هفته هشتم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

بررسی جنین در هفته هشتم بارداری

شما قدم به هفته هشتم بارداری گذاشته اید. در واقع دو ماه است که باردارید. هنوز هم در ماه های اول بارداری هستید، پس باید مراقب سلامتی تان باشید. هر گونه تنش و تغذیه نادرست بر روی سلامت جنین تاثیر مستقیم دارد. حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشید تا راهنمایی های لازم را انجام دهد و همچنین کمک تان کند تا فرزندتان را سالم به دنیا بیاورید. بریم بررسی کنیم که در ماه دوم بارداری چه اتفاقی برای مادر و جنین می افتد.

جنین در هفته هشتم بارداری چه میزان رشد داشته است؟

باز هم می گویم که رشد جنین به آرامی و همزمان صورت می گیرد در نتیجه بررسی های هفته به هفته رشد چشم گیری را نشان نمی دهند. تمامی اندام های داخلی و ظاهر جنین به آرامی و همزمان باهم صورت می گیرد. جنین در این هفته قادر به حرکت کردن است ولی به دلیل کوچک بودن، شما حرکت آن را احساس نمی کنید. در هفته هفتم بارداری گفتیم دنبالچه جنین که به صورت دم نمایان شده است. اما در این هفته آن دم کم رنگ تر شده به طوریکه انگار ناپدید می شود. پلک های جنین چشم ها را به طور کامل می پوشاند. ولی همچنان پرده نازکی بین انگشتان دست وجود دارد. با این حال انگشتان در این هفته بزرگ تر شده اند.

علاوه بر این برخی مفاصل جنین شکل میگیرد. اندازه بازو ها بزرگ تر شده و دست ها از مچ به طرف قلب خم می شوند. همچنین مفصل زانوی جنین شکل گرفته و پاها به اندازه ای رشد دارند که در جلو بهم می رسند. بدن به آرامی صاف می شود در نتیجه سر به صورت عمودی و صاف بر روی بدن قرار می گیرد. در این بین مجاری تنفسی نیز در حال شکل گیری هستند.

بند ناف که پل ارتباطی بین جنین و مادر است در این هفته رشد می کند. تا آخر این هفته تمامی اندام های حیاتی جنین شروع به رشد کردن می کند. اما تکامل نمی یابد.
آیا جنسیت جنین در ماه دوم قابل تعیین است؟

در هفته هشتم بارداری اعصاب ابتدایی از طریق شاخه های ایجاد شده توسط هر سلول عصبی به وجود می آید. تا با اندام های دیگر در حال تشکیل ارتباط برقرار کنند. اندازه جنین بسیار کوچک بوده و به اندازه یک لوبیا است. وزنی حدودی یگ گرم و به اندازه ۱٫۶ سانتی متر است. به همین جهت اندام های وی به خوبی قابل تشخیص نیست. آلت تناسلی جنین نیز در این هفته تشکیل می شود ولی به قدری کوچک است که حتی با چشم مسلح هم نمی توان آن را مشاهده کرد.

تغییرات به وجود آمده در مادران چگونه است؟

باز هم می گویم که هنوز برای اضافه وزن بسیار زود است. در واقع نباید انتظار اضافه وزن در این زمان از بارداری داشته باشید. در مقابل اندام های شما درحال بزرگ شدن است. مخصوصا سینه هایتان و دور کمرتان. و برای بر طرف کردن نیاز جنین میزان حجم خون تان افزایش پیدا می کند. که در نهایت نیاز شدید به مصرف مایعات بیشتر دارید.

علائم هفته هشتم بارداری چیست؟

ادرار های مکرر، خستگی های زود رس، نداشتن خوابی کافی در شبانه روز، بزرگ شدن اندام های داخلی و ظاهری بدن و تهوع از نشانه های بارداری در دومین ماه بارداری است. عامل اصلی این تغیرات، هورمون ها هستند. بدون شک تغییرات هورمونی موجب خستگی های پی در پی و بی خوابی های شبانه می شود. به علاوه همین هورمون ها هستند که موجب بزرگ شدن اندام های بدن، نوسانات خلق و خوی و ویار غذایی می شوند. در این هفته احتمال دیده شدن ترشحات واژن وجود دارد. این تزشحات به صورت سفید و رقیق است. اگر همراه با سوزش، خارش و بوی بدی همراه بود نشان از عفونت است و حتما باید به پزشک اطلاع داد.

گرفتگی بینی و ترشح بزاق هم از نشانه های بارداری در هفته هشتم است. برای رفع گرفتگی بینی می توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. ولی ترشح بزاق راه درمانی ندارد و تنها می توانید میزان مصرف کربوهیدارت را کاهش دهید.

هفته هشتم بارداری

مراقبت های لازم در هفته هشتم بارداری چیست؟

فشار خون یک عامل بسیار خطرناک در بدن هر فردی است. در این هفته فشار خون اندازه گیری می شود و در صورت بالا بودن آن، ادامه بارداری خطرناک است. به همین جهت باید از خوردن مواد غذایی که باعث افزایش فشار خون می شوند، خودداری کرد. معاینه لگن یکی از کار هایی است که برای تایید بارداری و ارزیابی استخوان لگن صورت می گیرد.

در این هفته برای بررسی آنکه قلب جنین سالم است، مادر باید سونوگرافی انجام دهد. در برخی مادران احتمال دارد به هنگام سونوگرافی قلب تشخیص داده نشود. جای نگرانی نیست. بعد از دو هفته دوباره می توانید سونوگرافی کنید تا قلب تشخیص داده شود. اگر شاغل هستید بهتر است روزانه بیش از هشت ساعت و پنج روز در هفته فعالیت کاری داشته باشید و بهداشت محیط خود را کاملا رعایت کنید.

از حیوانات خانگی دوری کنید زیرا انگل هایی دارند که برای جنین اصلا خوب نیستند. اگر جزء افرادی هستید که برای از بین بردن جوش صورت از محلول های شیمیایی استفاده می کنید، بهتر است مصرف آن را قطع کنید یا تحت مراقبت پزشک این کار را انجام دهید.

مواد غذایی لازم در هفته هشتم بارداری چیست؟

گفتیم که حجم خون بدن مادر در این دوران تا ۵۰ درصد افزیش پیدا می کند. در نتیجه شما به مواد معدنی مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون بیشتر از قبل نیاز دارید.آهن از ماد معدنی است که به ساخت گلبول های قرمز خون کمک می کند.در نتیجه مصرف آهن و مواد غذایی که حاوی آهن هستند را باید دو برابر کنید. البته توجه داشته باشید که مصرف قرص آهن باید با تجویز پزشک صورت بگیرد. گوشت قرمز، تخم مرغ، ماهی، خشکبار، اسفناج، لوبیا، غلات از  مواد غذایی حاوی آهن هستند. برای مصرف گوشت خام سعی کنید آن را به خوبی بپزید، زیرا حاوی انگل و ععفونت هایی است که به جنین آسیب می رساند.

به دلیل اینکه استخوان جنین در این هفته در حال آماده سازی است بهتر است مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. بادام منبع غنی از کلسیم است. با خوردن روزی دو عدد بادام می توانید کلسیم روزانه خود را تامین کنید. همچنین پودر کره را با شربت عسل مخلوط کرده و روزانه میل کنید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 25 = 30

فهرست سایت
در حال بارگذاری