هفته شانزدهم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

در هفته شانزهم بارداری تغییرات به چه صورت انجام می شود؟

وقتی پا به هفته شانزدهم بارداری می گذارید در واقع به آخرای ماه چهارم رسیده اید. چهار ماه است که فرزندتان درون شما در حال رشد کردن است. دیگر می توانید حرکات آرام او را احساس کنید. با فرزند خود صحبت کنید. او می تواند تمامی انرژی های اطراف را دریافت نماید. سه ماه دوم بارداری انرژی شما چند برابر می شود. سعی کنید فضایی شاد و آرامی را برای خود و فرزندتان به وجود آورید. برای تنوع موسیقی های شاد و یا قرآن گوش دهید، برای فرزندتان کتاب بخوانید و در تمام طول روز با او صحبت کنید.

تغییرات جنین

در هفته شانزدهم بارداری جنین به وزن ۱۰۰ گرم و طول ۱۱٫۲ سانتی متر رسیده است.  تا اینجا مشاهده کردیم که رشد قد و وزن جنین به آهستگی و خیل آرام صورت گرفته است. اما از زمانی که وارد ماه پنج بارداری شوید، وزن جنین دو برابر  و چندسانتی متر به قد او اضافه می شود. اما به طور کلی در هفته شانزدهم بارداری قسمت پایینی بدن جنین رشد بیشتری داشته و سر او کمی صاف تر شده است. گوش و جشم و همه اعضای صورت نیز به آرامی در سر جای خود قرار می گیرند.

اندام های داخلی بدن فعالیت خود را بیشتر می کنند و قلب جنین روزانه ۲۵ لیتر خون را به اندام های داخلی پمپ می کند. این میزان خون با افزایش میزان سن بارداری نیز بیشتر می شود. و به ۱۹۰ لیتر در روز نیز می رسد. اما هنوز پوست جنین شفاف است و به راحتی رگ های خونی بدنش معلوم می شود. اگر کمی دقت کنیم هنوز پرز های روی صورت و پوست سر به مو تبدیل نشده اند.

در این هفته جنین از طریق بند ناف تغذیه می کند. خون و مواد غذایی از بند ناف به جنین می رسد و همچنین مواد زائد نیز از همین طریق از بدن جنین خارج شده و به دورن مایع آمنیوتیک می ریزد. جالب تر اینکه با رشد کودک بند ناف نیز رشد می کند.

تغییرات مادر

در هفته شانزدهم بارداری به دلیل اینکه جریان خون مادر افزایش پیدا کرده است پوست صورت او زیبا تر می شود. و به اصطلاح می گویند گونه های مادر گل انداخته است. در ماه چهارم بارداری دیگر خبری از تهوع نیست. تغییرات هورمونی بدن تان کاهش پیدا کرده در نتیجه احساس بهتری نسبت به ماه های گذشته دارید. تا می توانید در ماه چهارم بارداری از این دوران خود لذت ببرید. چرا که خطر سقط جنین کاهش پیدا کرده و مقداری از استرس تان کم شده است. دیگر خبری از خستگی های زود هنگام نیست. در مقابل به قدری انرژی شما افزایش پیدا می کند که بعد از یک روز کاری پر مشغله همچنان دوست دارید به بیرون بروید و باز هم فعالیت داشته باشید.

قشنگ ترین احساسی که ممکن است در این هفته داشته باشید، حرکت ماهی مانند جنین درون شکم تان است. اما چون همه خانم ها بارداری یکسانی ندارند، خیلی ها حرکت جنین را در این هفته احساس نمی کنند. و احتمال دارد تا هفته بیستم بارداری همچنان منتظر باشند تا حرکات او را احساس کنند. هفته شانزدهم بارداری

افزایش زیاد گردش خون در بدن باعث تغییرات ظاهری بافت داخلی وازن می شود و ممکن است رنگ آن تغییر کند. یا احتمال دارد که همواره واژن در حالت برانگیختگی جنسی قرار بگیرد. جای نگرانی نیست و یک امر کاملا طبیعی است. علاوه بر این بینی نیز دار التهاب و گرفتگی می شود و در برخی موارد مشاهده شده که با خونریزی بینی همراه است که در ماه های بعد تشدید می شود. تنها راه باز کردن بینی استفاده از محلول های نمکی است و بهترین گزینه برای عدم استفاده از آنتی هیستامین هاست. خشکی و خارش چشم هم در برخی خانوم ها شایع می شود که این نتیجه تغییرات هورمونی است. با استفاده از اشک مصنوعی این مشکل بر طرف می شود. اگر کمی صبوری کنید با گذشتن این هفته تمامی مشکلات کاهش پیدا می کنند.

تا می توانید برای جنین خود حرف بزنید، موسیقی بزارید، قرآن بخوانید، چرا که جنین صدای شما را می شنود و نسبت به محیط اطراف خود واکنش نشان می دهد. او به قدری خوب صدا ها را دریافت می کند که اگر بعد از زایمان آن صدا ها را بشنوند، به خوبی می شناسند.

چه مواد غذایی در هفته شانزدهم بارداری بخوریم؟

درست است که جنین رشد زیادی کرده و خطر سقط آن در هفته شانزدهم بارداری کاهش پیدا کرده است؛ اما با این وجود نباید در خوردن غذا پرهیز نکرد. تا جاییکه می توانید از خوردن غذا های آماده و فست فود خودداری کنید. اگر خیلی دلتان غذای آماده می خواهد بهتر است آن را در منزل و با مواد غذایی سالم تهیه کنید. سعی کنید از خوردن غذا های سرخ کردنی و بسیار چرب دوری کنید چرا که بیشترین ضرر را برای سلامتی دارند. نمک را به طور کل از برنامه غذایی تان حذف کنید. تنها ۹ ماه غذا را بدون نمک بخورید تا هم سلامت خودتان را حفظ کنید و هم فرزند تان.

در طول روز خوردن میوه و سبزیجات را فراموش نکنید. این مواد غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که به رشد کودک شما کمک بسیاری می کنند. اگر دوست دارید نوشیدنی های مختلف مصرف کنید، احتیاط کنید که حتما طبیعی باشند و مواد افزودنی به آن نزده باشند. مصرف آب میوه تازه که خودتان گرفته اید بسیار با ارزش تر از آب میوه های صنعتی است.

آیا در طول بارداری می توان جوشانده مصرف کرد؟

همه ما شنیده ایم که جوشانده ها طبیعی هستند و هیچ ضرری برای سلامتی ندارند. اما هر چیزی که بر روی بسته بندی نوشته شده ضمانت صد در صدی محتوای محصول نیست و ممکن است برای نگهداری طولانی مواد افزودنی به آن اضافه کرده باشند. بهتر است در طول بارداری مخصوصا در هفته شانزدهم بارداری از خوردن انواع جوشانده ها دوری کنید چرا که احتمال سقط جنین و زایمان زود رس را دارد.

در مقابل به این نکته توجه کنید که در طول روز مقدار کافی کلسیم و پروتئین دریافت می کنید یا خیر. کلسیم و پروتئین دو ماده اصلی و مهم در رشد جنین و استحکام استخوان هاست.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 8 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری