آب شما را از زمان زایمان آگاه می کند.

در هفته سی و ششم بارداری چی بخوریم؟

برای آنکه زایمان راحت تری داشته باشید، پیشنهاد می کنیم غذا های سبک میل کنید، زیرا در این هفته به بعد هر لحظه امکان به وجود آمدن درد زایمان وجود دارد، پس بهتر است غذای سبک خورده باشید. هشت ماه است که فرزند خود را درون شکم حمل می کنید. در ماه های آخر بارداری خستگی و افسردگی زیادی احساس می کنید. اگر مصرف آب و مایعات خود را کمی افزایش دهید، ممکن است از میزان خستگی تان کم شود.

برخی خانوم ها به دلیل اینکه دچار ادرار مکرر شده اند از خوردن مایعات سر باز می زند که زیاد به دستشویی نروند. اما این کار باعث ایجاد یبوست و نفخ در ماه های آخر می شود که در زیادی را باید متحمل شوید. مصرف ویتامین های گروه B خستگی و افسردگی را از درون شما از بین می برد. تا جاییکه امکان دارد مصرف ویتامین ها و مواد مغذی خود را کاهش ندهید. و سعی کنید از غذا های چرب و بیهوده و سنگین خودداری کنید.

در چه مواردی باید به پزشک سریعا مراجعه کرد؟

در هفته سی و ششم بارداری احتمال دارد که بدون دلیل دمای بدن تان افزایش پیدا کند و گر بگیرید. به دنبال آن دست ها، پا ها و حتی صورت تان عرق کند. این یکی از علائم مهمی است که حتما باید آن را جدی بگیرد. اگر تب و لرز داشتید و یا تهوع تان به همراه تب و درد همراه بود باز هم باید به پزشک مراجعه کنید. شاید برایتان مهم نباشد اما خارش گرفتن در این هفته و سردرد هایی که با کم ترین میزان مسکن آرام نمی شوند هم جزو مواردی است که نیاز به پزشک دارد. به طور کلی هر گونه تغییر در ظاهر خود که غیر معقول بود و نتوانستید آن را درمان کنید حتما باید آن را جدی بگیرید.

اگر به سراغ سونوگرافی در هفته سی و ششم بارداری بروید چهره کودک تان به همان شکلی است که قرار است به هنگام دنیا آمدن آن را ببینید. در این هفته معمولا سونوگرافی انجام نمی دهند مگر در شرایط خاص یا به خواست مادران.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 5 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری