هفته سی و چهارم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته سی و چهارم بارداری

دیگر خبری از روز های خوب بارداری نیست. در هفت سی و چهارم بارداری شکم تان آنقدر بزرگ شده است که انجام فعالیت های عادی و روزانه هم برایتان دشوار شده است. سه ماهه دوم بارداری از بهترین دوران بود، عوارض تغییرات هورمونی و بارداری کمتر نمایان می شد و راحت تر می توانستید کار های خود را انجام دهید. حتی شب ها راحت تر به خواب می رفتید. اما در ماه هشتم و در هفته سی و چهارم بارداری انقباظ های عضلانی و بزرگی شکم تان نمی گذارد که یک شب راحت بخوابید.

تغییرات جنین در هفته سی و چهارم بارداری چیست؟

فرزند شما نزدیک به دو کیلو و دویست گرم وزن دارد و قد او به ۴۵ سانتی متر رسیده است. یک نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که به هنگام زایمان اختلاف وزن و قد را در نوزادان مشاهده می کنیم، پس اینکه می گوییم وزن جنین تان در هفته سی و چهارم بارداری به دو کیلو و دویست گرم و قد او ۴۵ سانتی متر رسیده است به این معنا است که حداقل جنین باید به این قد و وزن رسیده باشد و یک اندازه گیری متوسط و میانگین است، در صورتی که ممکن است برخی از نوزادان وزن زیادی داشته باشند و در زمان تولد با وزنی بیشتر از حد معمول به دنیا بیایند.

لایه چربی بیشتری بر روی بدن جنین را پوشانده است تا او را در برابر سرمای محیط بیرونی محافظت کند. اگر به عکس جنین دقت کنید مشاهده می کنید که بدن او گرد تر و تپل تر شده که این اضافه وزن بخاطر چربی هایی است که روی بدن او را پوشانده. در این هفته ریه های او تکامل پیدا کرده اند و آماده اند تا در محیط بیرون به راحتی نفس بکشند. سیستم عصبی مرکزی جنین هم درحال تکامل است و مغز او می تواند به خوبی ببیند، بشنود و حتی یاد بگیرد.

تغییرات مادران در هفته سی و چهارم بارداری چگونه است؟

اگر مجبور هستید که در هفته سی و چهارم بارداری مدت زمان زیادی سرپا بیاستید باید از کمربند حاملگی استفاده کنید تا وزن بدن تان در بخش های مختلف بدن پخش شود. احساس خستگی و خواب آلودگی در این هفته بسیار زیاد است، به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است شب ها دچار گرفتگی عضلانی شوید و نتوانید به درستی بخوابید و فعالیت های روزانه تان خستگی را دو برابر می کند. اما با کمی صبوری و چرت زدن های کوتاه در طول روز، کمی از خستگی تان را کم کنید.

در سه ماهه سوم بارداری چون رحم بزرگ شده به معده فشار وارد می کند و منجر به تهوع و استفراغ صبحگاهی می شود. خوردن کمی بیسکوییت به هنگام بیدار شدن یا کم کردن غذای خود از این تهوع و استفراغ جلوگیری کنید. گاهی در موارد بسیار نادر اگر این عارضه شدت زیادی داشت احتمال بروز مشکل کبدی در بانوان است که حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارند.

در صورتی که سریع بدن تان دچار ورم شد و همراه با آن احساس سردرد و سرگیجه بهتان دست داد به طوریکه درد شکمی نیز داشتید حتما نیاز به مراجعه اورژانسی دارید. این عارضه بسیار خطرناک است و باید آن را جدی بگیرید. اما اگر ورم بارداری تان طبیعی بود برای کاهش آن بهتر است مرتبا ورزش کنید و در حالت استراحت به پهلوی چپ دراز بکشید. مصرف زیاد آب و پروتئین باعث کاهش ورم بارداری تان می شود. اما مصرف زیاد قند و چربی باعث تشدید شدن ورم شده، حتی نشستن و ایستادن های طولانی مدت و پوشیدن لباس های تنگ از دیگر عوامل ورم باردرای است.

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه تغذیه ای باید داشته باشیم؟

چون در ماه های آخر بارداری به سر می برید ممکن است با مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم کنید. خوردن ۳ وعده غذایی پر حجم باعث ترش کردن و سوزش معده می شود به جای آن بهتر است در روز ۵ الی ۶ وعده غذایی کم حجم بخورید. چون در هفته سی و چهارم بارداری مکررا احساس خستگی می کنید و نمی توانید فعالیت های خود را به درستی انجام دهید بهتر از میان وعده های مفیدی مصرف کنید. در میان وعده ها باید از پروتئین ها و کربوهیدارت استفاده کنید تا انرژی زیادی به شما دست دهد. دوغ، انواع میوه ها، حبوبات، کره بادام زمینی، لوبیا، برنجف مواد نشاسته ای، نان سبوس دار، غلات، انواع معجون با مغز ها، اجیل و خشکبار بهترین منابع برای تامین انرژی و میان وعده های تان است.

این نوع رژیم غذایی نباید باعث افزایش اضافه وزن تان شود، اضافه وزن زیاد موجب ابتلا به دیابت حاملگی و مشکلات بارداری می شود. حتی در مواردی ممکن است سزارین شوید و نتوانید به طور طبیعی زایمان کنید. پس سعی کنید متناسب با نیاز روزانه خود مواد غذایی مصرف کنید.

در هفته سی و چهارم بارداری حرکات جنین چگونه است؟

با بزرگ شدن جنین فضای زیادی را در رحم اشغال می کند و ممکن است فضای کافی برای حرکت کردن نداشته باشد. اگر فرزند شما سالم باشد باید همانند ماه های قبل فعالیت او حس شود. اگر بر حسب اتفاق متوجه شدید که کودک شما چندین ساعت است که هیچ گونه فعالیت و حرکتی ندارد سریع باید به پزشک خود مراجعه کنید. اما اگر متوجه حرکات و ضربه های کودک شدید نگران نباشید او سالم است. و فقط فضای کافی برای حرکت کردن ندارد.

تحرکات زیاد و حرکات کششی ممنوع

به یاد داشته باشید که الان در وضعیتی نیستید که بخواهید همه فعالیت ها و حرکات خود را به سرعت انجام دهید. حتی به هنگام نستن، درازکشیدن، ایستادن باید تمامی حرکات تان به آرامی صورت گیرد تا دچار سرگیجه و عدم تعادل نشوید. برای انجام حرکات کششی برای باز کردن انقباض های عضلانی خود بهتر است حرکات کششی را به آهستگی انجام داده و زیاد خم نشوید.

در این زمان باید همه کار های خود را انجام داده باشید و فقط به زمان زایمان خود فکر کنید تا از نظر روحی روانی آمادگی لازم را پیدا کنید. در واقع در هفته سی و چهارم بارداری فرصت اینکه استرس و نگرانی های زندگی را داشته باشید ندارید. باید تا می توانید آرامش خود را حفظ کنید. پدران در فراهم کردن محیط آرام برای مادران نقش اساسی دارند و تا می توانند باید همسر خود را از مسائل و نگرانی های بی مورد دور نگه دارند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

26 − = 18

فهرست سایت
در حال بارگذاری