هفته سی و پنجم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری اواخر ماه های هشتم هستید باید همه زمینه ها را برای به دنیا آمدن نوزاد خود فراهم کنید. چون احتمال زایمان زودرس وجود دارد باید ساک بچه و تمامی لوازم مورد نیاز خود برای زایمان را حاضر کرده باشید تا در مواقع اورژانسی به دنبال وسایل ضروری نگردید. پس کم کم باید خود را برای حضور فرزند تان آماده کنید. رحم با انقباظ هایی که در این هفته انجام می دهد، خود را برای زایمان آماده می کند. به این نوع انقباظ ها که با کمی درد همراه است، براکستون می گویند. اما همچنان جنین و مادر دچار تغییرات جسمانی می شوند که در ادامه با هم بررسی می کنیم.

وضعیت جنین در هفته سی و پنجم بارداری چگونه است؟

کودک شما در حال اضافه وزن گرفتن است. در هفته سی و پنجم بارداری وزن جنین به دو کیلو و چهارصد گرم رسیده و قد او بیشتر از ۴۶ سانتی متر شده است. البته وزن دقیقی از جنین در دسترس نیست زیرا همزمان که جنین بزرگ تر می شود جفت نیز بزرگ تر شده و حجم مایع آمنیوتیک نیز بیشتر می شود. دیگر کودک تان فضای کافی برای غلط خوردن یا شیرجه زدن درون رحم را ندارد، اما با این حال بهترین محیط برای زندگی کردن کودک محسوب می شود. کبد و کلیه کودک تان به طور کامل رشد کرده و کبد می تواند برخی ضایعات و مواد مضر بدن او را جمع کرده و آن ها را دفع کند. اگر دچار زایمان زود رس در هفته سی و پنجم بارداری شدید نگران نباشید!

رشد فیزیکی کودک کامل شده است و تا چند هفته باقی مانده تنها وزن اضافه می کند، با به دنیا آمدن او هیچ خطر جدی او را تهدید نمی کند. بهر حال باید مراقب خودتان باشید که دچار زایمان زودرس نشوید. گفتیم که فعالیت کودک به دلیل کمبود جا کمتر شده، اما متوقف نشده است. به حرکات فرزند خود دقت کنید، متوجه می شوید که تمامی فعالیت های او شکل منسجم تر و منظم تری به خود گرفته است. به طوری که ساعات خواب و بیداری آن در یک زمان مشخصی صورت می گیرد و همینطور به هنگام لگد زدن و یا فعالیت ممکن است ۲۰ دقیقه طول بکشد.

وضعیت مادران در هفته سی و پنجم بارداری چگونه است؟

رحم مادران در هفته سی و پنجم باداری به اندازه ۱۰۰۰ برابر اندازه اولیه اش رشد کرده است. شاید برای خیلی از افراد این اندازه غیر قابل باور باشد، اما حقیقت دارد. این میزان رشد به حدی است که بالای رحم تان تقریبا زیر دنده های سینه قرار گرفته است. به همین خاطر ممکن است به علت سنگینی وزن زیاد دچار تنگی نفس شوید و انجام کار های روزمره تان برایتان دشوار باشد. چون جای اندام های دیگر را بسیار تنگ کرده است. این عامل سبب می شود تا دچار سوزش معده شده و بیشتر از قبل به دستشویی نیاز پیدا کنید. چون بیشترین فشار را بر روی معده است. اما اگر سوزش معده ندارید و شکم تان زیاد بزرگ نشده است، احتمالا جزو خانوم های خوش شانسی هستید که بارداری راحتی داشته اند.

همه خانوم های باردار بلااستنثا دچار ورم بارداری می شوند. این تنها عوارضی است که در همه پدیدار می شود. اگر فشار خون بالا داشته باشید، روند پف و ورم بارداری به سرعت انجام می گیرد. در این شرایط باید تحت نظر دکتر بوده و حتما با او در میان بگذارید. البته فراموش نکنید که از این هفته به بعد برای چک اپ و بررسی مادر و جنین هر هفته باید ویزیت دکتر خود شوید تا زمان زایمان تعیین شود.

هفته سی و پنجم بارداری

در هفته سی و پنجم بارداری چه تغذیه ای داشته باشیم؟

در این هفته چون کودک تان در حال اضافه وزن است پس نباید رژیم غذایی خود را کاهش دهید. متاسفانه برخی از خانوم های تصور می کنند که چند هفته بیشتر به زایمان آن ها نمانده پس بهتر است برای برگشتن به وزن قبلی خود از همین حالا کاهش وزن خود را آغاز کنند چرا که کودک رشد خود را کرده و نیازی به تغذیه بیشتر ندارد. البته این یک باور غلط است. در ماه ها و هفته های آخر بارداری کودک بیشترین تغذیه را از مادر دریافت می کند. پس نباید میزان غذای خود را کاهش دهید. بلکه باید غذای خود را به ۶ وعده کوچک و مفید تبدیل کنید به جای آنکه سه وعده در روز غذا بخورید.

از مواد غذایی که بیشتر از همه باید دریافت کنید، کلسیم، پروتئین، آهن و فولیک اسید اسید است. البته در کنار این مواد باید مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر از قبل کنید. چون ورم دارید باید مقدار مصرف آب روزانه تان را ۱۳ لیوان افزایش دهید. هرچه آب زیادی بنوشید ورم و یبوست در شما کاهش پیدا می کند.

در چه صورتی متوجه شویم که دچار زایمان زودرس شده ایم؟

زایمان زودرس در صورتی به وجود می آید که کیسه آب مادر پاره یا آسیب دیده باشد. اما اگر این کیسه هیچ گونه آسیبی ندیده باشد احتمال زایمان زودرس به صفر می رسد. گفتیم که در این هفته های آخر انقباش های عضلانی بسیاری را تجربه می کنید. انقباض هایی در ناحیه رحم و کمر که شما را برای زایمان آماده می کند؛ اما اگر متوجه شدید که انقباض های عضلانی تان بیش از ۶ ساعت طول کشید حتما باید نسبت به آن حساس شوید، چرا که درد زیادی را تحمل می کنید. یا اگر انقباض های رحمی هر ساعت شش بار انجام بگیرد حتما احتمال به دنیا آمدن فرزند در این زمان زیاد است.

دومی عاملی که باید دقت کنید، خونریزی یا لکه بینی و ترشحات واژینال است. خونریزی و لکه بینی خطناک ترین عامل در این زمان است در صورت مشاهده آن حتی به مقدار کم حتما باید با پزشک تماس بگیرید. حتی باید ترشحات واژینال هم جدی بگیرید. در کل هر گونه تغییر در تاحیه واژنال باید به پزشک گزارش داده شود.

در برخی از خانوم ها سردرد های شدید و پشت سرم هم به همراه تاری دید ممکن است به دلیل زایمان زودرس باشد. گذشته از این تهوع و استفراغ سه بار در روز و میل نداشتن به مواد غذایی، نخوردن غذا در کل روز، گرفتگی عضلات ساق پا به همراه قرمزی و تب شدید علائم خطرناکی هستند که در هر هفته ویزیت پزشک حتما باید گزارش داده شود.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 48 = 54

فهرست سایت
در حال بارگذاری