هفته سی و نهم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و نهم بارداری و مراقبت های لازم آن

در هفته سی و نهم بارداری رحم تان سنگین تر از قبل شده است و کودک تان برای به دنیا آمدن عجله دارد! روز های آخر معمولا برای مادران به کندی پیش می رود، چرا که آنان درد های ناشی از انقباض های رحم و سنگینی جنین او را کلافه کرده است. اما نگران چیزی نباشید تا چند روز آینده کودک تان را در آغوش می گیرید. در ادامه به بررسی جنین و اتفاقاتی که در هفته سی و نهم بارداری می افتد می پردازیم.

جنین در هفته سی و نهم بارداری در چه وضعیتی قرار گرفته است؟

در این هفته کودک شما ۵۰ سانتی متر طول دارد و وزن او حدود ۳۱۵۰ گرم است. وزن پسر ها همواره بیشتر از دختر هاست به همین دلیل ممکن است به هنگام به دنیا آمدن دختر ها سبک تر باشند. رشد کودک تکمیل شده است و تنها منتظر آن است که زمان زایمان او فرا برسد. اما کودکان تا بعد از به دنیا آمدن هم تا مدت ها یک لایه چربی بر روی پوست تولید می کنند تا دمای پوست و بدن را کنترل کنند تا با محیط تطابق پیدا کند، گذشته از این این لایه چربی باعث می شود تا بدن کودک را در برابر آلودگی ها حفظ کند.

تمامی اجزای صورت او کاملا تشکیل شده است و صورت او پر از مو یا پرز هایی است که بعد از به دنیا آمدن ممکن است بریزد. رنگ چشم و رنگ پوست و موی کودکتان مشخص شده است و در حال حاضر به رنگی است که موقع به دنیا آمدن مشاهده می کنید. تنها اندامی که بعد از به دنیا آمدن تا مدت ها به رشد خود ادامه می دهد، ریه ها و مغز کودک است.

مادران در هفته سی و نهم بارداری در چه وضعیتی قرار دارند؟

کودک برای آن که به طور طبیعی به دنیا بیاید باید به سمت دهانه رحم بچرخد و سرش را به سمت پایین قرار بگیرد. در هر نوبت که به معاینه می روید، پزشک یا ماما وضعیت کودک و میزان چرخش او را بررسی می کند. در این هفته پزشک باید معاینه داخلی را انجام دهد تا متوجه شود که آیا بافت دهانه رحم نازک شده و دهانه رحم به اندازه کافی باز شده است که بتواند کودک را از داخل رحم خارج کند یا خیر. اما خیلی از کودکان هستند که با وجود گذشتن از هفته سی و نهم بارداری، ولی همچنان سرجای خود هستند و هیچ چرخشی در وضعیت آنان رخ نداده است. از بین کودکانی که زمان تولد آنان تعیین شده است، تنها ۵ درصد از آنان در روز موعود به دنیا می آیند.

در این هفته احتمال دارد که بدون هیچ گونه آسیبی کیسه آب کودک پاره شود. در این هنگام ممکن است ترشح هات غیر عادی در شما رخ دهد که نشان دهنده پاره شدن کیسه آب است. در این زمان که ترشح مایعات داشتید و تحرک جنین کم شده بود حتما باید خود را به بیمارستان برسانید تا زایمان شما انجام شود. معمولا پاره شدن کیسه آب با درد زایمان همراه است. در موارد خاص ممکن است همراه با درد نبوده در نتیجه از القای درد با سرم استفاده می کنند.

هفته سی و نهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چی بخوریم؟

در هفته آخر ماه نهم بارداری به سر می برید که هر لحظه امکان دارد درد زایمان به سراغتان بیاید یا به دلیل پارگی کیسه آب سریع تر کودک تان را به دنیا بیاورید. از خوردن غذا های بسیار سنگین و روغنی کاملا خودداری کنید. تا جاییکه می توانید باید غذا های بسیار سبک مصرف کنید تا بتوانید زایمان طبیعی و راحتی داشته باشید. زمانی که درد زایمان به سراغ تان می آید، و در بیمارستان هستید، خوردن هر گونه مواد غذایی ممنوع می شود. قبل از آنکه به بیمارستان بروید بهتر است مقداری میوه و سبزیجات میل کنید یا کمی بیسکویت میل کرده تا ضعف جسمانی نداشته باشید. در زمان شروع درد تنها مصرف مایعات است که به شما کمک می کند.

متاسفانه برخی افراد تصور می کنند که با خوردن بعضی از مواد غذایی زایمان زودتری دارند. اما در حال حاضر علم پزشکی تاثیر هیچ ماده غذایی را در زایمان زود رس ثابت نکرده است. ممکن است شنیده باشید که خوردن روغن کرچک باعث آسان تر شدن زایمان می شود، اما این یک باور غلط است. شما برای زایمان باید به اندازه کافی انرژی داشته باشید، تنها خوردن مواد غذایی انرژی زا که چربی زیادی در آن نباشد و سریعا هضم شود، نیاز دارید.

سونوگرافی در هفته سی و نهم بارداری برای چه منظوری انجام می شود؟

افرادی که بنا به درخواست پزشک در هفته سی و نهم بارداری سونوگرافی انجام می دهند، سه چهارم جنین را مشاهده می کنید. چون کودک کاملا رشد کرده است، پس در سونوگرافی مژه های او دیده می شود. در حقیقت انجام سونوگرافی در هفته سی و نهم بارداری برای بررسی وضعیت دقیق تر جنین و خطرات احتمالی که ممکن است او را تهدید کند، می باشد.

حفظ آب بدن مهم ترین کار در ماه نهم بارداری است.

تا میتوانید باید آب مصرف کنید و میزان نوشیدنی های خود را افزایش دهید. آب بدن تان باید به اندازه کافی باشد تا انرژی لازم برای زایمان را داشته باشید. چرا که میزان استقامت بدن تان را افزایش می دهد. همچنان از پیاده روی استفاده کنید. اگر تحت مراقبت های ویژه نیستید و نیازی به استراحت مطلق ندارید، قبل از آنکه درد زایمان تان شروع شود بهتر پیاده روی را کنار نگذارید. پیاده روی کردن باعث تثبیت و هماهنگ شدن عضلات بدن شده و علاوه بر آن روی بهبود روحیه شما نیز تاثیر می گذارد. اما اگر احساس کردید که خیلی زود خسته می شوید بهتر است مسیر های کوتاه را انتخاب کنید و در حین راه رفتن نگذارید میزان آب بدن تان کم شود.

همسران باید بیشتر از قبل مراقب همسر و فرزندشان باشد. باید نسبت به گذشته آمادگی بیشتری داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه درد، سریعا مادر را به بیمارستان منتقل کند. روز های آخر بارداری اطرافیان باید فضای آرامش بخش و بدون استرسی را برای مادران فراهم کنند تا آنان با خیال آسوده زایمان راحت تری داشته باشند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 15 = 25

فهرست سایت
در حال بارگذاری