هفته نهم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

احتیاط های لازم در هفته نهم بارداری چیست؟

زمانی که در هفته نهم بارداری پا می گذارید، در واقع دو ماه از بارداری تان به اتمام رسیده و در حال حاضر در ماه سوم بارداری خود هستید. تغییرات در این ماه به شدت قابل رویت است و ممکن است دگرگونی هایی که در هفته های قبل تجربه می کردید در این هفته برطرف شده باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و اینکه چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است، ادامه مطالب را به دقت بخوانید.

علائم بارداری در هفته نهم چگونه است؟

علائم بارداری در همه افراد یکسان نیست. ولی این نشانه هایی که ما برایتان ذکر می کنیم رایج ترین آن ها هستند. پس نیازی نیست که همه مادران این علائم را همزمان باهم داشته باشند و علائم مشابهی را تجربه کنند. نفخ و باد معده به علت اففزایش هورمون پروژسترون است. این عامل عضلات معده و روده تان را شل می کند در نتیجه فرآیند هضم غذا به آهستگی صورت می گیرد. پس پر خوری نکنید زیرا ممکن است آروغ زدن، باد معده، باد شکم و نفخ به سراغتان بیاید. از عوامل تغییرات هورمونی سردرد است. به هیچ وجه توصیه نمی شود که مسکن ها و آسپرین مصرف شود. بجای آن بهتر است تعداد تکرار مواد غذایی تان را بیشتر ولی حجم آن را کم تر کنید و مصرف مایعات را افزایش دهید. احتمال دارد دچار خواب آلودگی شوید. این نیز یکی از علائم طبیعی است و نگران آن نباشید.

جنین در هفته نهم بارداری چه تغییراتی می کند؟

دنبالچه که به صورت یک دم نمایان شده بود، در این هفته کاملا از بین رفته است و کم کم شبیه به بدن انسان می شود. رشد جنین چشمگیر تر شده، به طوری که اکثر اندام های خارجی و داخلی بدن جنین رشد کرده است اما نه به صورت کامل بلکه ساختار فیزیک آن کاملا شکل گرفته است. در این هفته همچنان پلک جنین بسته مانده. درمقابل نرمی گوش و اندام های داخلی آن تا آخر هفته کامل می شوند.

لب بالایی جنین کاملا تشکیل شده و دهان و بینی به صورت واضح تری دیده می شوند، چرا که رشد بیشتری نسبت به قبل داشته اند. اگر به دست های جنین دقت کنید متوجه می شوید که انگشتان دست نیز از این رشد غافل نبوده. اما مهم ترین رشدی که خیلی به چشم می آید حرکت تمامی مفاصل بدن است. مفاصل اصلی مانند، شانه ها، آرنج ها، مچ ها، زانو ها، قوزک پا همگی این توانایی را دارند تا بتوانند اعضایشان را به حرکت دربیاورند.

بریم سراغ قلب، ببینیم این عضو حیاتی بدن آیا تغییری داشته است یا خیر؟ قطعا تمامی اعضا به یک اندازه و همزمان باهم رشد می کنند. پس نمی توان گفت که یک عضو رشدش متوقف شده است. مگر در موارد نادر که در آن هنگام نوزاد با ناهنجاری مادرزادی به دنیا می آید.

قلب هم مانند هر عضو دیگر از زمانی که شروع به تپیدن می کند، با گذشت هفته های بارداری خود را تکمیل می کند. در هفته نهم بارداری قلب از چهار حفره تشکیل شده است. که در آن حفره ها در حال رشد هستند ولی رشد آن ها هنوز تکمیل نشده است. با وجود اینکه اندام تناسلی جنین در این هفته رشد کرده ولی باز هم نمی توان در سونوگرافی آن را مشاهده کرد. زیرا انقدر کوچک است که تشخیص دختر و پسر بودن جنین امکان پذیر نیست. پس چند هفته دیگر صبور باشید تا بلاخره متوجه شوید مادر یک گل دختر شدید یا یک گل پسر!

هفته نهم بارداری

آیا وضعیت مادر در هفته نهم بارداری تغییر می کند؟

قطعا وقتی جنین در رشد می کند در ظاهر و هورمون های مادر نیز تغییراتی به وجود می آید. اما بعضی از مادران همچنان در ماه سوم بارداری هستند و ممکن است متوجه بارداری خود نباشند و همه تغییرات برای آن ها طبیعی بوده یا اصلا تغییراتی را در خود مشاهده نکنند. بهر حال اکثر خانوم ها تهوع و ویار صبحگاهی شان قطع شده است. اما هنوز متلاطم بودن خلق و خوی مادر ممکن است اذیت کننده باشد. متناوب بودن خلق و خوی مادران علاوه بر تغییرات هورمونی به دلیل استرس های زایمان و روزمرگی هایشان است. تا بتوانید خودتان را از تنش های عصبی دور نگه دارید و محیطی آرام برای خود فراهم کنید. ناگفته نماند که نقش همسر و خانواده در به وجود آوردن یک محیط آرام بی تاثیر نیست.

مواد غذایی لازم که نباید فراموش کرد؟

ویتامین C یار همه مادران در طول بارداری است. در میوه هایی همچون مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل سبز و قرمز، توت  فرنگی، انبه، طالبی و اسفناج ویتامین C به وفور یافت می شود. اما این ویتامین چه کمکی به رشد می کند؟ اگر بخواهیم به صورت دقیق تر بررسی کنیم این ماده برای التیام زخم ها، رشد بافت های ارتباطی مثل تاندوم ها، بهبود سیستم ایمنی بدن، جذب آهن، مقاومت استخوان ها، مقاومت دندان ها، بهبود پوست کمک فراوانی می کند. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و تمامی مولکول های آسیب زننده به سلول را نابود می کند. با تمام این تفاصیر نباید خوردن ویتامین C را فراموش کنید.

ولی متاسفانه این ویتامین در آب حل می شود در نتیجه بدن نمی تواند آن را ذخیره کند. به همین جهت باید روزانه آن را مصرف کرد. توجه داشته باشید که از غذا های تند و چرب خودداری کنید، زیرا عامل سوزش در سر دل تان است.

کار هایی که باید در هفته نهم بارداری انجام دهید چیست؟

سن مادران در حفظ سلامت جنین و خودشان بسیار اهمیت دارد. بهتر است قبل از ۳۰ سالگی باردار شوید تا خطر احتمالی سقط جنین از شما دور شود. اگر ۳۵ سالتان است یا در خانواده تان سابقه بیماری ژنتیکی مثل فیبروز کیستیک که یک بیماری ژنتیکی و مادرزادی است، حتما باید با مشاور و متخصص درمیان بگذارید و آزمایش CVS یا نمونه برداری از پرز های جفتی را انجام دهید. این آزمایش ناهنجاری های موجود را تشخیص دهد.

ورزش کردن هیچ خطری برای جنین ندارد. البته اگر قبل از بارداری ورزشکار نبودید و حالا برای حفظ تناسب اندام تصمیم به ورزش کردند گرفتید باید بگوییم که از انجام ورزش های سخت پرهیز کنید. پیاده روی و شنا بهترین گزینه های بی خطر برای سلامتی مادران و جنین است.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 5 = 2

فهرست سایت
در حال بارگذاری