هفته سی و هشتم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و هشتم بارداری

روز شماری برای به دنیا آمدن فرزندتان شروع شده است. در هفته سی و هشتم بارداری هر لحظه باید منتظر درد زایمان باشید. البته در این هفته زمان دقیق بارداری تان مشخص شده است، اما گاهی ممکن است فرزندتان زودتر از روز تعیین شده به دنیا بیاید. باید از هر نظر خود را آماده کنید. درد زایمان زمان و مکان نمی شناسد ممکن است نصف شب به سراغ تان بیاید، در نتیجه بیمارستانی که می خواهید در آن زایمان کنید را باید از قبل آدرس دقیق آن را بلد باشید تا به هنگام درد داشتن مشکلی برای پیدا کردن بیمارستان نداشته باشید.

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری چگونه است؟

زمانی که پا به هفته سی و هشتم بارداری می گذارید. جنین کم کم خود را به پایین لگن می رساند. این یعنی خود را برای خارج شدن از رحم آماده کرده است. برای اینکه جنین به صورت طبیعی به دنیا بیاید باید سرش در قسمت پایین لگن و در دهانه رحم باشد، در نتیجه جنین باید در طول هفته های آخر بارداری تا زمان زایمان به صورتی بچرخد که سرش در پایین قرار بگیرد. این چرخش با درد و انقباض های عضلانی همراه است که در فاصله های منظم و طولانی در شما ایجاد می شود.

در هفته سی و هشتم بارداری فرزندتان به قدری چاق شده است که به سختی می توانید آن را حمل کنید. حالا وزن کودک به سه کیلو گرم رسیده است. البته به یاد داشته باشید که فرزندتان پسر بود آنگاه وزن بیشتری نسبت به فرزندان دختر دارند. طول کودک در حال حاضر به ۴۹٫۸ سانتی متر رسیده است. البته این میزان قد نسبی بوده و ممکن است قد او بسته به ژنتیک مادر و پدر کوتاه تر یا بلند تر باشد. قدرت دست ها و پاهای کودک تان بیشتر از قبل شده به طوری که محکم تر به شما لگد می زند و نسبت به اتفاقات بیرونی و واکنش سریع تری و قوی تری از خود نشان می دهد.

تمامی اندام های داخلی بدن رشد کاملی داشته اند و هر کدام در سرجای خودشان در حال فعالیت هستند. تنها ریه ها و مغز او هستند که بعد از تولد هم مدت زمانی به رشد خود ادامه می دهند. چون تنها به اندازه ای رشد کرده اند که بتوانند در بیرون از رحم زندگی کنند. اما تا زمانی که درون رحم قرار دارد از بند ناف تغذیه می کند.

بند ناف شبیه به سیم تلفن است که به رنگ سفید بوده و طولی حدود ۳۰ تا ۱۰۰ سانتی متر دارد، اما متوسط اندازه آن ۵۰ سانتی متر است. بند ناف رابط بین جنین و مادر بوده که درون بدن به صورت مرطوب و تاب خورده است. تا زمانی که کودک به دنیا بیاید از طریق بند ناف با مادر در ارتباط است.

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری چگونه است؟

با افزایش بیش از حد وزن جنین و چرخش او به سمت پایین لگن باعث شده است که شب ها به درستی نخوابید. اما در طول روز هر زمان که توانستید سعی کنید استراحت کنید و یک خواب کوتاه داشته باشید. استراحت کردن در هفته هشتم بارداری امری ضروری است پس سعی کنید در هفته های آخر مسافرت بروید یا کار های سنگین خانه را انجام دهید. متاسفانه برخی خانم ها در ماه های آخر بارداری به فکر تمیز کردن خانه شان میافتند. اما این کار اشتباه است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که استراحت کنید و بیشتر از قبل مراقب کودک و خودتان باشید. استرس و نگرانی بر روند زایمان تان تاثیر می گذارد پس از این وضعیت دوری کنید و تا می توانید آرامش خود را حفظ کنید.

به حرکات کودک خود بیشتر از قبل توجه کنید. درست است که رشد زیادی کرده و فضای کافی برای فعالیت ندارد اما باز هم باید لگد ها و فعالیت کودک تان را در نظر بگیرید. اگر برای چند ساعت طولانی در روز هی حرکتی نکرد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. ایجاد تورم در پاها عادی است اما بروز تورم در دست ها و صوت، افزایش ناگهانی وزن، سردرد های شدید و مداوم، تاری دید، دیدن لکه و درد در ناحیه شکم علائمی هستند که باید آن را جدی بگیرید.

هفته سی و هشتم بارداری

تغذیه مادران در هفته سی و هشتم بارداری باید چگونه باشد؟

مادران برای آنکه میزان شیردهی خود را افزایش دهند بهتر است در ماه نهم بارداری مواد غذایی استفاده کنند که باعث افزایش شیر آن ها به هنگام به دنیا آمدن نوزاد شود. شیر بدون چربی، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفید و ماهی، تخم مرغ و حبوبات بهترین مواد غذایی هستند که باعث افزایش شیر مادران می شود. حبوبات و میوه و سبزیجات مهم ترین موادی هستند که هم به راحتی تامین می شوند و هم کالری مورد نیاز برای کودک و مادر را تامین می کند. با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می توانید تمامی مواد غنی بدنتان را دریافت کنید. بدون مشورت پزشک خوردن ویتامین و مواد معدنی را آغاز نکنید. در صورتی که رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید آنگاه به دستور پزشک باید ویتامین ها و مکمل های غذایی مصرف کنید.

در هفته سی و هشتم بارداری چه کار هایی باید انجام دهید؟

در هفته سی و هشتم بارداری برای آنکه موقعیت جنین را بررسی کنید باید یک سونوگرافی انجام دهید تا پزشک متوجه شود، آیا جنین به درستی چرخیده است یا خیر. تا این هفته بهترین راه برای دریافت آرامش و حفظ وزن، پیاده روی و شنا کردن بود. اما در هفته سی و هشتم بارداری به دلیل وزن زیاد جنین مادران نمی توانند همانند گذشته پیاده روی داشته باشند. اما برای جلوگیری از تورم پا ها ماساژ بهترین راه است. از همسر خود بخواهید تا شانه ها، دست ها، پاهای تان را ماساژ دهد. این کار باعث می شود تا اندورفین در بدن تان ترشح شود و احساس آرامش و راحتی بیشتری کسب کنید. ولی برخی خانم ها هستند که از آمادگی جسمانی بالاتری برخوردار بوده در نتیجه در این هفته به راحتی می توانند پیاده روی داشته باشند.

برای آنکه خود را برای نگه داری از نوزاد آماده کنید، بهتر اس کتاب های نگه داری و مراقبت از نوزاد را مطالعه کنید تا به هنگام به دنیا آمدن آمادگی لازم را داشته باشید.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + = 7

فهرست سایت
در حال بارگذاری