هفته سی و هفتم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و هفتم بارداری کامل شده است.

در هفته سی و هفتم بارداری هشت ماه تان کامل شده و وارد ماه نهم بارداری شده اید. بله ماه آخر بارداری که فرزند تان می تواند درون رحم رشد کند. اما دیگر فرصت چندانی ندارد و باید برای زندگی در دنیای بیرون از رحم آماده شود. ماه آخر بارداری کودک تمامی تلاش خود را برای اضافه وزن می کند. در واقع بیشترین وزنی که می گیرد در ماه نهم بارداری است. ولی خوشبختانه مادران دچار اضافه وزن نمی شوند.

وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری چگونه است؟

به طور کامل تمامی تغییراتی که برای تکامل جنین لازم بود انجام شده است. همه اندام های داخلی و بیرونی جنین به طور کامل رشد کرده اند. در نتیجه می گویند بارداری کامل شده است. به کودکانی که قبل از این هفته به دنیا بیایند می گویند نارس و اگر بعد از هفته ۴۲ به دنیا بیایند می گویند دیررس. مراقب باشید که فرزندتان در وقت به دنیا بیاید. در این هفته وزن جنین نزدیک به دو کیلو و نهصت گرم شده و قد او نزدیک به ۴۹ سانتی متر شده است. در این هفته جنین فقط وزن اضافه می میکند، ولی ممکن است بر روی وزن شما هیچ تغییری ایجاد نشود. از این هفته به بعد جنین روزانه ۱۴ گرم به وزن خود اضافه می کند.

نکته جالبی که در این هفته اتفاق می افتد این است که چشمان جنین بیشتر از هفته های گذشته باز می ماند و سریعا به نور و عدم نور محیط واکنش نشان می دهد.

وضعیت مادران در هفته سی و هفتم بارداری چگونه است؟

سینه های مادران با سفت شدن و ترشحات زیاد آماده برای شیردهی شده اند. از این هفته به بعد تغییرات جدید در شما رخ نمی دهد و حالت های منفی که تا الان داشتید جای خود را به نگرانی و استرس زایمان و مادر شدن داده است. در این هفته سوزش معده کم تر شده است. چون کودک به سمت پایین حرکت کرده است در نتیجه تنفس برای تان راحت تر از قبل شده است. اما متاسفانه به دلیل پایین اومدن او به سختی می توانید راه بروید. اگر اضافه وزن زیادی داشته باشید که راه رفتن معمولی هم برای تان سخت خواهد شد.

معمولا به دلیل نگرانی های زیاد مادران دیدن خواب های پریشان و نداشتن خواب کافی اذیت کننده است. در طول روز هر زمان که توانستید چرت بزنید و بیشتر زمان خود را صرف مطالعه و استراحت کنید، باید از هر نظر آمادگی لازم برای زایمان را به دست آورید.

 انجام امور منزل برای تان سخت تر از قبل شده است. اگر توانایی مالی دارید بهتر است برای مرتب کردن و تمیز کردن منزل یک کارگر استخدام کنید و یا اینکه از اطرافیان خود بخواهید که در امور خانه به شما کمک کنند.

آزار دهنده ترین درد در این سه هفته آخر انقباظات برکستون_هیکس است. تعداد و مدت زمان آن نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. به طوریکه هر زمان که انقباظات صورت می گیرد احساس می کنید که زمان زایمان فرا رسیده است. گذشته از این، ترشحات لزج و مخاطی واژن دیگر عاملی است که در این هفته افزایش پیدا کرده است. مخاط متراکم و ضخیمی دهانه وروردی رحم را پوشش می دهدکه به عنوان یک حفاظ از رحم نگهداری می کند. این مخاط به پلاگ موکوسی معروف است. در هنگام زایمان ممکن است کمی خونی شود و با شروع باز شدن دهانه رحم از آن خارج شود. به همین دلیل است که می گویند به هنگام مشاهده لکه یا خونریزی حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید.

هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری چی بخوریم؟

تغذیه مادران هم در تمام طول بارداری و هم بعد از زایمان بسیار اهمیت دارد، مخصوصا مادران شیرده برای آنکه شیر سینه های خود را تامین کنند نیاز دارند تا یک رژیم غذایی درست و سرشار از پروتئین مصرف کنند. همانطور که کودک در شکم مادر تغذیه میکندف بعد از زایمان نیز باز هم از شیر مادر برای رشد خود استفاده می کند. پس فراموش نکنید که رژیم گرفتن برای لاغر کردن و کاهش وزن در این دوران اصلا جایز نیست.

کودک تان هنوز از بدن شما تغذیه می کند، پس بخاطر اینکه چند روز دیگر فرزند تان به دنیا می آید، نباید به سراغ رژیم غذایی بروید. همچنان مصرف ویتامین ها و مواد غذایی سرشار از پروتئین، کربوهیدارت و چربی های اشباع را باید داشته باشید تا کودک بتواند مواد غذایی خود را دریافت کند. چرا که در این هفته های آخر بیشترین اضافه وزن را خواهد داشت.

کار هایی که باید در هفته سی و هفتم بارداری انجام دهید؟

  • خانوم های بارداری که در ماه نهم بارداری هستند باید تمامی کار های روزمره خود را انجام داده باشند و نگران هیچ چیزی نباشند. اگر شاغل هستید، بهتر است در مورد فرد جایگزین خود درست تصمیم بگیرید، تا به هنگام جایگزینی و انجام وظایف تان مشکلی به وجود نیاید.
  • در هفته سی و هفتم بارداری باید اسم فرزند خود را انتخاب کرده باشید. هنوز فرزند تان به دنیا نیامده است پس بهتر است هنگامی که داخل شکم تان است با اسم خودش او را صدا بزنید و با او حرف بزنید، را که او الان همانند یک انسان کامل است که تمامی صدا ها و حالت های محیط بیرون از رحم را درک می کند و متوجه می شود. انتخاب نام نیک و ماندگار از مهم ترین وظایف پدر مادر هاست. سعی کنید نامی انتخاب کنید که فرزندتان وقتی بزرگ شد به آن نام و معنی اش افتخار کند.
  • همسران باید در این هفته به بعد بیشتر مراقب مادران باشند. و زمان بیشتری را در کنار آن ها بگذرانند. هر لحظه امکان دارد که درد زایمان به سراغ مادران بیاید در نتیجه باید بتوانید در کنارشان باشید یا خود را سریعا به او برسانید.
  • نگرانی و هیجانات زیاد مادران آن ها را بد خلق و عصبی کرده است. حتی در مواردی ممکن است دچار افسردگی قبل از زایمان شوند، در این هنگام همسران و اطرافیان باید محیطی آرام و بدون نگرانی برای خانم های باردار فراهم کنند تا با ارامش خاطر بیشتری برای زایمان آماده شوند.
  • هم صحبتی با افرادی که قبلا زایمان کردن و تجربه خوبی داشته اند از راه های موثر در کاهش استرس و نگرانی های قبل از زایمان است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری